به نقل از آکاایران: با وجود انواع مدل ها در اندازه ها و طرح های مختلف برای هدفون ها، انتخاب و خرید این ابزارهای همراه محبوب کمی سخت می شود. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد خرید هدفون را مطالعه کنید.

هدفون

آکاایران: اگر ساعاتی را در یک فروشگاه سخت افزاری معطل شده باشید قطعا متوجه خواهید شد که بسیاری از خریداران لپ تاپ، تبلت ها و گوشی ها بیش از هر چیزی از امکانات هدفون سوال می کنند. بسیاری از افراد هستند که هدفون را جزئی لاینفک از سیستم خود می دانند و زمانی هم که این وسیله خراب می شود انگار که چیزی کم دارند. با توجه به اینکه تکنولوژی روز به روز در حال گسترش است، هدفون ها را تنها نمی توان وسیله ای برای گوش دادن به موسیقی به معنای عام در نظر گرفت. به همین منظور با توجه به اینکه افراد با توجه به قشر خاص خود، عملکرد ها و … دست به انتخاب هدفون می زنند تصمیم گرفتیم باید و نباید های خرید یک هدفون را کنار هم جمع کنیم و در قالب یک مقاله در اختیار شما قرار دهیم.

شاید سوال جالبی باشد اما بسیاری از افراد از هدفون ها فقط برای تماس های تلفنی روی سیستم استفاده می کنند، بسیاری از افراد هم هستند که از این وسیله برای کم کردن صدای اطراف استفاده می کنند. عده ای هم هستند که می خواهند با استفاده از هدفون صداهای ملایم را به طور طبیعی تجربه کنند و عده ی بیشتری هم از هدفون های استریو برای لذت بردن از موسیقی استفاده می کنند. به هر حال شما در هر دسته خاصی قرار بگیرید باید بدانید که هدف شما خرید هدفون های خاصی است به عنوان مثال کسی که از هدفون ها برای دریافت و ارسال تماس صوتی استفاده می کند باید بداند که آیتم هایی مثل کیفیت بلندگو باید طوری باشد که نویز دریافت نکند، خصوصا برای افرادی که در مراکز اورژانس کار می کنند. از طرفی میکروفون هم باید طوری باشد که صدای شما را با کیفیت ارسال کند، بسیاری از هدفون ها هستند که میکروفون را پشتیبانی نمی کنند. پس موقع خرید به نیازتان توجه داشته باشید.

این که شما هر مقدار پول داشته باشید و بخواهید برای خرید هدفون خرج کنید شاید خوب باشد اما باید بدانید که باید هدفونی را انتخاب کنید که هر چقدر هم که بخواهید هزینه کنید ارزش آن را داشته باشد. شما می توانید کلیه سایت ها را برای هدفون های مختلف با ویژگی های مختلف جستجو کنید اما مهم این است که آنچه که می خواهید پیدا کنید و قیمت واقعی آن را بدانید و پرداخت کنید. گاهی اوقات کافیست سری به سایت کمپانی سازنده بزنید. اما بهتر است اول جیب خود را در نظر بگیرید و با توجه به هزینه ای که می خواهید بکنید هدفون ها را جستجو کنید. از طرفی هم شما می توانید به راحتی با قراردادی با برخی شرکت ها هدفون مورد علاقه خود، با ویژگی هایی که خودتان دوست دارید سفارش دهید. به هر حال مراقب باشید برخی از فروشگاه ها هزینه زیادی از شما نگیرند.

بسیاری از افراد علاقه ای به این ندارند که گوشی هدفون مستقیما در گوششان فرو کنند و با هدفون های نارنجکی که روی گوش قرار می گیرد راحت ترند. البته این امر هم اهمیت دارد که بدنه گوشی هدفون نباید به گوش شما ضربه وارد کند بلکه بسیاری از کمپانی ها از الیاف های مخصوصی استفاده می کنند که هم گوش و لاله گوش را اذیت نمی کند هم اینکه از تماس مستفیم صوت با گوش جلوگیری می کنند. در واقع هرچه پهنای این روکش ها و اسفنج های روی هدفون بیشتر باشد به شما کمک بیشتری می کند که گوشتان کمتر اذیت شود. پس هنگام خرید دقت داشته باشید که هدفون درون گوشی می خواهید یا روی گوشی. این دو اصطلاح بین فروشندگان به ترتیب به صورت in-ear و on-ear خوانده می شود.

بسیاری از اوقات شما نیاز دارید روی کارتان تمرکز داشته باشید و از کارتان لذت ببرید و در نهایت دقت آن را تمام کنید. بسیاری از هدفون ها هستند که قابلیت حذف نویز دارند و برای خلبان هایی که پرواز های طولانی مدت دارند بسیار مناسب هستند. البته نمونه های ساده تری از این مدل هدفون ها هم هنوز ساخته می شود و می تواند به شما کمک کند با صرف هزینه ای کمتر یکی از این هدفون ها را خریداری کنید. در این هدفون ها که با استفاده از اصل تداخل مخرب، موجب می شود که امواج صوتی شکسته شوند و به گوش شما نرسند. البته این هدفون ها بیشتر برای افرادی بکار می آید که بخواهند صداهای نسبتا ضعیفی نظیر پچ پچ کردن، حرف زدن، روخانی کتاب و… را از خود دور کنند اما نمونه های قوی تر هم هستند که برای برخی خلبان ها مورد استفاده قرار می گیرد که موجب می شود شکست دیواره های صوتی بر اثر حرکت هواپیما به گوش خلبان نرسد.  پس اگر به چنین امکانی نیاز دارید می توانید به راحتی یکی از این هدفون ها را خریداری کنید.

فرم و نوع

امروزه دیگر دسته بندی هدفون ها به "برای خانه" و "برای حمل و نقل" محدود نمی شود و اگر قصد خرید هدفون دارید باید ابتدا نیازهای خود را در نظر بگیرید تا بتوانید مدل مناسب را برای خود انتخاب کنید. آیا هدفون را برای موسیقی می خواهید یا برای سینمای خانگی ویا برای بازی کردن؟ آیا قصد دارید در خانه از آن استفاده کنید و یا آن را همیشه همراه خود داشته باشید؟

برای روشن شدن موضوع به انواع مدل های زیر با قابلیت های مختلف توجه کنید

هدفون های داخل گوشی

هدفون,هدفون بیتس,هدفون بی سیم

انواع هدفون

هدفون های داخل گوشی با قطعات کوچکی که دارند بر روی قسمت بیرونی گوش قرار می گیرند و یا وارد کانال گوش می شوند. برخی مدل ها میز یک قطعه پلاستیکی نیز دارند که پشت گوش قرار می گیرد و مانع افتادن هدفون ها می شود.

مزایا: بسیار سبک و جمع و جور هستند. بسیاری از مدل ها دارای میکروفون بر روی سیم خود نیز هستند که می توان با آن ها مکالمه کرد و یا حتی دستورات صوتی ارسال کرد. میزان حذف صداهای محیطی در این هدفون ها متوسط و خوب است. هدفون های داخل گوشی تداخلی با عینک، گوشواره، کلاه و یا حتی مدل موی کاربر ندارند.

معایب: کیفیت صدا و میزان بیس تولیدی این هدفون ها با هدفون های فول سایز قابل مقایسه نیست. استفاده طولانی مدت از آن ها ممکن است برای کاربر ایجاد ناراحتی در گوش کند و به دلیل داشتن 2 سیم برای هر گوشی احتمال گره خوردن آن ها بسیار بیشتر است.

هدفون های روگوشی

هدفون,هدفون بیتس,هدفون بی سیم

خرید هدفون

این هدفون ها بر روی قسمت بیرونی گوش کاربر قرار می گیرند و از دستگاه های ارزان قیمت پخش موسیقی گرفته تا سیستم های مجهز خانگی کاربرد دارند. با وجود اینکه هدفون های روگوشی تقریباً تمام گوش را فرا می گیرند اما باز هم نمی توانند به طور کامل عایقی برای صدا باشند. اما وزن آن ها کمتر از مدل های فول سایز است. یا این وجود برای محیط های اداری همچنان مدل های تو گوشی پیشنهاد می شود.

مزایا: نسبتاً سبک و راحت هستند. مانند هدفون های فول سایز گوش را زیاد گرم نمی کنند. برخی مدل ها نیز برای حمل و نقل راحت به آسانی تا می شوند.

معایب: هدفون های رو گوشی مانند هدفون های داخل گوشی و فول سایز قابلیت ممانعت از ورود صداهای محیط بیرون را به گوش ندارند. از لحاظ میزان بیس نسبت به مدل های فول سایز ضعیف تر هستند و صدای پخش شده از انها نیز توسط دیگران قابل شنیدن است.

