به نقل از آکاایران: هنگامی که یک دوربین با لنز قابل تعویض خریداری می کنید ـ خواه یک DSLR یا  یکی از انواع جدید کامپکت های با لنز قابل تعویض که به نام دوربینهای بدون آینه Mirrorless شناخته می شوند ـ معمولا به فکر اضافه کردن یک یا دو لنز دیگر به تجهیزات خود می افتید. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد خرید لنزهای دوربین عکاسی مطالعه کنید.

لنز دوربین

آکاایران: اصلاً مفهوم لنز در بازار به طور عام درباره لنزهای دوربین های DSLR به کار می رود. دوربین DSLR به دوربین های دیجیتال حرفه ای گفته می شوند که لنز آنها امکان جدا شدن و تعویض را دارند. در داخل این دوربین ها دقیقاً روبروی محل لنز یک آیینه قرار دارد که نور را به چشمی دوربین می تاباند. برای همین به این دوربین ها تک لنزی انعکاسی یا همان SLR می گویند و مدل دیجیتال آن ها DSLR نام دارد. بنابراین لنز های این دوربین ها کاملاً با آن عدسی های ترکیبی که برخی شرکت ها مخصوص دوربین های کامپکت خودشان می سازند و می توانید آنها را روی لنز دوربین دیجیتال کامپکت تان پیچ کنید، فرق می کند. برای کاربران جدید و آماتور جست و جوی یک لنز در وب سایت های تولیدکنندگان ممکن است بسیار مبهم و گیج کننده باشد چراکه لنزها را اغلب با لیست های طولانی از حروف و اعداد نام گذاری میکنند ولی پیشنهاد میکنیم تا نام طولانی انها را نادیده بگیرید و عمدتا به 5 چیز اصلی توجه کنید .

فاصله ی کانونی : زاویه ی لنز را تعریف میکند.
دیافراگم : جمع آوری مقدار نور را درون لنز شرح میدهد.
لرزش گیر تصویر: بعضی لنزها شامل واحدهایی نظیر لرزش گیر اپتیکال میشوند که اثرات تاری و کشیدگی تصاویر ناشی از لرزش دست را خنثی میکنند.
فرمت : سایز سنسور طراحی شده را توضیح میدهد.
ماونت لنز : تعیین کننده ی سایز فیزیکی لنز است.

فاصله ی کانونی

فاصله ی کانونی با ترکیب سایز سنسور دوربین اولین مورد برای توصیف یک لنز است.فاصله ی کانونی زاویه ی دیدیست که یک لنز پوشش میدهد و با اعداد کوچکتر نمایش داده میشوند که زاویه واید را شرح میدهند و در مقابل لنز های زوم با اعداد بزرگتر نمایش داده میشوند.این اعداد نشان دهنده ی مقدار زوم و بزرگنمایی است که میتوانید داشته باشید.به عنوان مثال لنزی با فاصله ی کانونی 55-18 میلیمتری که عدد 18 نماد زاویه ی واید و عدد 55 نماد زوم آن است.
تصویر مقابل نشان می دهد که چگونه میدان دید با فاصله کانونی، روی یک دوربین با رایج ترین اندازه سنسور یعنی APS-C (که توسط کانن، نیکون، پنتاکس و سونی استفاده می شود) تغییر می کند. همچنین جدول تبدیل زیر نشان می دهد که این میدان دید چگونه با دو سایز سنسور استاندارد دیگر به نام فول فریم که هم اندازه یک نگاتیو فیلم ۳۵ میلیمتری است و Four Thirds که توسط المپیوس و پاناسونیک استفاده می شود، رابطه دارد.
به منظور راحتی مقایسه، لنزها اغلب با فاصله کانونی معادل ۳۵ میلیمتری آنها ذکر می شوند. برای مثال یک لنز کیت ۱۸-۵۵ میلیمتر ممکن است به صورت معادل ۲۸-۹۰ میلیمتر آن ذکر شود. درک این مطلب مهم است که این بدین معنی است که یک لنز ۱۸-۵۵ میلیمتر با سایز APS-C همان زاویه دیدی را پوشش می دهد که یک لنز ۲۸-۹۰ میلیمتر روی یک دوربین ۳۵ میلیمتری پوشش می دهد نه این که فاصله کانونی یک لنز روی سنسورهای مختلف تغییر می کند.

دیافراگم

دیاف ، دومین پارامتر عمده در توصیف یک لنز است.دیافراگم در دوربین عکاسی به تیغه هایی گفته می شود که درون لنز قرار گرفته اند و با گشاد و تنگ شدن، میزان عبور نور را از روزنه میانی آنها که به آن اپرچر گفته می شود، کنترل می کنند. این تیغه ها که به طور معمول ۶ تا ۹ عدد هستند، طوری طراحی شده اند که با باز شدن، میزان نور را زیاد و با تنگ شدن، میزان نور را کم می کنند.میزان باز بودن این روزنه توسط عددهایی تعریف می شود که از تقسیم فاصله ی کانونی بدست می آیند.مقدار دیاف را در فرمت های مختلفی از قبیل F4, f/4, 1:4 میتوان نشان داد.عدد کوچکتر به معنی حداکثر دیاف بزرگتریست که لنز دارد و بنابراین نور بیشتری را جمع میکند.به عنوان مثال لنز F2.8 نسبت به F4 دو برابر نور بیشتری را جمع میکند.
یک لنز با حداکثر دیاف بزرگتر امکان عکاسی در شرایط نوری ضعیف را مقدور می سازد و به عنوان مثال میتوانید در خانه و بدون استفاده از فلاش عکاسی کنید.همچنین لنزی با دیاف بزرگتر عمق میدان را کاهش میدهد ( برای مثال چه مقدار از تصویر در پشت و جلوی نقطه ی فوکوس شارپ تر به نظر میرسد ) ، که از جنبه های مهم عکاسی خلاقانه است.

لرزش گیر تصویر

تثبیت کننده ی تصویر ویژگی جدیدی است که طی سال های اخیر تمامی دوربین های عکاسی به آن مجهز شده اند و تولید کنندگان به روش های مختلفی آن را در سیستم های عکاسیشان پیاده کرده اند. کمپانی های پنتاکس و المپوس ان را در بدنه ی دوربین جای داده اند و کمپانی های دیگری نظیر Canon, Fujifilm, Nikon,   Panasonic و Samsung آن را درون لنزهای دوربین هایشان طراحی کرده اند.تثبیت کننده ی تصویر( Image stabilization ) در لنزهای تله بسیار مفید و کاربردی است.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران