آکاایران: به راحتی می توان گفت که آی پد اپل بهترین محصول IT سال ۲۰۱۰ بود. آی پد چشم انداز محاسبات را برای مصرف کنندگان تغییر داد و فرصت های تازه ای را برای شرکت های رسانه ای که امید داشتند خوانندگان، بینندگان و بازی کنندگان برای محتوای تولیدی آن ها پول خرج کنند، فراهم کرد. اما آیا این محصول فراتر از وضعیت فعلی اش، به عنوان یک وسیله الزامی برای عوامل اجرایی که باید به طوردائمی به روز باشند، تأثیر مشابهی را نیزروی سازمان های بزرگ IT خواهد داشت؟

 

 

بر مبنای گفت وگوهایی که با نخستین مصرف کنندگان و سازمان هایی که این تبلت را ارزیابی کرده اند، صورت گرفته ، آی پد به کمک کیفیت صفحه نمایش، طول عمر باتری، وزن کم و استفاده راحت، در حال تبدیل شدن به وسیله ای است که تعداد زیادی از کاربران سازمانی برای دسترسی به ایمیل، تقویم و اسناد سازمان از آن استفاده می کنند. استیو شنتز مدیر ارشد اطلاعات ترانس ورلد رادیو (TWR) زمانی که یکی از بازدیدکنندگان یک همایش را زیر نظر گرفته بود، توسط «حشره آی پد» گزیده شد و به صورت مداوم طول عمر باتری آن را تحسین می کرد.

 

شنتز می گوید: «برای من عمر زیاد باتری، یک قابلیت حیاتی است. من زمان زیادی را در پروازهای بین المللی می گذرانم و امکان کار کردن در حدود ده تا یازده ساعت مزیت بسیار بزرگی است.»برای برخی کاربران، اندازه آی پد نیز خصوصیتی بسیار مناسب است. پیتر لارسن مدیر ارشد اطلاعات شرکت Skistar که گرداننده پیست ها و مجموعه های ورزش اسکی در نروژ و سوئد است، در این باره می گوید: «کاربران ما هر جایی هستند، به جز پشت میزهایشان. برای آن ها استفاده از لپ تاپ ها بسیار مشکل و در همین حال صفحه نمایش های تلفن های هوشمند نیز بسیار کوچک است.»

 

 

یکی از مشکلات این است که آی پد در دماهای پایین قادر به کارکردن نیست، اما به گفته لارسن این مشکل برای تمام صفحه های لمسی وجود دارد.عوامل اجرایی صنعت IT که با آن ها مصاحبه شد، بر این نکته اتفاق نظر داشتند که آی پد برای همه مناسب نیست، اما برای کاربرانی که محتوای مصرفی آن ها بیش از محتوای تولیدی شان است؛ به عنوان مثال، به صورت دائم با ایمیل یا اسناد سازمانی سروکار دارند، بسیار خوب و مناسب است.شرکت Nasdaq OMX خیلی زود درگیر توسعه دادن نرم افزارهای آی پد شد.

 

اپل از این شرکت دعوت کرده بود تا نرم افزاری را برای زمان ارائه آی پد توسعه داده و آماده کند. شرکت Nasdaq OMX نسخه ای از نرم افزار QFolio را برای آی پد ارائه کرد که به کاربران اجازه می داد تا نوسانات بازار سهام را چک کنند. به گفته کارل ماگنوس هالبرگ معاون بخش عملیات سرویس های جهانی IT در Nasdaq OMX، پس از ارائه این نرم افزار، بررسی این که شرکت چگونه می تواند از آی پد در سیستم درونی خود استفاده کند، گامی طبیعی برای Nasdaq OMX محسوب می شد.

 

در حین آزمایش تبلت توسط هالبرگ، وی به این نتیجه رسید که آی پد علاوه بر مدیریت ایمیل ها و فراهم کردن امکان مطالعه اسناد، برای برداشتن یادداشت در جلسه ها نیز بسیار مناسب است. وی از آن پس دیگر از یادداشت های کاغذی استفاده نکرد. او معتقد است، پس از آن شما می توانید از برنامه های موجود برای تبدیل یادداشت ها به یک فهرست وظایف (ToDo List) استفاده کنید و این به طور معمول همان کاری است که شما می خواهید پس از ملاقات ها انجام دهید.هالبرگ تنها کسی نیست که متوجه شده آی پد می تواند کاغذهای مورد استفاده در یک اداره را کاهش دهد.

 

کارل ایج برگ مدیر ارشد اطلاعات در دانشگاه لوند می گوید، به جای چاپ صدها صفحه سند، قبل از جلسه ها، اعضای هیئت علمی دانشگاه می توانند به سندهای مهم با آی پد های خود دسترسی دارا باشند. استفاده کردن از آی پد در این مسیر سبب می شود در آینده نزدیک هزینه ای را که برای خرید آی پد صرف کرده اید، جبران کنید.

 

 

اما آی پد فقط مخصوص برداشتن یادداشت و خواندن ایمیل نیست. در نمایندگی های فروشگاه لوازم منزل Bolia در دانمارک، بزرگ ترین مزیت استفاده از آی پد این بود که کارکنان مغازه دیگر به ایستگاه های کامپیوتری محدود نبودند. به عنوان مثال، خرید یک مبل راحتی، فرآیند پیچیده ای است.

 

زمانی که کارمندان یک آی پد در اختیار دارا باشند، هر دفعه که خریدار سؤالی مثلاً درباره قیمت یک پارچه خاص دارد، الزامی ندارند تا به کامپیوترهای مغازه مراجعه کنند. هرچندعدم پشتیبانی آی پد از فلش، سبب می شود تا کارکنان مغازه نتوانند برنامه مدل سازی فروشگاه بولیا را که چگونگی قرار گرفتن مبل راحتی را در پذیرایی نشان می دهد، برای خریداران نمایش دهند. اما به یقین، آن ها قادر خواهند بود این کار را توسط رایانه مغازه و تجهیز آن با برنامه فلش انجام دهند.

 

قبل از این که بولیا از آی پد در فروشگاه های خود استفاده کند، شرکت نگران خسارات احتمالی مربوط به دزدیده شدن، شکستن و افتادن آی پد بود. اما به گفته لارس لیز هانسون مدیر بولیا، این موارد هیچ گاه به یک مشکل تبدیل نشدند. به هر حال برای کاهش خطر دزدیده شدن آی پد ها، شرکت بولیا کیف هایی را برای حمل آی پد تهیه کرد تا کارمندان هنگامی که در حال صحبت با مشتریان نبودند، از آن ها استفاده کنند.هرچند در آی پد کارایی های یک تلفن تعبیه نشده است، اما این به آن معنا نیست که آی پد نمی تواند به عنوان یک تلفن مورد استفاده قرار بگیرد.

 

شرکت TWR به تازگی نرم افزار مدیریت تلفن اپن سورس Asterisk را روی سیستم های دفتر خود در کاری، کارولینای شمالی و وین نصب کرده و به این ترتیب بود که یک روز صبح، هنگامی که شنتز در خانه بود و پیامی صوتی از دفتر وین را در صندوق پستی خود دید، آی پد خود را روشن کرد و پس از اتصال به شبکه اختصاصی شرکت، با استفاده از نرم افزار تلفن مجازی Bria VoIP و گرفتن یک شماره ۴ رقمی از طریق آی پد خود شروع به مکالمه با دفتر وین کرد.

 

 

برای تبدیل شدن آی پد به یک ابزار سازمانی کارآمد، این تبلت باید بتواند با ویندوز و سایر محصولات سرور مایکروسافت از جمله SharePoint ترکیب و یکپارچه شود. به گفته شنتز، TWR در حال حاضر برای دسترسی به سندهای Sharepoint از نرم افزار Share Plus Ppro محصول South Labs استفاده می کند.روش دیگر ترکیب آی پد و محیط ویندوزی سازمان، استفاده از یک دسکتاپ راه دور یا یک دسکتاپ مجازی است که صفحه دسکتاپ ویندوز را روی آی پد به نمایش در می آورد. شرکت Nasdaq OMX از نرم افزار شرکت Citrix و شرکت TWR از نرم افزار Jump Desktop برای این منظور استفاده می کنند، اما هنوز همه قانع نشده اند که این ایده، ایده خوبی باشد. به گفته ایج برگ هنگامی که شما از ویندوز روی آی پد خود استفاده می کنید، یکی از مزیت های اصلی این محصول را که راحتی استفاده است، از دست می دهید.

 

همانند کامپیوترهای خانگی، لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند، آی پد نیز باید مدیریت شده و امنیت آن کنترل شود و طبق صحبت های هالبرگ، Nasdaq OMX یک پلتفرم مدیریتی یافته است که به دپارتمان IT اجازه می دهد تبلت را کنترل کنند که این کنترل شامل پی گیری برنامه هایی است که کاربران نصب می کنند بنا به دلایل امنیتی هالبرگ از فاش کردن نام آن خودداری کرد.میشل هدجز (Michael Hedges) مدیر ارشد اطلاعات شرکت تجهیزات پزشکی Medtronic، می گوید این شرکت برنامه ای را ارائه کرده که محتوای منتقل شده به دستگاه را کنترل می کند، به این ترتیب، آن ها می توانند از امنیت دستگاه اطمینان حاصل کرده و با قوانین حفاظتی سازگار باشند.

 

 

به گفته ایج برگ، فراگیر شدن آی پد، قسمتی از جریان بزرگ تری بود که طی آن شرکت ها به کارمندان اجازه می دادند لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند یا تبلت های مورد نظرشان را صرف نظر از نوع سیستم عامل انتخاب کنند. اجازه ندادن به کاربران برای انتخاب محصول مورد نظر، به سادگی ارزش پیامدهای منفی آن را ندارد.همچنین این حرکت، درها را نیز برای رقابت محصولات با یکدیگر باز خواهدکرد.

 

تعداد روزافزونی از تبلت های مبتنی بر آندروئید و محصولات مبتنی بر سایر پلتفرم ها، ازجمله PlayBook محصول آتی شرکت Research in Motion، به رقیبانی برای آی پد تبدیل شده اند. به گفته هدجز، شرکت Medtronic همچنان نسبت به انواع دستگاه ها سخت گیر خواهد بود و از ابزارهایی که برای شرکت بهتر است، استفاده خواهد کرد. اما هالبرگ می گوید: «تا زمانی که ما بتوانیم تبلت های مبتنی بر آندروئید را مدیریت کنیم، به کارمندان اجازه خواهیم داد، از آن ها نیز استفاده کنند.»

  
ترجمه: شایان شریف پور

گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری آکا ایران
.

منبع :