هدفون های فول سایز

هدفون,هدفون بیتس,هدفون بی سیم

مدل های هدفون

این مدل از هدفون ها محفظه گوشی بزرگی داشته و هنگام قرار گرفتن بر روی سر تمام گوش کاربر را می پوشانند. به دلیل سایز بزرگ و قابلیت ایزوله کردن گوش نسبت به صداهای محیطی، هدفون های فول سایز بیشتر برای استفاده از خانه در نظر گرفته می شود. اما نسل جدید این هدفون ها مانند هدفون های محبوب بیتز که بسیار مورد استقبال جوانان است باعث شده حضور این هدفون ها در خیابان ها نیز بیشتر و بیشتر شود.

مزایا: هدفون های سایز بزرگ معمولا بیشتری میزان بیس و بلندی صدا را در میان هدفون های دیگر دارند این هدفون ها فضای بشری برای تولید صدا داشته و گردش صدا را نیز بهتر انجام می دهد و به خوبی صدای محیط را قطع کرده و اجازه خروج صدای موسیقی را نیز نمی دهد.

معایب: این هدفون ها به دلیل اندازه بزرگ و وزن بیشتر امکان حمل و نقل آسان وراحت را ندارند. و در استفاده طولانی مدت باعث گرم شدن بیش از حد گوش می شوند. گوشی های بزرگ ممکن است با عینک، گوشواره ویا مدل موی کاربر تداخل داشته باشد.

هدفون ها بی سیم

هدفون,هدفون بیتس,هدفون بی سیم

هدفون

هدفون های بی سم در دوحالت بیشترین استفاده را دارند. یکی زمانی که امکان گوش دادن به موسیقی با صدای بلند در خانه و یا محیط بسته وجود ندارد و دوم هنگام ورزش کردن و دویدن که سیم هدفون ها باعث ایجاد مزاحمت در حرکات کاربر می شود. محبوب ترین فرمت برای ارسال موسیقی به صورت بی سیم، بلوتوث است. اما این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که هدفون های بی سم بلوتوث راحتی زیای دارند اما در این راه به علت فشرده شدن فایل ها کیفیت صدا و موسیقی قربانی می شود.

مزایا: عدم وجود سیم های دست و پا گیر و مزاحم و قیمت مناسب رخی مدل ها نسبت به سال های گذشته

معایب: با تمام شدن باتری هدفون دیگر امکان گوش دادن با آن ها وجود ندارد و باید شارژ مجدد شوند. کیفیت صدای هدفون های بی سم به دلیل فشرده شدن فایل ها نسبت به هدفون های دیگر کمتر است.

ویژگی ها
علاوه بر اندازه و تنوع، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که هنگام خرید هدفون ها باید در نظر گرفته شوند.

بیس
در بهترین حالت ممکن هیچ گاه میزان بلندی صدا و بیس هدفون ها به پای بلندگوهای بزرگ و سینماهای خانگی نمی رسد اما برخی شرکت های بزرگ تولیدکننده هدفون مانند دکتر دری (هدفون های بیتز) از فنّاوری های جدیدی برای تولید کیفیت بالا و بیس مناسب استفاده می کنند. در این میان هدفون های داخل گوشی به طور معمول کمترین میزان بیس و کوبش صدا را نسبت به مدل های دیگر تولید می کنند.

عایق در مقابل باز
در هدفون های عایق، مجرای گوش به طور کامل پوشانده می شود و ورود صدای اطراف به داخل گوش به حداقل می رسد و صدای موسیقی پخش شده توسط هدفون نیز به بیرون درز پیدا نمی کند. اما در هدفون های باز که معمولاً قسمتی اسفنجی بر روی گوش دارند تا حدودی صدای محیط اطراف را نیز به داخل گوش هدایت می کنند و به نسبت صدای موسیقی نیز توسط دیگر افراد حاضر در محیط شنیده می شود.

وزن و راحتی
کیفیت صدای هدفون هارا می توان به یک بار امتحان گردن به راحتی متوجه شد اما در مورد راحتی و وزن باید حداقل 15 دقیقه از آن ها استفاده کنید تا متوجه شوید. هدفون های قول سایز که کاملاً بر روی گوش قرار می گیرند معمولاً باعث گرم شدن بیش از اندازه گوش می شوند. هدفون های بزرگ و حرفه ای نیز به دلیل اندازه بزرگ و وزن بالا ممکن است بعد از مدتی گردن و سر را خسته کند. 

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران