به نقل از آکاایران: در دنیایی که عکاسی با دوربین گوشی های هوشمند تبدیل به امری متداول شده است هنوز هم بسیاری از افراد علاقه مند به هنر عکاسی برای داشتن تصاویری با کیفیت بالاتر و البته خلاقیت بیشتر به دنبال خرید دوربین های DSLR هستند. با ما همراه شودی و مطالبی درمورد خرید دوربین مطالعه کنید.

دوربین

آکاایران: تنوع دوربین های دیجیتال، هنر عکاسی را از تاریکخانه ها و انحصار عکاسان حرفه ای خارج و استعدادهای نهفته بسیاری را شکوفا کرده است. برخی هم به طور تخصصی با همین دوربین ها، عکاسی را به عنوان حرفه خود انتخاب کرده اند. شما با کدام دوربین ذوق عکاسی تان را به نمایش می گذارید؟

 اگر هنوز استعدادهایتان را کشف نکرده اید، زودتر دست به کار شوید! دوربین دیجیتال مناسب خود را بخرید و خاطره های خانوادگی، دوستانه، سفر و کارهای حرفه ای تان را ثبت کنید. این مطلب همه چیزهایی را که باید در مورد دوربین دیجیتال بدانید، به شما می گوید. با ویژگی های انواع دوربین های دیجیتال آشنا شوید و ببینید چه دوربینی نیاز دارید.

روشی که تمامی دوربین های عکاسی قدیمی و جدید از آن ها استفاده می کنند، هدایت نور است. در واقع دوربین ها، به کمک لنز، نور دریافتی از محیط را به روی ماده ای که به نور حساس است منتقل می کنند و سبب پدیدار شدن عکس ها می گردند. حال، این ماده حساس به نور می تواند فیلم های قدیمی دوربین عکاسی باشد یا سنسورهای الکترونیکی به کار رفته در دوربین های دیجیتال. در واقع طی این فرآیند شاتر یا دیافراگمی که روبروی سطح حساس به نور قرار دارد، باز و بسته می شود و با انتقال نور، عکس را پدید می آورد.

مدت زمانی که شاتر باز می ماند (سرعت شاتر یا Shutter Speed)، میزان حساسیت سنسورهای دیجیتال که نور را دریافت می کنند (ISO) و مقدار نور عبوری از لنز (Aperture یا روزنه) اصلی ترین نقش را در نتیجه عکاسی شما ایفا می نمایند.

مهمترین و اصلی ترین مزیت دوربین های DSLR نسبت به دوربین های Compact یا دوربین های دیجیتال اتوماتیک این است که دارای لنز قابل جدا شدن و همچنین کنترل دستی هستند. این دو مزیت به کاربر اجازه می دهند وسعت تصویر، کیفیت و نور عکس، برجسته کردن سوژه و سایر افکت ها را به راحتی انتخاب کنند. 

حال که می دانیم دوربین ها در طی فرآیند ثبت تصاویر، تنها نور را دریافت می کنند، پس تعجبی ندارد که تصاویری که در نور زیاد گرفته می شوند کیفیت بسیار بهتری نسبت به تصاویری که با نور اندک گرفته می شوند، دارند. در نورهای پایین، دوربین عکاسی باید با افزایش زمان باز بودن شاتر که سبب ایجاد Motion Blur می شود و همچنین افزایش ISO تصاویر مورد نظر را تولید کند.

اینجاست که نور سفید معروف به کمک کاربران می آید. فلاش یا نور سفیدی که در هنگام عکسبرداری در نورهای پایین ایجاد می شود، همزمان با باز شدن شاتر روشن می شود و با ایجاد نور مصنوعی در محیط، تصویر برداری را در مکان بدون نور ممکن می سازد. البته این نور سفید گاهی مشکلات زیادی دارد. برای مثال شما نیز طعم مشکلات فلاش همچون سفید شدن کامل عکس یا مشکل Red-Eye را در عکسبرداری از فاصله نزدیک به جسم چشیده اید.

اگر قصد ورود به دنیای عکاسی دیجیتال را دارید، بهتر است قبل از هر چیز به سه مورد زیر در خرید دوربین توجه نمایید:

  • ISO
  • Aperture
  • Shutter Speed

این سه مورد که در تعامل با یکدیگر عمل می کنند سه رکن اصلی دوربین های عکاسی را شامل می گردند و در صورتی که تنها بتوانید این این سه گزینه را به صورت مناسب در کنترل خود بگیرید، عکس برداری لذت بخشی را تجربه خواهید نمود.

دوربین حرفه ای
اگر عکاسی را به طور حرفه ای پی می گیرید، بعد از گرفتن عکس روی آن کار و افکت های مختلف را روی آنها امتحان می کنید، دوربین هایی که مشخصات زیر را دارند، برای مناسب شما هستند. این دوربین ها امکانات حرفه ای و لوازم جانبی مختلفی دارند. کیفیت عکس هایشان طوری است که  به کمک چاپگر می توان  آنها را با اندازه های 10 × 8 سانتی متر یا بیشتر چاپ کرد.

مشخصات کلی
•    وضوح تصویر: 12 مگاپیکسل یا بیشتر
•    قیمت: بین 500 تا 0 هزار تومان
•    نوع لنز: پشتیبانی از لنزهای قابل تعویض و لنز زوم با عریض ترین فاصله کانونی ممکن
•    حافظه: پشتیبانی از CompactFlash با ظرفیت بالا، Hitachi Microdrive و کارت حافظه SD/HC
•    فرمت عکس: JPEG و RAW
•    اتصالات: نسخه 2  USB
•    تنظیمات نوردهی: خودکار و دستی
•    فوکوس: خودکار و دستی
•    فلاش: خودکار، تطبیق دهی آهسته، hot shoe و امکان استفاده از فلاش بیرونی
•    نرم افزار: ویرایش عکس به اضافه نرم افزار کامپیوتری آن
•   مالتی مدیا: Voice annotation
•  سایر امکانات: سازگاری با لنزهای 35 میلی متری و لوازم جانبی آنها، نمایشگر هیستوگرام پویا و لرزش گیر عادی و نوری

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران