به نقل از آکاایران: امروز گوشی تلفن همراه یکی از ضروری ترین و مهم ترین وسایل شخصی شده است که همگان از کوچک و بزرگ این وسیله الکترونیکی را همراه خود دارند. در این مقاله مطالبی در مورد گوشی تلفن همراه و چند ویژگی و فناوری آن را توضیح می دهیم. با ما همراه شوید.

موبایل

آکاایران: صحبت کردن با گوشی های هوشمند در میان پنج استفاده مهم از این ابزار، رده آخر را در بین کاربران انگلیسی به خود اختصاص داده است. بررسی های جدید در انگلیس نشان می دهد مردم این کشور دو برابر سایرین از گوشی های هوشمند برای به روز کردن اینترنت استفاده می کنند.  چک کردن سایت های شبکه های اجتماعی، گوش دادن به موسیقی یا انجام بازی نیز از صحبت کردن با اشخاص دیگر توسط این گوشی ها سبقت گرفته اند. 
 برطبق مطالعات صورت گرفته، گوشی های هوشمند همچنین جایگزین ساعت های زنگی، ساعت های مچی، دوربین، دفتر خاطرات روزانه، لپ تاپ، نرم افزار پخش MP3، آلبوم های عکس، کنسول های بازی، رادیو و حتی کتاب شده اند. یک نظرسنجی از دو هزار کاربر این گوشی ها نشان می دهد که میزان متوسط استفاده از آن ها در طول روز دو ساعت و هشت دقیقه است. 
 از این رقم، 24 دقیقه و 49 ثانیه صرف جست وجو در اینترنت، 17 دقیقه و 29 ثانیه صرف بررسی شبکه های اجتماعی، 15 دقیقه و 38 ثانیه به گوش دادن به موسیقی، 14 دقیقه و 26 ثانیه به انجام بازی و 12 دقیقه و هشت ثانیه صرف صحبت کردن با اشخاص دیگر می شود. 
 همچنین 11 دقیقه و شش ثانیه به بررسی ایمیل، 10 دقیقه و 12 ثانیه صرف متون، نه دقیقه و 23 ثانیه صرف تماشای تلویزیون یا فیلم، نه دقیقه و 18 ثانیه به مطالعه کتاب و سه دقیقه و 25 ثانیه نیز صرف گرفتن عکس می شود. 
 بیش از نیمی از کاربران دارای iPhone یا Samsung Galaxy S3 جدید نیز از گوشی های خود به عنوان ساعت زنگ دار استفاده کرده، 46 درصد از بستن ساعت مچی امتناع ورزیده و 39 درصد نیز دیگر یک دوربین جداگانه را حمل نمی کنند.      

NFC از روش های افزایش امنیت نظیر الزام به تایید برقراری ارتباط توسط دستگاه دوم هم پشتیبانی می کند.امروزه تعداد گوشی هایی که از تراشه NFC استفاده می کنند و این سامانه را پشتیبانی می کنند روز به روز در حال افزایش است. اطلاعات به صورت کد شده بین دو وسیله رد و بدل می شود. 

فناوری NFC دقیقا چیست؟ 
فناوری NFC یک ارتباط رمزگذاری شده بی سیم با برد کوتاه در فاصلهٔ ۴ سانتیمتر و کمتر است که در باند فرکانسی 13.56MHz توانایی تبادل اطلاعات با سرعت  KB/S424 به صورت میانگین را دارد. فناوری NFC یک ارتباط رمزگذاری شده ی بی سیم با برد کوتاه در فاصله ی 4 سانتیمتر و کمتر است که در باند فرکانسی 13.56MHz توانایی تبادل اطلاعات با سرعت 424Kb/s (به صورت میانگین) را دارد. NFC قادر است با کارت های هوشمند غیر تماسی ISO/IEC 1443 موجود و همچنین سایر دستگاه های مجهز به NFC ارتباط برقرار کرده و به راحتی به تبادل اطلاعات با آن ها بپردازد. از همین رو این فناوری با زیرساخت های موجود پرداخت غیر تماسی مورد استفاده در سامانه حمل و نقل عمومی و پرداخت های خرد سازگار می باشد.

 NFC قادر است با کارت های هوشمند غیر تماسی ISO/IEC 1443 موجود و همچنین سایر دستگاه های مجهز به NFC ارتباط برقرار کرده و به راحتی به تبادل اطلاعات با آن ها بپردازد،از همین رو این فناوری با زیرساخت های موجود پرداخت غیر تماسی مورد استفاده در سامانه حمل و نقل عمومی و پرداخت های خرد سازگار می باشد. 

فناوری NFC در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟ 
NFC به طور اختصاصی برای کار در گوشی های تلفن همراه طراحی شده است و دارای سه ویژگی کلی می باشد که روند توسعهٔ آن را شفاف می نماید. 

هماهنگی کامل با Bluetooth گوشی همراه شما 
 این فناوری به طور کامل با بلوتوث و wifi گوشی شما هماهنگ می باشد به طوری که می توانید ارتباط بین دو دستگاه را از فاصله ای دورتر میسر نمایید.ممکن است در نگاه اول این ارتباط کمی ناامن به نظر برسد چون اطلاعات شما در سطح وسیع تری منتشر خواهد شد اما سازندگان NFC روش های بسیار امنی را برای انتقال داده در این حالات در نظر گرفته اند ولی برای امنیت بیشتر کاربران،دلیلی ندارد برای پرداخت هایشان از این حالت استفاده کنند و این کار بیشتر زمانی کاربرد دارد که ما قصد تبادل اطلاعات با یک شخص یا دستگاه دیگر را داریم. 

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران