آکاایران: حافظه رم در سیستم مسئول چه کاری است؟

حافظه رم در سیستم کامپیوتری یکی از اجزای اصلی به شمار می رود،اما برخی از کاربران شاید از کار این سخت افزار به خوبی آگاه نباشند و معیار خرید آنها ظرفیت بالای آن و داشتن سرعت زیاد باشد.اما میزان واقعی رم مورد نیاز چقدر می باشد؟و چگونه می توان بیشترین بازدهی از رم موجود در سیستم خود بدست آورد؟

 درک ماهیت و عملکرد حافظه رم بسیار سودمند و کاربردی است. داشتن آگاهی لازم از نحوه عملکرد رم می تواند به خوبی برای شما مشخص کند که سیستم شما چه کاری را می تواند به خوبی انجام دهد و از پس چه کاری بر نمی آید. 
 

آکاایران: رایانه شما به چه میزان حافظه رم RAM نیاز دارد؟

 
حافظه رم چیست؟ 
RAM یا Random Access Memory گونه ای از حافظه برای ذخیره سازی داده هاست که اجازه می دهد فایل ها در مدت زمانی کوتاه نوشته و خوانده شوند؛ فاقد اینکه در این خواندن و نوشتن تقدم و تأخر زمانی اهمیتی داشته باشد. حافظه رم به دلیل سرعت بالای آن در خواندن و نوشتن از سایر حافظه ها ، از جمله دیسک سخت است.
 
رم به سیستم شما اجازه می دهد با سرعت بالا به داده های مورد نیاز دسترسی داشته باشد و در نتیجه رم تأثیر بالایی بر سرعت عملکرد سیستم شما دارد. نکته دیگر آنکه رم یک حافظه موقتی است که پس از هر بار راه اندازی دوباره سیستم عامل و یا قطع جریان برق ، تمامی داده های ذخیره شده روی آن پاک می شود.
این امر از رم یک حافظه موقت عالی برای ذخیره سازی داده ها می سازد که برای برنامه هایی که نیاز به دسترسی سریع و مداوم به داده ها دارند، به کار گرفته می شود. برای مثال اگر از یک واژه پرداز برای نوشتن یک متن استفاده کنید، در حالی که مشغول ویرایش هستید، اطلاعات و داده های آن روی رم ذخیره می شود تا در حین ویرایش، بتوانید به شکل زنده همه تغییرات اعمال شده را در آن واحد ببینید.
 
اساسا دو گونه متفاوت از رم وجود دارد:استاتیک یا ثابت و دینامیک یا متغیر. رم دینامیک یا DRAM زمان دسترسی حدود 61 نانو ثانیه (یک میلیاردم ثانیه) را مقدور می سازد، در حالی که SRAM یا رم استاتیک زمان دسترسی 11 نانو ثانیه دارد. با وجود این، DRAM به دلیل هزینه کمتر آن بیشتر مورد اقبال و استفاده است. 
 
رم سیستم شما چقدر است؟ 
 
برای فهمیدن آنکه اکنون سیستم شما از چه میزان رم برخوردار است، کافی است از روی دسکتاپ خود روی آیکون Computer و یا در Explorer بر This PC کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
 
 سخت افزار کامپیوتر
 
این کار پنجره ای باز می کند که تمامی اطلاعات سیستم شما را کلی ارائه می کند. در اینجا در ذیل بخشSystem می توانید میزان رم سیستم خود را که با Installed Memory مشخص شده، پیدا کنید.
 
 افزایش بازدهی رم
 
نکته آنکه اگر سیستم عامل شما از نوع 32 بیتی باشد، تنها از 4 گیگابایت رم و نه بیشتر پشتیبانی می کند و در این حالت، شاید در این پنجره، میزان رم نمایش داده شده، کمتر از میزان رم نصب شده بر سیستم باشد. همچنین اگر کارت گرافیک سیستم شما حافظه مخصوص به خود نداشته باشد، از رم سیستم برای انجام عملیات گرافیکی استفاده خواهد کرد. 
 
چگونه بیشترین بازدهی را از رم سیستم داشته باشیم؟ 
 
بهترین کاربران آنهایی هستند که می دانند چگونه بیشترین بهره را از رم سیستم خود ببرند. یک راه استفاده بهینه از رم، بهره گیری از قابلیت ReadyBoost است؛ ابزاری که از ویندوز ویستا در دل این سیستم عامل تعبیه شده و می تواند از یک فلش USB به عنوان یک رم اضافی برای سیستم استفاده کند. 
 
البته این ابزار به اندازه خرید یک رم اضافه برای سیستم کاربردی نیست؛ اما یک راه کار ساده و اساسی و در اغلب موارد پاسخگو و کم هزینه برای افزایش سرعت سیستم است. به ویژه اگر از یک سیستم بسیار کند رنج می برید. 
 
راه دیگر آنکه بیشتر از ابزار Task Manager استفاده کرده و در استفاده از آن استاد شوید. هرچند این کار پیش پا افتاده به نظر می آید، شک نکنید حرفه ای ترین کاربران ویندوز کسانی هستند که همواره پنجره Task Manager در کنار سایر برنامه ها در سیستم آن ها باز است و مدام پروسه ها و عملکرد سیستم را رصد می کنند.
 
 رم مورد نیاز برای ویندوز
 
در این پنجره ستون Memory بسیار مورد علاقه ماست. اگر متوجه شدید که نرم افزاری فاقد هیچ استفاده ضروری در حال بلعیدن حافظه رم است، می توانید فاقد هیچ تفکر اضافی آن را بسته و حتی Uninstall کنید. در این مورد به خصوص بر نرم افزارهای Startup تمرکز کنید. 
 
رم مورد نیاز سیستم شما چقدر می باشد؟
 
امروزه گویا برای آنکه یک سیستم چابک و سریع داشته باشید که از پس پردازش نرم افزارهای مدرن بر آید، باید رم سیستم را ارتقا دهید. ذکر چند نکته اساسی برای ارتقای رم سیستم ضروری است. 
اکنون با استانداردهای 2115 کف رم مورد نیاز سیستم برابر با 4 گیگابایت است؛ یعنی به میزانی که سیستم از پس اغلب کارهای پردازشی مورد نیاز کاربر برآید. اما آنچه به عنوان یک حاشیه امنیت می توان ذکر کرد، داشتن 8 گیگابایت رم به همراه یک سیستم عامل 64 بیتی است، به ویژه اگر کارت گرافیکی رایانه شما واجد رم یا حافظه درونی خاص خود نباشد. این میزان رم خیال شما را از بابت اجرای نرم افزارهای معمول گرافیکی و پردازشی و همچنین اغلب بازی های موجود در بازار راحت می کند.
 
 حافظه رم چیست
 
اما اگر به شکل ویژه و تخصصی در حوزه نرم افزارهای گرافیکی و بازی های مدرن مشغول هستید، قطعا میزان 16 گیگابایت رم چیزی است که به آن نیاز دارید . بیش از این میزان رم به هیچ عنوان برای سیستم های خانگی و حتی شرکتی نیاز نیست، مگر آنکه هدف خاصی از کار با سیستم مقصود شما باشد. با توجه به مکانیزم مدیریت رم در سیستم عامل ویندوزتفاوت رم 16 گیگابایت با 32 گیگابایت در یک سیستم خانگی حتی برای انجام چندین پردازش سنگین عملا قابل احساس نیست .

رایانه شما به چه میزان حافظه رم RAM نیاز دارد؟