به نقل از آکاایران: هندزفری در حقیقت نوعی هدفون است که برای استفاده در گوشی ها و پخش کننده ها مناسب است و همان طور که از نامش پیداست به شما کمک می کند بدون اینکه از دستتان استفاده کنید با موبایل حرف بزنید. باما همراه شوید تا مطالبی در مورد انواع هندزفری مطالعه کنید.

هندزفری

آکاایران: هندزفری و هدست های موبایل از جمله مهمترین قسمت هایی هستند که کاربردی در حد شارژر می توانند داشته باشند. این روزها حتما مشاهده کرده اید که افراد زیادی از این وسیله در اتوبوس، مترو و خیابان استفاده می کنند. هندزفری ها و هدست ها جزو لوازم جانبی ضروری برای گوشی های هوشمند و تبلت ها هستند. لوازمی که کاربردهای فراوانی در عصر ارتباطات دارند و از این جهت انتخاب یک مدل مناسب با امکانات قابل قبول اهمیت زیادی دارد. از بین این هندزفری های جورواجوری که در بازار وجود دارد انواع بی سیم آنها که با فناوری بلوتوث کار می کند طرفداران زیادی دارد. دلیل آن هم مشخص است شما می توانید در خیابان، مترو و اتوبوس بدون اینکه نگران سیم های اضافی باشید مکالمه کنید یا موزیک گوش کنید.

برخی خی از انواع هندزفری با سیم هستند و برخی دیگر بی سیم که همان هدست بلوتوث ها هستند. این یعنی اینکه می توانید با استفاده از شبکه ارتباطی بلوتوث به صورت بی سیم با دستگاه خود ارتباط برقرار کنید. در مجموع هندزفری در هنگام رانندگی، ورزش، پیاده روی و یا هر کار دیگری که ممکن است استفاده از دست را کمی دشوار سازد مورد استقبال قرار می گیرد. از آنجا که این موجود دیجیتالی کوچک مانند موبایل یا لپ تاپ ویژگی های چندان مشخص و ملموسی ندارد که بخواهید در هنگام خرید آنها را زیر و رو کنید، بهتر است قبل از رفتن به بازار انواع مدل ها و برندهای آن را در سایت ها و یا راهنماهای موجود ببینید و با اطلاع و شناخت کافی از ویژگی های آن اقدام به خرید کنید. اما مهم ترین ویژگی هایی که در انتخاب یک هندزفری و هدست بلوتوث باید به آن توجه کرد عبارتند از:

فرکانس: هندزفری ها هم مانند اسپیکرها وظیفه انتقال صدا را بر عهده دارند. بنابراین باید صدا را با نهایت شفافیت و وضوحی که مورد انتظار است به گوش برسانند. برای این کار باید در دامنه فرکانس صدایی که گوش انسان می شنود یعنی همان20 هرتز تا 20 کیلوهرتز این کار را انجام دهند. برخی از هندزفری ها دقیقا در همین دامنه و برخی دیگر دامنه ای کمتر و یا بیشتر از این فرکانس را ارائه می دهند. در این میان مدلی مناسب است که بتواند این دامنه را پوشش دهد. صدای کمتر یا بیشتر از این فرکانس به کارتان نمی آید.

حساسیت: این گزینه در حقیقت سطح فشار صدایی که به گوش شما می رسد را می سنجد. این معیار که آن را با واحد dB می سنجند در بیشتر هدفون ها و هندزفری ها بالای 110 dB است. این یعنی حساسیت صدایی که به گوش شما می رسد به اندازه ای است که می تواند صدا را در دامنه فرکانس مشخص با کیفیت و شفافیت قابل قبولی انتقال دهد.

امپدانس: امپدانس یا همان مقاومت با واحد اهم (Ω) سنجیده می شود و معمولا در هدفون ها و هدست ها از 16 اهم شروع می شود و در مدل های پیشرفته تر به 32 اهم هم می رسد. عددی بین این دو برای هندزفری های معمولی که خیلی هم گران نباشند مناسب است.

دامنه یا برد انتقال صدا: در هدست بلوتوث ها مانند دیگر لوازم وایرلس مسافتی وجود دارد که در محدوده آن شما قادرید با موبایل یا دستگاه دیجیتالی خود ارتباط برقرار کنید. در هدست بلوتوث های جدیدتر این مسافت بیشتر شده و به 10 متر هم رسیده است. بنابراین اگر موبایل تان در ده متری شما هم باشد می توانید با استفاده از هدست خود به آن جواب داده و به مکالمه یا شنیدن موسیقی بپردازید.

طراحی: صرف نظر از ویژگی های فنی مربوط به صدا، شاید مهم ترین ویژگی اولیه هر هندزفری یا هدستی نوع طراحی آن باشد. چه آن مدل هایی که در گوش قرار می گیرند و چه آنهایی که بیرون گوش می چسبند باید آنقدر راحت باشند که در استفاده های طولانی مدت سبب آزار و یا عرق کردن گوش نشوند. همچنین جنس بدنه می بایست آنقدر خوب باشد که در استفاده و جابجایی هرروزه به سادگی آسیب نبیند.

عمر باتری: این وسیله هم مانند دیگر لوازم دیجیتالی همراه می بایست در مدت زمانی که خارج از محیط شارژ قرار می گیرد توان حفظ باتری خود را داشته باشد. بنابراین هدستی انتخاب کنید که بتواند حداقل برای 5 ساعت مکالمه و چند روز استراحت به حالت خودکار باتری داشته باشد.

نکات مهم خرید هندزفری

* اولین نکته هنگام خرید یک هندزفری خوب توجه به محل خرید و البته برندی است که قصد دارید از آن خرید کنید. انتخاب برندهای ناآشنا می تواند ریسک بالایی باشد زیرا هندزفری هایی که برند مطمئنی ندارند ممکن است تولید چین بوده و خیلی سریع خراب شوند.

* قسمت گوشی هندزفری ها بهتر است از نوع های قابل تغییر باشند و هندزفری انتخاب کنید که به راحتی درون گوش رفته و اجازه خارج شدن صدا را نمی دهد. هندزفری هایی که از این قابلیت برخوردار نیستند باید در رتبه های بعدی انتخاب قرار بگیرند زیرا آسیب های زیادی به گوش وارد می کنند.

* سیم هدفون را در نظر داشته باشید که باید مقوام و تقریبا ضخیم باشد. زیرا سیم های ضخیم سخت تر خراب می شوند و عمر طولانی تری دارند همچنین سوکت اتصال به تلفن را با دقت چک کنید تا به خوبی با سیم ارتباط داشته باشد.

* هنگام خرید هندزفری ها حتما دقت داشته باشید که کیف مخصوص در جعبه هندزفری وجود داشته باشد. بزرگترین مشکل هندزفری ها گره خوردن سریع سیم های آن است ولی با وجود کیف عمر وسیله طولانی تر و دیگر از شر گره خوردگی نیز رها خواهید بود.

* حتما هندزفری را در هنگام خرید چک کنید تا هر دو گوشی آن سالم بوده و کیفیت صدا نیز شما را اذیت نکند. هندزفری هایی که کیفیت صدای خوبی ندارند صدای خفه و غیر واقعی را به گوش انسان می رساند و بعد از مدتی ممکن است آسیب های بدی به گوش برساند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران