به نقل از آکاایران: امروزه کمتر کسی را میتوان یافت که از دوربین عکاسی دیجیتال استفاده نکند. هرچند که سبک عکاسی بر روی فیلم هنوز طرفداران بسیاری دارد اما عدم نیاز به انجام امور فیزیکی برای دیدن عکسهای گرفته شده با دوربین دیجیتال و همچنین حداقل زمان بین گرفتن و رویت عکس به همراه انتقال عکسها از راه ایمیل و وب سایت و نهایتا عدم پرداخت پول برای دیدن عکسهای دیجیتال میتواند بهانه های خوبی برای استفاده از دوربین عکاسی دیجیتال باشد. با ما همراه شوید و مطالبی در مورد خرید کارت های حافظه برای دوربین عکاسی را مطالعه کنید.

 

کارت حافظه دوربین

آکاایران: از همه اینها که بگذریم گاهی اوقات کیفیتی که از عکس دیجیتالی بدست میآید حتی از طبیعت واقعی عکس هم زیباتر است. اما در این مقاله در سایت سرزمین دانلود قصد نداریم تا به مسئله دوربینهای عکاسی دیحیتال بپردازم یا کیفیت آنها را به بررسی بکشانیم بلکه هدف از نوشتن این سطور آنست که شما را با انواع کارتهای حافظه دوربینهای عکاسی دیجیتال آشنا سازیم.

این کارتها انواع زیادی دارند که بعضی از آنها با هم سازگار میباشند. حتما هنگام خرید دوربین از فروشنده سئوال کنید که نوع کارت دوربین چیست تا در آینده اگر تصمیم گرفتید آنرا ارتقا بخشید بدانید که چه مدلی باید بخرید.اما سئوال اینست که چند تا عکس میتوانم با این دوربین بگیرم؟ جواب به این سئوال دقیقا بستگی به ظرفیت کارت شما و رزولوشن عکسهایی دارد که میگیرید. معمولا کارتهایی که با دوربین فروخته میشود در حداقل ظرفیت مثلا 8 مگابایت برای حدود 20 عکس با رزولوشن پایین قرار دارد.

تعداد عکسی که میتوانید با دوربینتان بگیرید به مدل دوربین، ظرفیت کارت، و پیچیدگی صحنه ای دارد که عکس میگیرید. اگر میخواهید بفهمید کارتتان چند تا عکس میگیرد، ظرفیت کارت را به اندازه متوسط هر فایل عکس تقسیم کنید.مثلا اگر کارتی به ظرفیت 256MB دارید و دوربین عکاسیتان برای هر فایل عکس متوسط 1.2MB جا میگیرد پس 256 را تقسیم بر 1.2 میکنیم و میبینیم تقریبا 213 عکس میتوانیم بگیریم. با عوض کردن رزولوشن عکسها، تعداد آنها نیز تغییر میکند. اگر رزولوشن را کم کنیم تعداد عکسها افزایش خواهند یافت و برعکس اگر رزولوشن را زیاد کنیم تعداد عکسها کم میشود. جدول زیر به شما کمک میکند تا با توجه به مدل دوربین و رزولوشن هر عکس برای هر نوع کارت، تعداد عکسها را داشته باشید.

وقتی شاتر دوربین را فشار میدهید، اطلاعات نوری از سنسور تصویر جمع آوری شده و پس از پرداش به بافر دوربین منتقل و از آنجا در کارت حافظه ذخیره میشود. در حالت عادی و زمانی که تنها یک عکس گرفته میشود، این مسیر طی شده و پس از ذخیره شدن عکس، میتوانید عکس دیگری گرفته و ذخیره نماییید (در اینجا سرعت حافظه در زمان مورد نیاز برای ذخیره کامل عکس تاثیر گذار خواهد بود). در زمانی که از عکاسی پی در پی استفاده میکنید، اطلاعات عکس ها به صورت مداوم به بافر دوربین منتقل و باید هرچه سریعتر به کارت حافظه منتقل شود. اگر کارت حافظه مورد استفاده سرعت کمی داشته باشد، به زمان بیشتری برای ذخیره عکس نیاز خواهد داشت و شما نمیتوانید با سرعت بالا به عکاسی پی در پی بپردازید. همین مسئله زمان فیلمبرداری با دقت تصویر بالا نیز رخ میدهد و اگر کارت حافظه شما بسیار کند باشد، با مشکلاتی در ضبط صدا و تصویر روبرو خواهید شد. 

جالب است بدانید که انواع متفاوتی از این کارتها وجود دارد و همچنان نمونه های جدید در حال عرضه شدن به بازار هستند. از جمله دستگاههایی که دارای این نوع کارت برای نقل و انتقال ساده و سریع اطلاعات هستند میتوان به کامپیوترهای شخصی و نت بوکها اشاره کرد. برای آنکه بدانید دستگاه شما از چه نوع کارتی استفاده میکند باید به دفترچه راهنمای آن مراجعه نمائید یا وب سایت فروشنده را جستجو کنید.

● اما انواع کارتها کدام هستند:

1) Secure Digital Card یا SD

این کارتها در اصل برای نگهداری فایلهای موزیک با حفظ حق کپی رایت درست شد اما بسرعت در زمینه عکاسی مورد توجه قرار گرفت زیرا بسیار کم مصرف و کوچک بود. هم اکنون چندین نوع کارت SD وجود دارد که دارای ظرفیت و سرعت انتقال متفاوتی هستند و کم کم کارتهای کمپکت فلاش Compact Flash را از دوربینها بیرون میرانند.

2) MiniSD Card

این مدل از نظر کارکرد بسیار شبیه برادر بزرگتر خود یعنی نمونه SD است فقط از نظر اندازه نصف آن است و معمولا با تلفنهای سلولی پخش کننده های MP3 و دوربنهای دیجیتالی که نیاز به اندازه کوچکتر کارت دارند مصرف میشود. آداپتوری هم برای استفاده این کارتها با دستگاههای کارت SD وجود دارد.

3) MultiMediaCard یا MMC

این کارتها که از نظر ظاهر بسیار شبیه کارتهای SD است از نظر کارکرد داخلی متفاوت است. در بعضی از دستگاهها میتوان آنها را با هم عوض کرد اما این مسئله همیشه صادق نیست. کارتهای SD در مقابل MMC بسیار سریعتر هستند.

4) CompactFlash I یا CFI

این کارتها اندازه ای مانند کبریت بغلی دارند و ار جمله اولین نمونه هایی هستند که در دنیای دوربینهای دیجیتالی استاندارد شدند و ظرفیتی بین 8 مگابایت تا 8 گیگابایت دارند. این کارتها حاوی چیپهای حافظه و کنترلر است و در دنیای دیجیتال بعنوان عمومیترین نوع ذخیره انبوه شناخته میشود.

5) CompactFlash II یا CFII

کارتهای فوق معادل نمونه CFI هستند با این تفاوت که ضخامت آنها معادل 1.7 میلیمتر بیشتر از نمونه قبلی است. در ضمن دستگاههایی که دارای اسلات CFII هستند میتوانند نمونه های CFI را بخوانند اما عکس آن صادق نیست. این کارتها با ظرفیت تا 1 گیگابایت فروخته میشوند. مدلهای 2 گیگابایتی فقط با دستگاههای حاوی FAT32 کار میکند.

6) Smart Media یا SM

این کارت که فقط حافظه دارد و فاقد کنترلر است و روی دستگاههای دیجیتالی قبل از سال 2001 مصرف میشود و حداکثر 128 مگابایت ظرفیت دارد. این نمونه امروزه دیگر مصرفی ندارد و از بازار به طور کلی خارج شده است .

7) XD Picture Card یا xD

این کارت که توسط الیمپوس و فوجی مشترکا تهیه شد برای جایگزینی کارتهای SM بود. اندازه این کارتها معادل تمبر چستی ولی ظرفیت آنها تا 8 گیکابایت میرسید. چون این کارتها بسیار جدید بودند برای مصرف با کامپیوتر یا دستگاهتان نیاز به آداپتور داشتند زیرا کارتهای SM را از رده خارج کردند.

8) Memory Stick یا MS

سونی در سال 1999 اقدام به تهیه Memory Stick کرد تا آنها را در دروبینهای عکاسی دیجیتال و فیلمبرداری خود مصرف کند. اکثر نت بوکهای سونی دارای بخشی برای خواندن Memory Stick هستند بنابراین انتقال بین دوربین و کامپیوتر راحت انجام میشود.

9) Memory Stick PRO یا MS PRO

این کارتهای جدید که برای رسیدن به ظرفیت بالاتری نسبت به نمونه های قبلی ساخته شد تا 4 گیگابایت در مقابل 128 مگابایت قبلی ظاهر گردید که سرعت انتقال بیشتری هم داشت. اکثر دستگاههای قبل از سال 2003 نمیتوانند از این نمونه استفاده کنند.

10) Memory Stick DUO یا DUO

این نمونه مانند مدل MS است اما درست با نصف اندازه. سونی محصولاتی دارد که از این نمونه استفاده میکنند اما برای آنکه Media Reader به دیتا دسترسی پیدا کند نیاز به یک آداپتور دارد.

11) Memory Stick PRO DUO یا MS PRO DUO

ترکیب چهار کارت، این نمونه را ساخته است تا اندازه کوچک، سرعت انتقال بالا و ظرفیت زیاد بدست آید.

12) TransFlash Card

اندازه بسیار کوچک این کارت، 11 میلیمتر در 15 میلیمتر است که اجازه میدهد تا کارخانجات سازنده تلفن موبایل مقدار زیادی از آنرا بدون تغییر در اندازه تلفنهای خود در گوشیهای کوچک مصرف نمایند. این کارتها قابلیت ضبط دیتای شخصی مانند عکسهای دیجیتال، موزیک MP3 ، بازیهای ویدیویی، اطلاعات شخصی و تنظیمات تلفن را دارند.

13) PLUS SD Card

این نمونه که مجموع کارت فلاش بعلاوه درایو فلاش USB است بتازگی ارائه شده و اندکی بزرگتر از یک سکه یک سنتی است.

این کارت SanDisk بسیار نازک میتواند ظرفیت خوبی ارائه کند ضمن آنکه قابلیت اتصال به USB را هم دارد. مثلا این کارت را میتوانید مانند تمام نمونه های کارت SD که در دوربین عکاسی قرار داد مصرف کنید و سپس آنرا از دوربین درآورده و در هر نوع پورت کامپیوتری USB وصل کنید تا عکسها، ویدیو و صوت منتقل شود. بدین ترتیب اگر کامپیوتر پورت USB داشته باشد نیازی به دستگاه خواننده کارت نخواهد بود.

این نمونه در واقع یک کارت SD (نمونه کارتی که در داخل دوربین عکاسی دیجیتال قرار میگیرد و عکسها روی آن ذخیره میشوند) با یک اتصال سرخود USB2.0 است که وقتی کارت را از وسط تا میکنید، بیرون میزند. نمونه نمایش داده شده میتواند یک کارت 1 گیگابایتی SD را به یک حافظه USB تبدیل کند.

دستگاه نامبرده ساده است: کارت SD از وسط دارای لولا است و تا میشود. وقتی کارت را از وسط به مقدار درجه تا کنید از حالت تخت بیرون می آید و یک کانکتور USB از آن خارج میشود که قابل اتصال به هر پورت استاندارد USB است.

این کارت دارای یک دیود نوری کوچک است که وقتی وارد پورت USB شود شروع به چشمک زدن میکند. طرح این دستگاه جالب به نظر میرسد اما این فقط زمان است که میتواند بگوید چند بار میتوانید این کارت را تا کنید، آیا صدها بار یا هزاران بار یا بیشتر.

در این جمله سه مسئله وجود دارد که باید درباره آنها روشن سازی صورت گیرد. اول از همه، عبارت رم (RAM) حافظه ای است که دسترسی تصادفی به آن صورت گرفته و محلی برای عبور اطلاعات (و نه ذخیره طولانی مدت اطلاعات) به شمار می آید. عبارت رم اصطلاح غلطی است که برای وسایل ذخیره سازی دستگاه های همراه (از جمله گوشی، تبلت و دوربین عکاسی) به کار گرفته میشود. دوم، "فرمت راف" است که منظور فروشنده فرمت RAW بوده و طبق آنچه شنیده (و طبق معمول مطالعه ای در مورد آن نداشته) به غلط آن را "راف" تلفظ میکند. نکته سوم هم این است که دوربین عمل عکسبرداری را انجام میدهد و نه کارت حافظه! آنچه باید بدانید این است که حتی یک دوربین DSLR نیز میتواند با در اختیار داشتن یک کارت حافظه معمولی کم سرعت در فرمت RAW عکاسی نماید. تنها اتفاقی که در اینجا رخ میدهد، کاهش سرعت نوشتن اطلاعات روی کارت حافظه است.

در بازار ایران زمانی که نام برندی سر زبان می افتد دو اتفاق روی میدهد. اول اینکه قیمت آن بالا رفته و آنچنان تاکیدی روی برند خاص صورت میگیرد که دیگر برند ها را به طور کامل نفی کرده و باعث میشود بقیه بردن ها موجوداتی به درد نخور تصور شوند! اتفاق دوم پیدا شدن زمینه ای برای ورود نسخه تقلبی یک مدل حافظه خاص و فروش آن به مشتری است. در مورد کارت حافظه دوربین ها نیز همین اتفاق رخ داده است و خطر وجود نمونه های تقلبی برخی از برند ها وجود دارد. اولین توصیه ما برای خرید کارت حافظه این است که به سراغ برندهایی بروید که دارای نماینده رسمی و گارانتی معتبر هستند.  

گرداوری: بخش کامپیوتر آکاایران