آکاایران: پردازنده سرور ۴۸ هسته ای کوال کام

آکاایران: تازه های شبکه شماره 188

پردازنده سرور ۴۸ هسته ای کوال کام

 کوال کام
در اقدامی عجیب و غیرمنتظره، شرکت تراشه ساز موبایل کوال کام وعده پردازنده پرقدرتی برای دستگاه های سرور داد. Centriq 2400 اولین پردازنده سرور SoC کوال کام است که از معماری ساخت ۱۰ نانومتری و ۴۸ هسته پردازشی سود می برد و قرار است سال آینده به طور رسمی معرفی و روانه بازار شود.

این پردازنده که در نوع خودش برای اولین بار در دنیا ساخته می شود، از معماری Falkor شرکت ARM پیروی می کند که البته طوری سفارشی سازی شده است که کارایی دو برابر با مصرف کمتر انرژی به نمایش بگذارد. کوال کام در دمویی از این پردازنده، نشان داد روی یک سرور 1U برنامه هایی مانند آپاچی، اسپارک، جاوا و هادوپ به راحتی و سرعت بالا روی یک توزیع سروری لینوکس اجرا شدند.

کوال کام اطلاعات فنی زیادی درباره این پردازنده ارایه نکرده است ولی مشخصاً با ارایه Centriq 2400 به طور رسمی می خواهد وارد بازار پردازنده های سرور شود و به دست وپنجه نرم کردن با اینتل بپردازد. هم اکنون، بازار پردازنده های سرور در اختیار شرکت اینتل است و باید منتظر ماند و رقابت پردازنده نوین کوال کام با پردازنده های Xeon اینتل را تماشا کرد که کدام یک برنده نهایی است. کوال کام اعتقاد دارد با معماری و ساختار تراشه ۱۰ نانومتری نوین خود و به اتکای ۴۸ نود محاسباتی می تواند پیروز این میدان باشد. این پردازنده سرور نیمه دوم سال ۲۰۱۷ روانه بازار می شود.

.

منبع : shabakeh-mag.com