به نقل از آکاایران: خرید یک تلویزیون جدید با توجه به تنوع بسیار زیاد محصولات و تکنولوژی های متفاوت امروزی، همیشه کاری دشوار بوده و هست. نه تنها برای کاربران عادی بلکه برای فروشندگان تلویزیون، تولیدکنندگان، خرده فروشی ها و منتقدین هم کاری پیچیده است. پس با ما همراه شوید و مطالبی درمورد خرید تلویزیون مطالعه کنید.

تلویزیون

آکاایران: ما به بازار می رویم و همچنان از حضور پر رنگ تلویزیون های هوشمند تعجب می کنیم. این تلویزیون ها احتمالا یک روز به جایگاه واقعی خود دست پیدا می کنند؛ شاید صد هزار سال بعد!
از آخرین مرتبه ای که به سراغ بازار تلویزیون های صفحه باریک رفته ایم، زمان زیادی می گذرد. در این مدت اتفاقات زیادی افتاده و حتی می توانیم بگوییم بازار به شکل کامل پوست انداخته است. با اینکه چندتایی تلویزیون LCD هنوز در یک گوشه دلگیر از فروشگاه به چشم می خورند، باید قبول کنیم که عمر آنها به پایان رسیده است.

۱- LCD یا LED یا Plasma ؟

LCD TV :

صفحه کریستال مایع که به انگلیسی می شود : Liquid Crystal Display یا همان (LCD). که از یک صفحه کریستال مایع به منظور نمایش تصاویر استفاده می کند. با تابش نور به این کریستال ها تصاویر پدیدار می شود و طبیعت کریستال های مایع باعث می شود که این تکنولوژی تأخیر زمان بیشتری نسبت به رقیبانش داشته باشد. البته این مشکل با استفاده از تکنولوژی جدید Motion technology حل شده است.

نکات مثبتLCD ها چیست؟

 •  LCD ها در هر سایزی ساخته می شود.
 • برای استفاده روزمره خیلی خوبند
 • برای محیط های پرنور و با نور مناسب انتخاب خوبی است. مثلاًآشپز خانه !

LED TV :

(Light Emitting Diode ( LED از مکانیزمی بسیار شبیه LCD ها استفاده می کند.یعنی از همان کریستال های مایع برای خلق تصاویراستفاده می کند . ولی با این تفاوت که از LED برای نوردهی به این کریستال ها استفاده میشود، نه از فلورسنت LCD ها.

نکات مثبت LED چیست؟

 • لامپ های LED ها نور شفاف تر و مصرف انرژی کمتری نسبت به LCD ها دارند.
 •  کنترل بر روی لاپ های LED بیشتر است. مثلاً برای بهتر نشان دادن رنگ مشکی می تواند بعضی از LED ها خاموش شود.
 • LED ها نسبت به رقیبان باریک تر هستند و برای نصب برروی دیوار مناسب تر
 • برای نمایش تصاویر با جزئیات بالا خیلی مناسب هستند. مثلاً اگر به تصاویردر فروشگا ها نگاه کنید بیشتر از تصاویر مناظر طبیعی و روشن و … استفاده میشود.
 • و همچون LCD ها در سایز های مختلفی در دسترس هستند.

Plasma TV:

تلویزیون های پلاسما از چندین و چند سلول ساخته شده اند. که هر کدام حاوی گازهستند و بواسطه الکتریسیته از خود نور ساطع می کنند و از مجموع این سلول ها تصویر تشکیل می شود.

نکات مثبت Plasma:

 • پلاسما ها در سایزهای بالای ۳۷ اینج تولید می شوند و در سایز های بالا خیلی مناسب هستند.
 • سرعت انتقال در پلاسما ها زیاد است و در نتیجه برای تماشای فیلمهای اکشن وتصاویر پر تحرک خیلی مناسب است.
 • عملکرد بسیار مناسب در محیط های تاریک و البته که خوراک فیلم دیدن در محیط تاریک

راهنمای خرید تلویزیون

1- هزینه حمل و نصب رایگان
تقریبا تمام تولیدکننده ها برای مشتری هایشان امتیازات ویژه ای در نظر می گیرند. هزینه حمل و نصب رایگان ابتدایی ترین آنهاست. با اینحال بعضی از نمایندگی ها همچنان علاقه خود را به کسب سودهای خرد و پیش پا افتاده حفظ کرده اند.

آنها با شما طوری رفتار می کنند تا خیال کنید انتقال کالا از انبار به فروشگاه و از فروشگاه به منزل شما از سخت ترین کار موجود روی کره خاکی است و هیچ کس غیر از خودشان قادر به انجام آن نیست.
 بعد از شما می خواهند پس از پرداخت مبلغ خرید به خانه بروید و منتظر فرستاده ویژه شان بمانید. این فرستاده جعبه کوچک و باریک تلویزیون را چند ساعت بعد جلوی خانه تحویل می دهد. بعضی هایشان حتی فرمول بامزه ای برای افزایش هزینه حمل متناسب با تعداد طبقات آپارتمان پیدا کرده اند و از شما می خواهند مبلغ بیشتری پرداخت کنید. تا حالا باید یاد گرفته باشید که چه جوابی به آنها دهید!

2- تلویزیون های جدید مجهز به DVB
زمان زیادی از شروع پخش شبکه های تلویزیونی به شکل دیجیتال می گذرد. این یک روش عالی برای تماشای تصاویر تلویزیونی با کیفیت جشم نوازتر است و اصلا منطقی نیست که خودتان را از چنین نعمتی محروم کنید. حالا تولیدکننده ها هم خودشان را با الهه مهربان تکنولوژی وفق داده اند و محصولاتی عرضه می کنند که به گیرنده مجهز است.

با اینکه گیرنده های دیجیتال قیمت خیلی زیادی ندارند اما خرید یک تلویزیون جدید بدون DVB کار عاقلانه ای نیست. خودتان را به انجام کارهای شسته و رفته عادت دهید و مطمئن شوید که تلویزیون صفحه باریک جدیدتان به گیرنده دیجیتال مجهز است.

3- ولخرجی های خرد به دردنخور
وقتی تلویزیون جدیدتان را از نمایندگی تحویل بگیرید باز هم باید صبر پیشه کنید. قدم بعدی زنگ زدن به شرکت است. با اینکه عملیات خارج کردن تلویزیون از داخل جعبه و نصب آن کار چندان پیچیده ای نیست تولیدکننده ها ترجیح می دهند این کار توسط نصاب مورد اعتماد آنها انجام شود.

بعد از حدود 24 ساعت این فرد به شما مراجعه خواهد کرد و تمام کارهایی که خودتان هم توانایی انجامشان را داشتید، مو به مو تکرار می کند. این فرد در ادامه تلاش خواهد کرد شما را به اهمیت تجهیزاتی مثل محافظ برق، میز تلویزیون، پایه های دیواری، آنتن جانبی یا بسته ویژه تمیز کردن تلویزیون تشویق کند. همه این وسایل واقعا به درد شما نمی خورد و تنها سود بیشتری عاید نصاب می کند. حالا که این نوشته را می خوانید، «نه گفتن» را یاد بگیرید.

4- خریدهای بعدی
وقتی تلویزیون جدید خریده اید؛ برای ولخرجی های بعدی هم آمادگی دارید. خریدهای بعدی می تواند یک پخش کننده DVD یا بلو – ری باشد یا سینمای خانگی! چرا که نه!
ما توصیه می کنیم چنین خریدهایی را به 24 ساعت بعد موکول کنید. این کار باعث می شود زمان بیشتری برای فکر کردن داشته باشید. اگر پخش کننده قبلی تان از خروجی HDMI پشتیبانی نمی کندو تصاویر همچنان با کابل های AVI به تلویزین ارسال می شود، پس خرید پخش کننده جدید ولخرجی به حساب نمی آید.
خرید سینمای خانگی تنها به این شرط توصیه می شود که موجودی حساب های بانکی تان جوابگوی یک محصول جدید با قابلیت پخش بلو – ری باشد.

سینماهای خانگی DVD حالا از مد افتاده اند. مدام این جمله را برای خودتان تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شود: «بقیه لوازم جانبی هم باید ساخت کارخانه تلویزیون باشند.» این کار علاوه بر اینکه از نظر ظاهری تصویر معقول تری را به نمایش می گذارد، باعث می شود تا ویژگی های همگام سازی شده توسط کارخانه تولیدکننده را از دست ندهید.

آنها محصولاتشان را طوری طراحی می کنند تا عملکرد هماهنگی داشته باشند. مثلا می توانید با کنترل تلویزیون، پخش کننده بلو – ری را هم کنترل کنید.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران