به نقل از آکاایران: اگر به تازگی یک تلویزیون HD تهیه کرده اید، بهتر است کم کم به سراغ یک پخش کننده بلوری بروید. اکنون زمان مناسبی برای این کار است، پخش کننده های بلوری به بلوغ کامل رسیده اند و می توانند از فناوری های دیگری چون وای فای و پخش هم زمان ویدئو نیز پشتیبانی کنند. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

دستگاه پخش کننده بلوری

آکاایران: پخش کننده های بلوری مکمل مناسبی برای تلویزیون های با کیفیت HD هستند به خصوص مدل هایی با رزولوشن ۱۰۸۰p که تمام جزئیات ثبت شده روی دیسک های بلوری را که با کیفیت ترین تصویر موجود را دارند، نمایش می دهند. بسیاری از مدل های جدید علاوه بر اجرای دیسک های بلوری رایج، قابلیت پخش فیلم های بلوری سه بعدی را نیز دارا هستند. آخرین دستاورد در این پخش کننده ها، تبدیل تصاویر ۱۰۸۰p اچ دی به ۴K در تلویزیون های Ua HD است. تمام پخش کننده های بلوری، دی وی دی(با ارتقای همزمان تصویر به کیفیتی مشابه HD ) و سی دی های استاندارد را اجرا می کنند بنابراین میتوانید از یک دستگاه برای پخش تمام دیسک های خود استفاده نمایید. مدل های جدید تر شما را قادر می سازند تا فیلم های مورد علاقه ی خود را به صورت آنلاین از سایت های استریمر مانند Amazon Instant Video ، CinemaNow ، Netfix ، Vudu تماشا کنید.

اگر تلویزیونی با کیفیت 1080p دارید، باید تمایل بیشتری برای خرید یک پخش کننده بلوری داشته باشید. شاید پیشنهاد این مساله در سال گذشته خیلی منطقی نبود، چرا که پخش کننده ها گران بودند و تلویزیون های HD هم قیمت بالایی داشتند. اما امروزه تلویزیون های HD تنها تلویزیون های موجود در بازار هستند و واضح است که بلوری به جای دی وی دی قرار خواهد گرفت.

هر چقدر هم که قیمت یک پخش کننده دی وی دی ارزان باشد، خرید آن عجیب به نظر می رسد، چرا که تمام پخش کننده های بلوری قادر هستند دی وی دی ها را بخوانند و با پردازنده داخلی خود، مجددا با کیفیت بهتری پردازش کنند. یعنی خرید بلوری حتی برای نمایش دی وی دی ها هم مفیدتر است.

دو قابلیت موجود در دیسک های بلوری امروزه بسیار مورد توجه واقع می شوند و از جذابیت خاصی برخوردارند: نمایش جایزه و دیسک بلوری زنده.

نمایش جایزه (Bonus View) قابلیت تصویر در تصویر است و هنگامی فعال می شود که پخش کننده شما از دکودر صدا و تصویر دیگری نیز برخوردار باشد. (تقریبا تمام دستگاه هایی که در دو سال اخیر تولید شده اند، از این قابلیت پشتیبانی می کنند.) دیسک های بلوری زنده نیز از محتوای قابل دانلود یا محتوای وب پشتیبانی می کنند.

برخی از پخش کننده ها نشان BD-Live Ready  دارند. هنگام خرید این دستگاه ها به یاد داشته باشید که این پخش کننده ها از حافظه داخلی برای پشتیبانی از این قابلیت برخوردار نیستند، اما می توان از یک حافظه جانبی همچون USB دیسک ها برای فعال سازی چنین قابلیتی استفاده کرد. اگر به نظرتان از این قابلیت زیاد استفاده می کنید، باید پخش کننده ای تهیه کنید که دارای حافظه داخلی است. پخش کننده های سامسونگ BD-C6500 وسونی BDP-S570 از این نوع پخش کننده ها هستند.

برخی از پخش کننده های رده متوسط و رده بالای بلو-ری به شما اجازه می دهند تا مطالب آنلاین مورد علاقه ی خود و خدماتی مانند Netflix، پاندورا و یوتیوب را مستقیماً در تلویزیون خود دنبال کنید. شما برای این خدمات نیاز به یک حساب خواهید داشت و برخی از آن ها مانند Netflix به اشتراک نیاز دارند.

مزیت داشتن این برنامه های کاربردی در پخش کننده های بلو-ری: می توانید از دنبال کردن مطالب مورد علاقه ی خود در اینترنت، بر روی یک صفحه نمایش بسیار بزرگ تر از دسکتاپ و یا لپ تاپ لذت ببرید. قبل از تصمیم گیری نهایی مطمئن شوید که برنامه های کاربردی مورد نیاز شما در مدل انتخابی در دسترس باشد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران