به نقل از آکاایران: قلم های دیجیتالی برای استفاده روی نمایشگرهای لمسی تولید شده اند و این روزها برای انواع موبایل، تبلت و کنسول های بازی مورد استفاده قرار می گیرند اما این دلیل نمی شود که یک مدل خاص را بتوانید برای گجت های مختلف به کار ببرید. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

قلم لمسی

آکاایران: قلم دیجیتالی یا استایلوس ابزاری است که این روزها بیش از پیش در کنار گوشی ها و تبلت ها دیده می شوند. سوال اساسی این است که با یک صفحه ی لمسی با کیفیت اساساً به استایلوس نیاز داریم و آیا همه ی استایلوس ها کیفیت یکسانی دارند؟ چند سال به عقب برمی گردیم. زمانی که آیفون به عنوان یک ابزار لمسی و محبوب مطرح شد. استیو جابز، مدیرعامل فقید اپل معتقد بود که با وجود یک صفحه نمایش لمسی که کیفیت بالایی دارد، نیازی به قلم دیجیتال نیست. اما این روزها موضوع برعکس شده و در میان وسایل جانبی پر فروش برای آیپد اپل، استایلوس هم دیده می شود. بنابراین مشخص است که استایلوس در استفاده ی بهینه از وسایل همراه، کاملاً مفید واقع شده اند.

اولین چیزی که باید در مورد استایلوس ها بدانیم این است که این لوازم انواع گوناگونی دارند و باید آنها را متناسب با نمایشگرتان انتخاب کنید. البته هستند استایلوس هایی که برای چند وسیله دیجیتالی مناسبند با این حال سعی کنید استایلوس متناسب با مدل گوشی یا تبلت خود را انتخاب کنید.

نمایشگرهای لمسی این روزها از دو نوع خازنی و مقاومتی هستند. بیشتر گوشی ها، تبلت ها و کنسول هایی که ما استفاده می کنیم از صفحات لمسی خازنی یا Capacitive بهره می برند زیرا بدون فشار زیاد و با نزدیک شدن انگشت به صفحه و کوچک ترین لمس می توان با آنها کار کرد. بنابراین بیشتر استایلوس های موجود در بازار نیز از نوع خازنی هستند. این استایلوس ها دقیقا مانند انگشت کاربر عمل می کنند، میدان الکترواستاتیکی نمایشگر گوشی یا تبلت را بر هم می زند و ابزار آن را شناسایی می کند. 

استایلوس های خازنی

ابزارهای لمسی امروزی بیشتر از صفحات لمسی خازنی یا Capacitive استفاده می کنند، در واقع تمام ابزارهای پیشرفته و مدرن چنین صفحه ای دارند اما هنوز هم برخی وسایل لمسی مثل گیم پد Wii U از تکنولوژی مقاومتی بهره می برند. تفاوت این دو نوع تکنولوژی در این است که در نوع مقاومتی برای تشخیص دادن انگشت، می بایست صفحه را فشار داد ولی در تکنولوژی خازنی، نزدیک شدن انگشت به صفحه و کوچک ترین لمس، کار را انجام می دهد.در مورد استایلوس ها هم ارزان ترین و ساده ترین نوع، استایلوس خازنی است.

روش کار استایلوس خازنی درست مثل انگشتان شماست، به این صورت که میدان الکترواستاتیکی نمایشگر گوشی یا تبلت را بر هم می زند و ابزار آن را شناسایی می کند.با توجه به روش کار ساده و ابتدایی استایلوس های خازنی، ساختن آن با استفاده از مقداری سیم و فوم منتقل کننده ی الکتریسیته ی ساکن، امکان پذیر است.

استایلوس های خازنی با بیشتر ابزار و نمایشگرهای خازنی سازگاری دارند، نیازی به باتری ندارند و معمولا با قیمتی مناسب در بازار موجود هستند اما معایبی هم دارند. مثلا اینکه به فشار حساسیت ندارند، تفاوتی بین انگشت و دیگر قسمت های دست قائل نیستند و قابلیت های خاصی ندارند. با این حال برای کاربرانی که کار کردن به خصوص تایپ کردن با نوک انگشت برایشان ساده نیست گزینه راحت تری هستند.

مزایا

 • با هر نوع ابزاری کار می کند: اگر ابزار لمسی شما دارای صفحه نمایش خازنی باشد و بتوان با لمس توسط انگشت با آن کار کرد، یک استایلوس ساده ی خازنی هم روی آن کار خواهد کرد.
 • به باتری نیازی ندارد: برای استفاده از این قلم دیجیتال به باتری و شارژ آن نیازی نیست. همیشه آماده به کار است.
 • ارزان قیمت است: شیوه ی کارکرد این استایلوس بسیار ساده است و ساخت آن هم هزینه ی زیادی ندارد. لذا ارزان ترین نوع استایلوس ها به حساب می آید.

معایب

 • به فشار حساس نیست: صفحه ی لمسی خازنی قادر به تشخیص میزان فشار انگشتان شما نیست. استایلوس خازنی هم دقیقاً همین محدودیت را دارد. لذا هنرمندان چندان به این نوع استایلوس علاقه ندارند.
 • لمس توسط مچ دست معمولا همزمان با تماس استایلوس دریافت می شود: تکنولوژی لمسی خازنی تفاوتی بین انگشت، استایلوس و مچ دست قائل نمی شود. بنابراین برای استفاده از استایلوس باید مچ دست روی صفحه نمایش قرار نگیرد.
 • قابلیت های اضافی ندارد: استایلوس خازنی درست مثل انگشت دست است و قابلیت اضافی مثل وجود پاک کن در انتهای آن، وجود ندارد.

استایلوس های بلوتوث

این نوع استایلوس ها بسیار متنوع هستند و گروهی قیمت و کیفیت بالا دارند و گروهی ساده و ارزان هستند. مدل های ارزان قیمت کمی دقیق تر از انگشتان شما کار می کنند اما گروه پیشرفته دقت بالاتری داشته و تنها روی سخت افزارهای خاصی کار می کنند. همان طور که گفته شد دیجیتایزر واکام روی ابزارهای خاصی کار می کند، لذا هواداران آیپد اپل به دنبال یک استایلوس خوب مثل محصولات واکام هستند.

استایلوس های بلوتوث راه و روش جدیدی برای برقرار ارتباط با تبلت دارند: استفاده از بلوتوث که به لایه ی اضافی در صفحه نمایش نیازی ندارد. این نوع استایلوس ها در حالت پیش فرض عملکردی مثل یک استایلوس خازنی دارند و زمانی که با تبلت از طریق بلوتوث جفت می شوند، سطح فشار را به تبلت اطلاع می دهند. در حقیقت تبلت موقعیت استایلوس را تشخیص می دهد و استایلوس سطح فشار را شناسایی می کند. واکام استایلوس حساس به فشار خود را برای آیپد تهیه کرده که نام آن Intuous Creative Stylus است و 99 دلار قیمت دارد. این استایلوس 2048 سطح فشار را شناسایی می کند. خوشبختانه این دسته از استایلوس ها با استفاده از حالت کم مصرف بلوتوث می توانند مصرف باتری پایینی داشته باشند و دیرتر به شارژ نیاز پیدا کنند.

استایلوس های بلوتوث نوع دیگری از این قلم های دیجیتالی هستند که در انواع ارزان و گران یافت می شوند. این قلم ها از طریق بلوتوث با گجت ارتباط برقرار می کنند و سطح فشار را به نمایشگر نشان می دهند. این نوع قلم مانند دیجیتایزر ویکام ها سطوح مختلف فشار را تشخیص می دهند، تفاوت انگشت با قسمت های دیگر دست را می فهمند، روی ابزارهای متفاوتی کار می کنند و روی برخی از آنها کلیدهای میانبر وجود دارد. ضمن اینکه باتری کمی مصرف می کنند. از طرفی به دلیل اینکه نیاز به بلوتوث، باتری و پشتیبانی نرم افزاری دارند معمولا با قیمت بالاتری عرضه می شوند.

مزایا

 • حساسیت نسبت به فشار: این استایلوس ها هم درست مثل لایه ی دیجیتایزر واکام، مقدار فشار را تشخیص می دهند.
 • تشخیص مچ دست: این قابلیت هم در این استایلوس ها می تواند وجود داشته باشد.
 • روی ابزارهای بیشتری کار می کند: حتی اگر ابزاری دارای صفحه لمسی خازنی باشد هم می توان از این نوع استایلوس استفاده کرد و مقدار فشار روی صفحه کاملاً تشخیص داده می شود.
 • کلیدهای میانبر اضافی: با استفاده از بلوتوث می توان کلیدهای میانبر مختلفی تعریف کرد، لذا روی چنین استایلوس هایی احتمالاً کلیدهایی برای قابلیت های دیگر تعبیه می شود.

معایب

 • به باتری نیاز است: برای استفاده از بلوتوث به منبع انرژی نیاز است، لذا باید این استایلوس ها را شارژ کرد یا باتریشان را تعویض نمود.
 • جفت شدن از طریف بلوتوث نیاز است: حداقل یکبار باید استایلوس را با تبلت یا گوشی جفت کرد، در دفعات بعدی احتمالاً استایلوس به محض روشن شدن بلوتوث تبلت با آن جفت می شود.
 • نرم افزارها باید از این نوع استایلوس ها پشتیبانی کنند: هر نرم افزار باید نحوه ی برقراری رابطه از طریق سیگنال های بلوتوث را بداند، لذا به پشتیبانی نرم افزاری نیاز است.
 • قیمت بیشتر: این استایلوس ها به تجهیزات الکترونیکی نیازی دارند که طبعاً هزینه ی تولید را بالا می برد. لذا قیمت بیشتری نسبت به استایلوس های خازنی دارند.

نکته آخر اینکه استایلوس های خازنی معمولا ارزان ترند و کاربرد بیشتری دارند با این حال بهتر است استایلوسی انتخاب کنید که کاملا با نوع نمایشگر و دستگاه شما مطابقت داشته باشد. ضمن اینکه قلم دیجیتالی چیزی نیست که بتوانید نوع ارزان آن را انتخاب کنید زیرا معمولا کیفیت و حساسیت مناسبی ندارند و ممکن است به نمایشگرتان آسیب بزنند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران