به نقل از آکاایران: ظهور دوربین های دیجیتال تحولات عظیمی را در صنعت عکاسی ایجاد کردند، به طوری که با هیچ تحول دیگری در تاریخ این صنعت قابل مقایسه نیست. کار کردن با این نوع دوربین ها چنان آسان شده است که هر کس با کمترین مهارت می تواند با استفاده از آنها عکس هایی قابل قبول بگیرد. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد دوربین های کامپکت سوپر زوم را مطالعه کنید.

دوربین کامپکت سوپرزوم

آکاایران: برای داشتن آپشن های متنوع در عکاسی، حتما نیاز به استفاده از یک دوربین با لنز قابل تعویض نیست. برند جدیدی از دوربین های با لنز زوم زیاد می تواند امکانات زیادی را در اختیار کاربر قرار دهد که البته تصاویر گرفته شده با این دوربین نیز از کیفیت فوق العاده ای برخوردارند. در این مطلب که آخرین راهنمای مقایسه ی سال 2014 میلادی است، می خواهیم به بررسی و مقایسه ی ویژگی ها و مشخصات برخی از بهترین دوربین های سوپرزوم موجود در بازار بپردازیم.

از آنجایی که گروه دوربین های با لنز زوم وسیع ثابت دارای انواع مختلفی از دوربین ها می باشند، این راهنمای مقایسه نیز چنین است. در بازارها شاهد وجود دوربین هایی با سنسورهای بزرگ هستیم که درواقع نوعی پل میان دوربین های زوم فوق العاده و دوربین های کوچک تر با زوم کم هستند. تمامی این دوربین ها در رده ی دوربین های سوپرزوم واقع می شوند که البته انتخاب آنها هم بستگی به اولویت های هر کاربر دارد، این دوربین ها همچنین در بخش ویژگی ها و خصوصیات بسیار متنوع می باشند که این هم بر سختی انتخاب می افزاید.

در میان دوربین های دیجیتالی که به بازار عرضه شده اند، دوربین فشرده یا کامپکت بیشتر از همه به کار عموم مردم و تازه کارهای عکاسی می آید. این نوع از دوربین ها معمولا بسیار کوچک هستند،  امکانی برای افزودن لنز ندارند، وزن بسیار اندکی دارند، از پیش برای موقعیت های مختلف تنظیم شده اند و قیمت نسبتا پایینی دارند.

مگاپیکسل :
تا چند سال پیش عدد مگاپیکسل تا حد زیادی نشان دهنده برتری دوربین بود. مثلا در آن زمان می دانستیم که دوربین ۵ مگاپیکسلی از دوربین ۳ مگاپیکسلی بهتر است اما این روزها دیگر چنین روند ساده ای کاربرد ندارد. اکنون اغلب دوربین های موجود در بازار دست کم ۸ مگاپیکسل دقت دارند. بسیاری از مردم، عدد مگاپیکسل را معادل کیفیت دوربین می دانند اما این عدد در واقع به ما می گوید که عکسی که با آن دوربین گرفته می شود را تا چه اندازه می توان بزرگ کرد. با دوربین ۳ مگاپیکسلی می توان عکس هایی در اندازه استاندارد ۱۵×۱۰ چاپ کرد. تقریبا همه دوربین های امروزی به اندازه کافی بزرگ عکس می گیرند که بتوان آن را تا اندازه A۴ چاپ کرد. البته هرچه عدد مگاپیکسل بزرگتر باشد، حجم فایل هر عکس هم بیشتر خواهد بود.

لنز و زوم :
از جمله پارامترهای مهمی که خریداران مبتدی دوربین های دیجیتال کمتر به آن توجه دارند، کیفیت و نوع لنز دوربین است.  همچنین، بدفهمی هایی درباره میزان زوم و انواع آن وجود دارد. به طور کلی بد نیست که به این دو نکته دقت کنید:
– لنزهای واید یا زاویه باز(۲۸ میلی متری یا کوچکتر) برای عکاسی از منظره و عکس های دسته جمعی مناسب هستند. اگر موضوع های عکاسی شما نزدیکتر و کوچکتر هستند بهتر است به سراغ دوربینی با لنز بسته تر بروید.
– زوم اپتیکال را با زوم دیجیتال اشتباه نگیرید. اغلب دوربین ها زوم اپتیکال ۳ برابر دارند و زوم برخی از آنها به بیش از ۱۰ برابر هم می رسد. زوم اپتیکال از نوع واقعی است و عدد بزرگتر در آن نشانه کارایی بیشتر است. اما زوم دیجیتال، مفهومی غیرواقعی است. این نوع زوم درست معادل این است که بخشی از تصویر بزرگتر را ببُرید و به طور جداگانه نمایش بدهید. در واقع بزرگتر بودن عدد زوم دیجیتال، هیچ مزینی محسوب نمی شود.

کاربری آسان:
هدف از ساخت دوربین های کامپکت یا فشرده این بوده است  که کاربر بتواند در کوتاه ترین زمان و با کمترین اطلاعات عکاسی کند. به همین علت است که در اغلب این نوع از دوربین ها تنظیم های پیش فرضی به نام Mode یا وضعیت قرار داده می شود تا با انتخاب کردن آنها مطابق شرایط محیط بتوانیم مناسب ترین عکس ها را بگیریم. تقریبا در همه آنها، یگ گزینه Auto هم وجود دارد تا کاربر را حتی از انتخاب وضعیت پیش فرض معاف کند و عکاسی با کمترین زحمت انجام شود. در واقع این گزینه به طور خودکار همه تنظیم هایی را که در دوربین های پیشرفته تر به شکل دستی انجام می شوند، از جمله میزان حساسیت یا ISO، بالانس نور سفید، سرعت شاتر و گشودگی یا f-stop را تنظیم می کند. پس در هنگام خریدن دوربین بهتر است به تعداد وضعیت پیش فرض در آن توجه کنید. اگرچه وجود این پیش فرض ها می تواند کار را برای کاربران تازه کار بسیار آسان کند اما بسیار خوب است که دوربین، امکان تنظیم کردن همه این اجزا را به طور دستی هم به کاربر بدهد تا بتواند مطابق شرایط دلخواه خود عکاسی کند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران