به نقل از آکاایران: لوح فشرده یک لوح گرد نوری است که برای انبار کردن داده های رقمی (دیجیتالی) بکار می رود. لوح فشرده در اصل برای کار با آواهای دیجیتالی شده، اختراع شده بود و همچنین به عنوان ابزار ذخیره و انبارش داده ها یا همانلوح فشرده فقط خواندنی (سی دی رام CD-ROM) هم استفاده می شود. با ما همراه شودی تا مطالبی درمورد لوح های فشرده مطالعه کنید.

لوح فشرده

آکاایران: ابزاری که توانایی خواندن سی دی رام را دارند امروزه از اجزاء استاندارد رایانه های شخصی بشمار می روند. روی هم رفته لوح های فشردهٔ آوایی با لوح های فشرده فقط-خواندنی تمایز دارند و لوح نوازهایی (CD players) که برای شنیدن آوا درست شده اند نمی توانند داده هایی که بر روی سی دی رام انبار شده را درست بفهمند، گرچه رایانه های شخصی معمولاً می توانند لوح صوتی را هم بنوازند.

هرچند آمار فروش لوح فشرده در سال ۲۰۰۷ به بیش از ۲۰۰ میلیون می رسد ولی با گسترش مصرف حافظه های قابل حمل مثل Flash Memory و ذخیره سازهای قابل حمل مصرف لوح فشرده به نصف تقلیل یافته است.

این نوع دیسک اولین بار در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷ هجری شمسی) توسط شرکت فیلیپس و سونی به عنوان دیسک نوری برای ذخیره موسیقی*cda معرفی شد. پس از یک سال کار مداوم پیشرفت زیادی در کیفیت صدا و حجم ذخیره شده بوجودآمد و در ۱۹۸۱ اولین محصول این نوع لوح با محتوی «سمفونی آلپ» ساخته ریچارد اشتراوس در کشور آلمان ساخته و عرضه گردید و در برنامه «جهان فردا» شرکت BBC پخش شد. هرچند ساخت لوح فشرده ابتدا بعنوان پخش صوت ابداع شده بود ولی در سال ۱۹۸۵ لوح رایانه ای CD-ROM و در سال ۱۹۹۰ CD-Rcordable برای ذخیره اطلاعات و داده ها ساخته شد.

 CD یا Compact Disc که در فارسی به آن سی دی یا لوح فشرده گفته می شود، گونه ای از دیسک اپتیکال است که برای ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی استفاده می شود. در ابتدا این نوع دیسک ها برای ذخیره و اجرای موسیقی استفاده می شد، اما بعدها برای ذخیره سازی اطلاعات دیگر هم مورد استفاده قرار گرفت. از انواع سی دی ها می توان به CD-ROM، CD-R، CD-RW، VCD و SVCD اشاره کرد.

یک سی دی استاندارد دارای قطری معادل 120 میلی متر (4.7 اینچ) است و می تواند 80 دقیقه موسیقی غیر فشره (700 مگابایت اطلاعات) را در خود جای دهد. ضخامت یک CD به اندازه 1.2 میلی متر است و وزن آن به 15 تا 20 گرم می رسد.

جزئیات فیزیکی

A – یک لایه پلی کربنات که اطلاعات به صورت رمز گذاری شده بر روی قرار دارد

B – یک لایه براق برای انعکاس لیزر

C – یک لایه لاک الکلی که از لایه براق محافظت می کند

D – لایه بالایی که می توان جزییات درون سی دی را روی آن بنویسید

E – اپتیک لیزری

لوح فشرده,لوح فشرده چیست,انواع لوح فشرده

لوح فشرده

لوح همانطور که در شکل نشان داده شده بطور عمده ازچهار لایه تشکیل شده است. پلاستیک پلی کربنات با روکش نازکی از آلومینیوم با خلوص بالا (Super Purity Aluminium) با غشاء محافظت کننده ای از جنس لاک. سی دی های استاندارد ۱۲۰ میلیمتر دارای ظرفیت برابر ۷۴ دقیقه موسیقی و یا ۶۵۰-MB اطلاعات هستند.(در نسخه های جدید تر تا ۷۰۰ مگابایت).

سی دی دارای دو استاندارد برای ذخیره اطلاعات به صورت کتابچه قرمز (Red Book) برای سی دی صوتی و استاندارد کتابچه زرد (Yellow Book) برای سی دی رام (CD-ROM) است. اطلاعات درون CD به صورت شیارهای حلزونی شکل و مارپیچ ذخیری می شود(Pit)، برای بازیابی اطلاعات از زیرکانال هایی (subchannelهایی) که متناظر با بیت های هر دیسک است استفاده می شود. کانال های موجود در سی دی عبارت اند از P Q R S T U V W و متناظر با آن BITهای ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱ ۰ قرار دارند که در بازیابی از یک سی دی هد R/W را هدایت می کند تا به اطلاعات مورد نظر در دیسک دسترسی پیدا کند، علاوه بر آن خط و شیارهای (Trackهای) موجود در سی دی صوتی باعث می شود برای انتخاب هر شیار موسیقی هد R/W به صورت دستیابی مستقیم و بدون طی کردن کل دیسک به شیار مربوطه دست پیدا کند.

انواع لوح های فشرده:

  • Audio CD: همانطور که گفته شد در سال ۱۹۸۰ توسط شرکت سونی و فیلیپس برای اولین بار ساخته شد. و بعلت رنگ پوشش آن به Red Book مشهور شد.
  • Super Audio CD: که وضوح بالاتری نسبت به لوح صوتی معمولی دارد.
  • (Video CD (VCD:برای ذخیره سازی استاندارد های ویدیوئی ساخته شده است.
  • Enhanced CD: یا CD-plus
  • Bootable CD: یا Live CD که دارای توانائی نصب برنامه سیستم عامل است.

انواعی که قابلیت نوشتن داده و چاپ روی سی دی را دارند:

  • Printdable CD

انواعی که قابلیت نوشتن داده و یا دوباره نویسی را دارند:

  • Recordable CD
  • ReWritable CD

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران