به نقل از آکاایران: پخش کننده پرتابل سنتی  یک دستگاه کوچک بود که با باتری کار می کرد و فایل های موسیقی منتقل شده از رایانه را پخش کرده و خروجی از طریق هد فون به گوش شما می رسید. اما امروزه پخش کننده های قابل حمل دارای قابلیت های بیشتری علاوه بر پخش صرف آهنگ هستند، به عنوان مثال شما از آنها برای تماشای انواع فیلم ها و مشاهده عکس ها استفاده می کنید. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد دستگاه های پخش کننده پرتابل مطالعه کنید.

پخش کننده پرتابل

آکاایران: در گذشته بسیاری از افراد برای گوش دادن به موسیقی از پلیرهای مختلف مانند واکمن , سی دی من و MP3 player استفاده می کردند اما به مرور گذشت زمان و با پیشرفت گوشی های همراه این دستگاه ها طرفدارهای خود را از دست دادند اما هنوز هم گروهی از افراد مانند خود من استفاده از یک پلیر اختصاصی را به گوشی همراه ترجیح می دهند. اما در خرید این دستگاه مهم ترین عامل این است که بدانیم چه انتظاری از MP3Player خود خواهیم داشت. در انتخاب دستگاه جند فاکتور اهمیت بسیار زیادی دارد که مهم ترین آنها کیفیت پخش صدا, هدفون همراه دستگاه , قابلیت ضبط وکیفیت ضبط صدا و حافظه دستگاه , استفاده از باتری یا شارژی بودن و قیمت آن است.

 تعداد و تنوع زیاد این پخش کننده ها انتخاب بهترین آن را برای خریدار سخت می کند. پس برای انتخاب بهتر به این ویژگی ها توجه کنید:

سایز: اندازه این دستگاه از دو جنبه مورد بررسی است: اندازه صفحه نمایش و اندازه بدنه آن.

  • اندازه صفحه بیشتر در مورد پخش کننده های فیلم مد نظر است. هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد جزییات بهتری قابل نمایش است.
  • اندازه بدنه به سبکی و کم حجمی آن مرتبط است. هر چه دستگاه کوچکتر و کم وزن تر باشد، حمل آن راحتتر است.

عمر باتری: با توجه به ویژگی قابل حمل بودن، عمر باتری از موارد بسیار مهم است. هر چه عمر باتری بیشتر باشد شما از  موزیک یا ویدیوی خود لذت بیشتری می برید. در کل پخش کننده های ویدیو مصرف بالاتری نسبت به پخش کننده موزیک دارند.

ذخیره سازی: اکثر پخش کننده ها فایل ها را در درایو یا کارت های حافظه ذخیره سازی می کنند. معمولا میزان فضای درایو سخت بیشتر از کارت حافظه است در عوض کارت های حافظه با قابلیت جابجایی امکان استفاده از آن در سایر دستگاه ها را می دهد ولی احتمال گم شدن هم دارد!

فرمت های پشتیبانی شده: یک پخش کننده خوب از تمام فرمت های معمول پشتیبانی کرده و قابلیت سازگاری با فرمت های جدید را باید داشته باشد. امروزه پخش کننده های پرتابل برای زمان هایی که فایل ها از دستگاه پاک شده و یا از دست می رود، امکان اتصال به اینترنت و دانلود فایل درخواستی را می دهد.

به میزان وضوح صفحه نمایش خصوصا اگر قصد تماشای فیلم و ویدیو دارید توجه کنید. مدل های جدید علاوه بر پخش موسیقی، توانایی دریافت و پخش کانال های رادیویی را دارد. به قابلیت انتقال فایل های ذخیره شده بر فرکانس رادیویی برای پخش در ماشین توجه کنید.

نرخ نوآوری در پخش کننده های پرتابل در چند سال اخیر نوسان کمی داشته به طوری که پخش کننده سال 2011 از لحاظ ویژگی هاهمانند پخش کننده های جدیدتر است.

فرمت موسیقی خود را مشخص کنید. برای مثال اگر قصد دانلود موسیقی از iTUNES  دارید جالب است بدانید که این فایل ها با فرمت AAC (apples preferred format) دانلود می شود نه با فرمت MP3 

به هد فون دستگاه توجه کنید. اگر یک پخش کننده پرتابل خریداری می کنید یکی از مهمترین اجزای آن هد فون می باشد. چون کیفیت آن بر کیفیت و میزان شفاف بودن صدا تاثیر دارد.

علاوه بر سخت افزار و نوع ذخیره سازی، نرم افزار آن هم از جنبه های مهم است. از منوها استفاده کنید و نحوه دسترسی به لیست پخش خود و دسترسی به فایل ها را امتحان کنید تا ببینید چقدر کاربر پسند است. قابلیت همگام سازی آن را بررسی کنید.

به نحوه کنترل دستگاه توجه کنید. در کل دو نوع کنترل وجود دارد:

  •  با دکمه های روی دستگاه
  • با صفحه لمسی

مواردی که باید به آنها حین خرید توجه داشت.

حافظه:
دستگاه ها از این نظر به ۳ دسته تقسیم می شوند که گروهی حافظه فلش دارند و حجم هایی معمولا تا ۱۶ گیگ دارند. گروهی مجهز به هارد دیسک تا حجم ۱۶۰ گیگ می باشند که معروف ترین آن ها آیپاد کلاسیک است و گروهی نیز قابلیت اتصال حافظه Micro SD را دارا هستند.

ضبط صدا:
این قابلیت بیشتر برای دانشجویان و خبرنگاران اهمیت دارد.معمولا فرمت ضبط شده در این دستگاه ها MP3 با کیفیت۱۲۸ KB میباشد اغلب دستگاه های عام در این قسمت عملکرد متوسطی را به جا گذاشته اند. اما سونی به نسبت سایر رقبا یک سروگردن بالاتر است.

هدفون دستگاه:
دراین قسمت معمولا تمامی برندها از هدفون های متوسط استفاده می کنند وکاربر در صورت نیاز به تفکیک بالا و یا بیس بالا نیاز به خرید هدفون جدا گانه دارد. دراین بخش نیز سونی از کیفیت بهتری برخوردار است و بعد از آن ایرپاد های همراه دستگاه های آیپاد تاچ ۵ کیفیت قابل قبولی را دارند ولی همچنان با هدفون های سطح بالای موجود در بازار فاصله زیادی را دارند.

باتری و یا شارژی بودن:
مطمئنا در این بخش اگر دستگاه شما شارژی باشد از قابلیت بالا تری برخوردار است زیرا همزمان با اتصال به کامپیوتر میتوانید آنرا شارژ نمایید. در غیر اینصورت دائما باید هزینه ای بابت باتری داده و یا از باتری های شارژی به همراه شارژر جداگانه استفاده نمایید.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران