آکاایران: دانشمندان مدتهای زیادی را صرف یافتن دلایل کاهش “عمر باتری” کرده اند ،مشکلی که در انتخاب مدل گوشی تاثیر بسزایی دارد و یکی از معیارهای اصلی در خرید موبایل است.نتایج این تحقیقات را در ادامه این مطلب از آکاایران مشاهده کنید.

دلایل کاهش عمر باتری موبایل

یکی از بزرگترین مشکلات ما با تلفنهای همراه هوشمند، باتری های آنها است که بطور کلی به مرور زمان و شارژ کردن موبایل، عمر باتری آن کاهش می یابد. اما امروزه شاهد عرضه باتری های بروز که با عنوان باتری های Fast Charge شناخته شده اند، هستیم که کاملا از اسم آنها شخص است که چرا و به چه علت عرضه شده اند.

همچنین توصیه می شود زمانیکه به باتری موبایل نیاز داشتید، از نکات ذیل استفاده نمایید:

  • استفاده از Wi-Fi بجای اینترنت 4G
  • خاموش کردن دیتای تلفن همراه 
  • کاهش میزان روشنایی تلفن همراه
  • عدم تماشای ویدیوها و تصاویرهای موجود در گالری
  • روشن کردن حالت battery-saving 
  • استفاده از Airplane mode

Image result for ‫دلایل کاهش “عمر باتری” موبایل‬‎

چگونه از کاهش عمر باتری موبایل مطلع شویم؟ 

با این وجود بطور کلی در طی فرآیند 300 الی 500 بار شارژ، عمر باتری از 100% به 80% تغییر می کند که این میزان به مرور زمان کمتر وکمتر می شود. از طرفی برخی عوامل نیز وجود دارند که سرعت این فرایند را بیشتر و بیشتر می کنند که در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم تا مهم ترین عوامل تاثیر گذار را در این زمینه، معرفی کنیم.

چگونه عمر باتری موبایل کاهش می یابد؟ راه های برطرف کردن آنها چیست؟

1- افتادن گوشی برروی سطوح سخت

شاید برایتان جالب باشد اما باید بدانید که افتادن گوشی از دستانتان نیز می‌تواند اثر مخرب و منفی بزرگی برروی نحوه عملکرد باتری و شارژدهی گوشی هوشمندتان داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود که کاربران تا حد امکان مراقب باشند موبایلشان از دستانشان نیفتد وگرنه باید در انتظار خراب شدن و مشکل پیدا کردن باتری آن باشند.

2- دمای مناسب

عمر باتری موبایل
برای مثال سالانه، دمای هوای استرالیا چیزی میان 0 تا 45 درجه تغییر می یابد که این میزان تغییرات به مقدار کمی می تواند به اسمارت فون و باتری آن آسیب برساند. امه بطور کلی باید سعی کنید تا دمای اسمارتفون زیاد نشود چرا که هرچه میزان دمای گوشی زیاد می شود، به مرور باتری موجود در آن گرم تر خواهد شد که نتیجه آن آسیب شدید به باتری است. بنابراین به هیچ وجه اجازه ندهید تا دمای باتری موبایل در طول روز بیشتر از دمای اتاق شود. در غیر اینصورت به زودی باتری گوشی شما عمرش کمتر خواهد شد.

3- افزایش زمان شارژ

همان گونه که گفته شد گوشی های امروزی مجهز به فناوری Fast charge می باشند و زمانیکه ما شارژر را به دستگاه وصل می کنیم، فورا شارژ می شود. اما این برای زمانی است که ما عجلهداریم تا فورا گوشی شارژ شود و بتوانیم از آن استفاده کنیم و متاسفانه برخی این قابلیت را روزانه می دانند و شاید در طول روز چندین بار اسمارت فون خود را به شارژ متصل نمایند.
 
Image result for ‫دلایل کاهش “عمر باتری” موبایل‬‎
این فرایند به مرور زمان می تواند عمر باتری گوشی را بطور دو برابر کاهش دهد. بطور فیزیکی، انتقال فلزاتی همانند لیتیوم و لیتیوم یون در باتری های لیتیوم یون، یک روند بسیار آهسته است. بنابراین هرچه میزان شارژ کمتر باشد، به ظرفیت باتری آسیب نمی رساند. برای مثال شارژ شدن موبایل در عرض 5 دقیقه نسبت به دو ساعت می تواند ظرفیت باتری را به مرور کاهش دهد.

4- از حالت battery-saving استفاده کنید

امروزه اکثر تلفن های همراه به روز، مجهز به حالت battery-saving هستند که با روشن کردن این حالت، می توانید در طی مدتی کوتاه عمر و ظرفیت باتری را افزایش دهید. در این حالت، اتفاقات زیادی برای تلفن همراه شما می افتد که یکی ازمهم ترین آنها عبارت است از کند شدن تلفن همراه!
 
عمر باتری موبایل سامسونگ
بله درست خواندید! بطور پیش فرض میزان سرعت گوشی شما زیاد است و به همین دلیل شارژ بیشتری استفاده می شود و با فشردن battery-saving شما می توانید به سختی تلفن همراهتان را روشن نگه دارید.

5 - بدون شارژ ماندن گوشی بیش از چند ساعت

به گفته کارشناسان فعال در حوزه تکنولوژی، کاربران نباید بگذارند که گوشی‌شان بیشتر از چند ساعت بدون شارژ بماند چراکه این باتری‌های لیتیوم یونی بعد از گذشت چند ساعت بدون شارژ ماندن، به اصطلاح decharge می‌شوند و عمر مفید آن‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.