آکاایران: این روزها با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی در تمام زمینه های ممکن و غیر ممکن، می توان تمام ضروریات زندگی خود را با کمی جستجو در صفحات مجازی و اینترنت بیابیم. برای مثال در گذشته زمانیکه مریض احوال می شدیم، فورا به دکتر مراجعه می کردیم و وی نیز نسخه ای را برای بهبودی ما تجویز می کرد و بهبودی کامل کسب می کردیم. اما امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر تکنولوژی ابتدا در اینترنت راه حل مناسب برای پیشگیری از بیماری مورد نظر را جستجو می کنیم و سپس آنها را عملی می کنیم تا بهبود یابیم و در غیر اینصورت به پزشک مراجعه می کنیم.در ادامه این بخش از آکاایران تصاویری از تغییر و پیشرفت گوگل از گذشته تا امروز را مشاهده خواهیم کرد.

تاریخ شکل گیری ایده گوگل

برای آن ها که غرق در دنیای کامپیوتر و اینترنت هستند شاید باور این نکته سخت باشد که گوگل از سال ۱۳۷۷ تاسیس شده است. درحالی که شاید به اندازه عمرش و حتی بیش از آن در ذهن ما سابقه حضور دارد و خیلی از ما زندگی روزانه مان در فضای مجازی با جست و جو در گوگل معنا پیدا می کند.
گوگل را واقعا می شود جزو برندهای سرآمد در میان برندهایی دانست که به قول معروف، یک شبه ره صد ساله رفته اند و نامی ماندگار در ذهن همه شده اند.
جالب این جاست که گوگل به این موفقیت عجیب و غریبی هم که طی این سال ها به دست آورده است، راضی نیست و حالا در تکنولوژی تلفن های همراه و تبلت و حتی تلویزیون، حرف هایی برای گفتن دارد.
بررسی موفقیت های این برند از این جهت مهم است که می تواند به عنوان الگویی تجاری، مورد توجه مدیران و بازرگانان جوان کشورمان قرار بگیرد. همان هایی که هر روز بیش از دیروز اهمیت حضور در فضای مجازی را درک می کنند و در اندیشه گسترش کسب و کار بومی خود به فضای نت هستند. اگر دنبال بازاریابی موفق اینترنتی هستند این پرونده واقعا به دردتان می خورد.

 

در ژانویه سال ۱۹۹۶ لری پیج و سرگئی برین دانشجویان دانشگاه استنفورد فرضیه ای را توسعه بخشیدند که براساس آن یک موتور جست و جوگر مبتنی بر آنالیز ریاضی رابطه میان سایت های اینترنتی می توانست نتایج بهتری نسبت به تکنیک های استفاده شده قبلی ارائه دهد. آن ها با این باور که صفحات مربوطه با تعداد لینک های بیشتر می توانستند از اهمیت بیشتری برخوردار باشند، تصمیم به توسعه بخشیدن تئوری خود گرفته و پایه های ساخت یک موتور جست و جوی اینترنتی را بنا کردند.

 

گوگل درواقع پروژه تحقیقاتی این دو تحت عنوان Back Rub بود. البته این موتور جست و جوگر ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده می شد و در سال ۱۹۹۷ با دامنه google.com ثبت شد و این شرکت یک سال بعد در سپتامبر سال ۱۹۹۸ تاسیس شد. به اولین دفتر کار گوگل در گاراژ خانه سوزان وژکیکی در منلوپارک، کالیفرنیا قرار داشت. در تاریخ هفتم ماه می سال ۲۰۱۰ میلادی گوگل با آپدیت های مهمی در مورد نمای گرافیکی و بهترشدن و کارایی های بیشتر رو به رو شد که این بزرگترین به روزشدن انجام شده در تاریخ گوگل به شمار می رفت.

تصاویری از تغییر و پیشرفت گوگل از گذشته تا امروز

اما ما تمام این موارد را به لطف شرکت گوگل داریم که دامنه این پایگاه اطلاع رسانی در سپتامبر سال 1997 میلادی خریداری شد که در نهایت در سپتامبر یک سال بعد (1998 میلادی) اولین دفتر کار گوگل راه اندازی شد و گوگل رسما به عنوان یک شرکت ثبت گردید.

با ثبت شرکت گوگل، مهندسان این شرکت شروع به نوشتن برنامه های کاربردی کردند که مهم ترین آنها " Google search engine " می باشد که یکی از بزرگترین اختراعات تاریخ می باشد و این روزها شاید انسانی وجود نداشته باشد که حتی یک بار هم به آن مراجعه نکرده باشد!!

اما اخیر تصویر کاملا نوستالوژیک از سال های اولیه شرکت گوگل منتشر شد که با نگاه کردن این تصاویر می توان تفاوت های و پیشرفت های چشمگیر این شرکت بزرگ در این 2 را درک کرد.

تصویر اولیه موتور جستجوگر گوگل

تغییر تصویر زمینه گوگل

تصاویر نوستالژیک گوگل 

تغییر عکس گوگل

گوگل در 20 سال گذشته

تصویر امروز موتور جستجوگر گوگل

تغییر عکس گوگل پلاس

تغییرات گوگل از گذشته تا امروز 

تغییر عکس گوگل پلی

تصویر امروز گوگل