به نقل از آکاایران: DVD ها با ظرفیت بالا و کیفیت بهتر خود، دنیای دیسک ها را قرق خود کرده اند و دیگر کم کم احساس می شود بدون داشتن دستگاه های پخش کننده و یا ضبط DVD نمی توان از خیلی از برنامه ها استفاده کرد. با ما همراه شوید و مطالبی در مورد پخش کننده های DVD مطالعه کنید.

پخش کننده دی وی دی

آکاایران: دستگاه های ضبط DVD نیز با قابلیت های جالبی که دارند، توجه زیادی را به خود جلب کرده اند و با هر کدام از این دستگاه ها دیگر لازم نیست نگران از دست دادن برنامه های تلویزیونی دلخواه خود باشید، چرا که با دادن زمان پخش برنامه به دستگاه، خود به خود روشن شده و برنامه ها را برایتان ضبط می کند.

اما هر کدام از این دستگاه ها قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند که قبل از خرید هر کدام بد نیست در مورد این امکانات اطلاعاتی داشته باشید تا با مراجعه به فروشگاه ها با شنیدن نام های عجیب و غریب و بعضا نا آشنا گیج نشوید

● بزرگی تصویر

دستگاه ضبط DVD یا  DVD Recorder مانند دستگاه های ضبط و پخش ویدئویی قدیمی یا همان VCR ها است با این تفاوت که برای ضبط برنامه های تلویزیونی یا پخش فیلم ها به جای نوار ویدئویی در آن از دیسک DVD استفاده می شود. کیفیت DVD ها بسیار بالاتر از VCR ها است (البته در VCR ها نیز کیفیت فیلم ها بسته به تنظیمات ضبط متفاوت بود). به علاوه اینکه در DVD ها می توانید به راحتی در منوها و بخش های مختلف فیلم سریع تر جلو و عقب رفته و با یک کلیک قسمت مورد علاقه خود را مشاهده کنید.

زمانی که می خواهید یک دستگاه ضبط DVD بخرید، باید به دو نکته توجه داشته باشید. اولین نکته این است که دستگاه شما Tuner یا تنظیم کننده دارد یا نه. طبق قانون FCC، دستگاه های ضبط جدید باید تیونر دیجیتالی ATSC داشته باشند. تیونر های دیجیتالی معمولا روی قیمت دستگاه هم تاثیر دارند، به همین علت بسیاری از شرکت ها، دستگاه های خود را به دو صورت و یا بدون تیونر عرضه می کنند. البته هنوز در ایران و حتی بسیاری از نقاط جهان، دستگاه هایی با تیونرهای غیر دیجیتالی پیدا می شوند. نکته قابل توجه دیگر این است که تمام دستگاه های پخش از تمام فرمت های DVD ها پشتیبانی نمی کنند. DVD رایترهای مخصوص کامپیوتر ها به علت جنگ فرمت ها، از تعداد فرمت های زیادی پشتیبانی می کنند و این مساله در مورد آنها صدق نمی کند؛ اما DVD رکوردرها این رقابت را ندارند و در نتیجه خیلی پایبند پشتیبانی از فرمت های زیادی نیستند. برخی رکوردها از هر 5 فرمت ضبط DVD (DVD RAM، DVD+R/RW و DVD R/RW) پشتیبانی می کنند، اما تعداد زیادی هم این چنین نیستند. دستگاه های معمولی (مخصوصا مدل های ارزان قیمت) تنها از فرمت های DVD R/RW یا DVD+R/RW پشتیبانی می کنند، تعدادی دیگر از هر دو این فرمت ها به جز DVD RAM پشتیبانی می کنند. برخی دستگاه ها از DVD R/RW و DVD RAM پشتیبانی کرده و تعداد زیادی هم از این فرمت های DVD R/RW ، DVD+R و DVD RAM پشتیبانی می کنند. احتمالا با نام بردن این نام های بعضا نامفهوم گیج شده اید و خیلی ممکن است از آن سر در نیاورید.

● فرمت ها

اگر می خواهید DVD هایی که با DVD رایترتان رایت می کنید تنها روی همان دستگاه ببینید، پشتیبانی از فرمت های مختلف، برای تان نکته مهمی نخواهد بود و در عوض می توانید در مورد قابلیت های دیگر دستگاه بیشتر فکر کنید. اما گاهی اوقات هم پیش می آید که می خواهید DVD ها را با دوستان تان نیز رد و بدل کنید و یا حتی آن ها را در دستگاه های پخش DVD دیگری در منزل تان اجرا کنید. در این حالت به دستگاهی نیاز دارید که بتواند دیسک هایی رایت کند که در پخش کننده های دی وی دی دیگر و یا لپ تاپ ها هم قابل اجرا باشد. DVD های قابل ضبط معمولا با پخش کننده های استاندارد DVD+R و DVD R سازگاز هستند که هر دو این فرمت ها به گونه ای هستند که تنها یک بار می شود روی آنها رایت کرد و قابل پاک شدن هم نیستند.

DVD R ها معمولا نسبت به DVD+R ها متداول تر هستند و در دستگاه های بیشتری پشتیبانی می شوند؛ اما با این حال همه چیز بستگی به دستگاهی دارد که می خواهید از آن استفاده کنید. تمام دستگاه های پخش DVD موجود در بازار و درایوهای DVD ROM توانایی پخش حداقل یکی از این دو فرمت ها را دارند و تقریبا اغلب دستگاه ها از عهده پخش هر دو آن ها بر می آیند.

برخی DVD رکوردرها از فرمت 5/8 گیگابایتی DVD R DL (در این فرمت به نام dual layer نامیده می شود.) که تنها یک بار می توان روی آن ها رایت کرد نیز پشتیبانی می کنند. این دیسک ها ظرفیتی دو برابر DVD های single layer یا تک لایه دارند و مخصوص افرادی هستند که می خواهند فیلم های شان را با بالاترین کیفیت و بیت ریت رایت کنند. شرکت های سازنده DVD رکوردرها معمولا این مدل رایت با کیفیت بالا را به نام های " XP " یا " 1 hour mode " (حالت یک ساعته) می خوانند، چرا که می توانید برنامه 1 ساعتی را روی یک دیسک رایت کنید. اگر DVD رکوردر شما از فرمت های dual layer یا double layer پشتیبانی نمی کند، در آن زمان حالت XP می تواند تا 2 ساعت فیلم با کیفیت بالا را روی یک دیسک رایت کند.

هر کدام از این فرمت ها را تنها می توان یک بار روی شان رایت کرد، حالت های قابل رایت مجدد هم دارند که DVD RW برای DVD R و DVD+RW برای DVD+R است. اغلب پخش کننده های DVD می توانند دیسک های با فرمت رایت مجدد را نیز پخش کنند، اما تعداد آنها به اندازه دستگاه هایی که فرمت های تنها یک بار رایت را پخش می کنند نیست. قبل از اینکه DVD مورد نظر تان را بخواهید رایت کنید، بهتر است ببینید دستگاه پخش شما چه فرمت هایی را می تواند پخش کند که بعد دچار مشکل نشوید.

در آخر هم فرمت DVD RAM، فرمتی با قابلیت رایت مجدد که پیچیده تر با قابلیت دسترسی متفاوت تری نسبت به باقی فرمت ها است. این بهترین فرمت برای ویرایش روی دیسک است؛ فرمتی که با آن همزمان می توانید عملیات ضبط و پخش را همزمان انجام دهید. البته تمام دستگاه های پخش قابلیت پخش این فرمت را ندارند؛ بنابراین اگر می خواهید DVD رایت شده را به دوستان تان هم بدهید، فرمت DVD RAM بهترین انتخاب شما نخواهد بود. بسیاری از این رکوردرها قابلیت تبدیل فیلم ها را نیز در خود دارند و می توانند DVD های 480P را برای پخش روی تلویزیون های با کیفیت بالا (HDTV ها) با استفاده از تبدیل HDMI به 1080I یا 1080P تبدیل کنند. مقیاس های مختلف در دستگاه نیز می تواند کیفیت پخش فیلم ها را به نسبت پخش یک DVD ساده روی یک تلویزیون HDTV بهبود بخشد.

 موردی که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، نوع دیسک های پشتیبانی شده توسط دستگاه بوده که شامل CD ، DVD و Bluray (BD) می باشند. در حال حاضر CD ها به منظور پخش فایل های صوتی غیر فشرده شامل Audio-CD ، فایل های صوتی فشرده شامل MP3 و WMA و فایل های تصویری شامل Video-CD به کار می روند. DVD ها نیز بیشترین استفاده را در سیستم پخش نمایش خانگی و فیلم های سینمایی می باشند و در عین حال به عنوان حامل فایل های صوتی فشرده MP3 و WMA نیز می باشند. BD یا بلوری (Bluray) نیز آخرین تکنولوژی دیسک ها بوده و به منظور نگهداری و پخش تصاویر ویدئویی با کیفیت بسیار بالا مانند 1080 و 4K از آنها استفاده می شود. همچنین به دلیل حجم بالای فیلم های سه بعدی (3D) ، برای نگهداری و پخش آنها نیز از این نوع دیسک استفاده می شود.

پورت ها و قابلیت ها: خروجی HDMI – به منظور انتقال صدا و تصویر به صورت دیجیتالی و با کیفیت بسیار بالا مورد استفاده قرار گرفته و قادر است صداهای چند کاناله و همچنین تصاویر با وضوح 1920*1080 را همزمان با هم انتقال دهد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران