آکاایران: ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed

آکاایران معرفی

«اسنپ سید» (Snapseed) اپلیکیشن رایگان ویراش عکس شرکت گوگل برای سیستم های عامل  اندروید و iOS است. این اپلیکیشن را باید جزو ضروری ترین موارد در لیست ابزارهای موبایلی هر فرد علاقه مند به عکاسی دانست. Snapseed مجموعه ی کاملی از اصلی ترین ابزارهای ویرایش عکس را کنار هم جمع کرده و رابط کاربری ساده کار با آن را برای تمام عکاسان از حرفه ای تا مبتدی لذت بخش می کند. ازآنجاکه توضیح تمام قابلیت ها Snapseed زمان زیادی خواهد برد ما تصمیم گرفتیم طی یک راهنمای جامع دنباله دار یک به یک به معرفی و تشریح امکانات آن بپردازیم. در ادامه با دیجی کالا مگ و بخش اول این راهنما همراه باشید.

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

به گزارش آکاایران شروع به کار با Snapseed 2

حدود ۱۱ ماه پیش یعنی در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۴ گوگل نسخه ی ۲ را که اولین به روزرسانی بزرگ Snapseed بود منتشر کرد. این بروزرسانی علاوه بر تغییر کلی رابط کاربری، تعداد زیادی قابلیت جدید را هم به Snapseed افزود. رابط کاربری جدید ازنظر ظاهری مدرن تر، تخت تر و مینیمال تر شده است. برای نمایش عکس از کل فضای صفحه ی نمایش بهره گرفته شده و منوها مخفی هستند. از امکانات اضافه شده به نسخه ی جدید می توان به تاریخچه یا پشته ی ویرایش ها (Stacks)، کپی ویرایش از عکسی به عکس دیگر، فیلترهای جدید مانند Lens Blur ،Tonal Contrast و Glamour Glow، تغییر پرسپکتیو، قلم روتوش و ماسک (برای اعمال افکت یا تنظیمات به بخشی انتخابی از عکس) اشاره کرد. خوشبختانه ظاهر رابط کاربری و امکانات Snapseed در دو نسخه ی اندروید و iOS تا حدودی زیادی یکسان است. بنابراین فارغ از این که ما تصاویر و توضیحات را با توجه به کدام نسخه تهیه می کنیم شما مشکلی در استفاده از این راهنما نخواهید داشت. بااین حال هر زمان سوالی برایتان پیش آمد در مطرح کردن آن در بخش نظرات درنگ نکنید.

با اجرا کردن Snapseed 2 اولین چیزی که خواهید دید یک صفحه ی بزرگ با تصویری ساده است. در بالای این صفحه لوگوی Snapseed و در پایین آن دکمه ی انتخاب عکس قرار دارد. با لمس دکمه ی Open photo اپلیکیشن گالری پیش فرض گوشی (نسخه ی اندروید) یا میان برهایی برای انتخاب عکسی که قصد ویرایش آن را دارید (نسخه ی iOS) به نمایش درمی آید. در بالاترین بخش میان برها فهرستی لغزنده از تمام عکس های گوشی یا تبلت وجود دارد تا بتوانید به سرعت یکی از عکس هایی را که قبلا گرفته اید انتخاب کنید. با لمس گزینه ی بعدی یعنی Open from Device هم فهرست های مختلف عکس های موجود در Camera Roll باز خواهد شد. از طریق گزینه ی سوم یعنی Camera می توانید به دوربین دسترسی پیدا کرده و در لحظه عکسی را گرفته و مستقیما با Snapseed ویرایش کنید. گزینه ی آخر یعنی Open latest image همان طور که از نامش پیداست آخرین عکس گرفته شده را باز خواهد کرد. این گزینه برای زمانی که بلافاصله پس از گرفتن عکسی تصمیم به ویرایش سریع آن دارد مناسب است.

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

پس از انتخاب عکس دلخواه به صفحه ی اصلی ویرایش عکس وارد خواهید شد. در اینجا تمام صفحه ی نمایش در خدمت نمایش عکس قرار دارد و دسترسی به فیلترها و قابلیت ها از طریق یک رابط کاربری سبک و مینیمال صورت می گیرد. در گوشه ی چپ بالا گزینه ی Open قرار دارد که اجازه می دهد عکس دیگری را برای ویرایش انتخاب کنید. در سمت راست بالا ابتدا با گزینه ی Save روبه رو خواهید شد. در نسخه ی اندروید با زدن Save بی درنگ یک کپی از عکس با اعمال ویرایش های انجام شده در پوشه ای به نام Snapseed ذخیره می شود. ولی در نسخه ی iOS زدن Save فهرستی از گزینه های مختلف برای ذخیره کردن عکس را نمایش خواهد داد.

در آخرین نسخه ی iOS یعنی iOS 9 اپل قابلیتی را معرفی کرد که به نرم افزارهای ویرایش عکس اجازه می دهد تغییرات خود را با حفظ نسخه ی اصلی ویرایش نشده روی عکس اصلی ذخیره کنند. بدین ترتیب عکس ویرایش شده به ظاهر روی همان عکس اصلی ذخیره می شود و از شلوغ شدن گالری با نسخه های متعدد از یک عکس جلوگیری به عمل می آید؛ ولی درواقع عکس اصلی از بین نرفته و هر زمان که پشیمان شوید قادر خواهید بود به نسخه ی اصلی ویرایش نشده برگردید. نرم افزار Snapseed از این قابلیت iOS 9 پشتیبانی می کند. بنابراین با زدن گزینه ی Save عکس ویرایش شده روی عکس اصلی ذخیره می شود ولی قادر خواهید بود بعدا به عکس اصلی برگردید. گزینه ی دوم یعنی Save a copy نسخه ی جدیدی از عکس ویرایش شده ذخیره می کند ولی این نسخه ی دوم نیز قابلیت بازگشتن به عکس اصلی را خواهد داشت. درنهایت گزینه ی سوم یعنی Export عکس ویرایش شده را به عنوان عکسی مجزا ذخیره می کند که قابلیت بازگشت به عکس اصلی را نخواهد داشت.

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

کنار گزینه ی Save به یک مربع سفید کوچک می رسید که ابتدا عدد صفر را نمایش می دهد. عدد داخل این مربع بیان گر تعداد مراحل ویرایش اعمال شده به عکس است و با لمس آن به بخش پشته ی ویرایش ها (Stacks) وارد خواهید شد. پشته ی ویرایش ها یکی از مهم ترین قابلیت های جدید Snapseed 2 است که اجازه می دهد علاوه بر بازگشتن مرحله ای به عقب (Undo) یا جلو (Redo) به لیست کامل مراحل ویرایش انجام شده دسترسی داشته باشید. با استفاده از این لیست قادر خواهید بود بدون نیاز به شروع مجدد ویرایش، تغییراتی یا تنظیماتی را روی هر مرحله ی دلخواه انجام دهید. همچنین می توانید مراحلی را غیرفعال یا در صورت تمایل حذف کنید. یکی از مشکلات اساسی نسخه ی اصلی Snapseed این بود که اگر هنگام ویرایش اشتباهی رخ می داد یا ترجیح می دادید یکی از مراحل را تغییر دهید مجبور بودید کل ویرایش را از ابتدا شروع کنید. بنابراین اضافه شدن پشته ی ویرایش ها در نسخه ی 2 را باید پیشرفتی بزرگ محسوب کرد. پشته ی ویرایش ها حتی به شما اجازه می دهد که مراحل ویرایش یک عکس را در حافظه کپی کرده و به عکس دیگری اعمال کنید. در بخش های بعدی این راهنما بیشتر به پشته ی ویرایش ها خواهیم پرداخت.

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

آخرین گزینه در سمت راست بالای صفحه سه نقطه ی کوچک است که با لمس آن منویی ظاهر شده و به شما امکان دسترسی به عملکردهای بازگشت به عقب (Undo)، بازگشت به جلو (Redo)، بازگشت به نقطه ی شروع (Revert)، اشتراک گذاری (Share) و باز کردن در اپلیکیشن دیگر (Open In…)، راهنما (Help & feedback)، تنظیمات اپلیکشن و جزئیات عکس (Settings & details) را می دهد.

با حرکت به سمت چپ پایین صفحه به یک نمودار هیستوگرام (Histogram Graph) خواهید رسید. هیستوگرام ابزاری ساده است که نحوه ی پراکنده شدن نواحی روشن و تیره در کل عکس را به صورت نموداری گرافیکی نمایش می دهد. انتهای تیره ی طیف در سمت چپ نمودار و انتهای روشن طیف در سمت راست آن قرار دارد. در عکسی که نوردهی کمتر از اندازه ی مناسب بوده (Underexposed) تجمع نقاط اوج نمودار در سمت چپ قرار می گیرد و بالعکس در عکسی که نوردهی بیش ازاندازه بوده (Overexposed) اوج های نمودار در سمت راست تمرکز می یابند. نقاط اوج نمودار هیستوگرام عکسی که به شکل مناسب نوردهی شده به شکلی نرم تر در کل طیف پراکنده خواهد شد.

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

نهایتا در سمت راست پایین به دکمه ای سفیدرنگ به شکل دایره می رسید که طرحی شبیه مداد روی آن قرار دارد. با لمس این دکمه جدولی از تمام ابزارها و فیلترهای موجود در Snapseed ظاهر می شود. در بخش های آینده ی این راهنمای جامع Snapseed به تفکیک هرکدام از این ابزارها و فیلترها را باهم بررسی خواهیم کرد. اگر به عکاسی علاقه دارید خواندن بخش بعدی را از دست ندهید. همچنین می توانید سوالات و پیشنهادات خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

ویرایش حرفه ای عکس در یک چشم بر هم زدن؛ راهنمای جامع اپلیکیشن Snapseed - آکا

منبع :