به نقل از آکاایران: کیس و سیستم تغذیه کامپیوتر فقط برای زیبایی نیستند و انتخاب درست اینها در کار کردن راحت تر سیستم، خنک کنندگی و مقدار تولید صدای سیستم تاثیر فراوانی دارد. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد خرید کیس کامپیوتر مطالعه کنید.

کیس کامپیوتر

آکاایران: شاید در نگاه اول انتخاب کیس مناسب در زمان خرید سیستم کامپیوتری  به جز انتخاب طرح و رنگ دلخواه اهمیت زیادی برای خریداران نداشته باشد، با این حال نکاتی در خرید کیس مناسب وجود دارد که رعایت آنها بسیار مفید خواهد بود.

بیشتر کاربران رایانه های رومیزی هنگام خرید یا ارتقا سیستم، وقت زیادی صرف بررسی مشخصات کیس (case) کامپیوتر خود نمی کنند. شاید دلیلش این باشد که به آن فقط به عنوان  جعبه ای دربرگیرنده قطعات سخت افزاری می نگرند؛ در این دیدگاه کیس قطعه خیلی مهمی نیست، بلکه این سخت افزارهای داخل آن هستند که می توانند بسیار جذاب بوده و خریداران کمی حرفه ای تر در مورد استفاده از سخت افزارهای قوی چه خواب ها که نمی بینند!

اگر شما نیز اینگونه فکر می کنید، در اشتباهید! کیس کامپیوتر بسیار هم مهم است. اگر به فکر خرید  یک کامپیوتر رومیزی جدید ، یا ارتقاء رایانه قدیمی خود هستید ، اولین سوالی که به ذهنتان خطور می کند نباید این باشد (که معمولا هست!): “سریعترین پردازنده ای که استطاعت خرید آن را دارم چیست؟” در عوض ، باید پرسید: “چه نوع کیسی نیاز دارم؟”

کیسی که شما خریداری می کنید مشخص کننده مشخصات و سایز کامپیوتر شماست؛ تعیین کننده سخت افزارهایی که می توانید درون آن تعبیه کنید، نوع سیستم خنک کننده ای که برای قطعات استفاده کنید و همین طور میزان سر و صدایی که کامپیوترتان تولید خواهد کرد.

در انتخاب کیس کامپیوتر مناسب به نکات زیر توجه کنید:

رنگ و نوع کیس

امروزه طیف گسترده ای از انواع  کیس در رنگها،اندازه و طرح های مختلف  توسط  تولیدکنندگان ارئه می شود.انتخاب  کیس در این مورد کاملا شخصی بوده و سلیقه افراد تعیین کننده انتخاب خواهد بود.

انتخاب محل و اندازه کیس

قبل از اقدام به خرید کامپیوتر باید در مورد محل قرارگیری کیس و کامپیوتر موارد زیر را در نظر گرفته باشید:
1-محل قرار گیری کامپیوتر و لوازم جانبی را بررسی کنید تا فضا مناسب و کافی باشد.
2- محل کیس را در نظر بگیرید روی میز قرار خواهید داد یا زمین؟
3-اگر کامپیوتر را برای اتاق خوابتان می خواهید،صدای  کامپیوتر در هنگام کار را در نظر بگیرید.

قابلیت ارتقای سیستم

1-آیا کیس انتخابی دارای فضای کافی و برای اضافه نمودن درایوهای اضافی می باشد؟
2-کیس دارای اسلات های اضافی برای کارت های توسعه می باشد؟
3-آیا در کیس انتخابی کامپیوتر به آسانی می تواند کار کند یا با اختلال در بخش خاصی به کلی از کار می افتد؟

مادربورد

در هنگام مونتاژ نمودن سیستم کامپیوتری و قرارگرفتن قطعات داخل کیس مطابقت اندازه مادربورد و کیس اهمیت بسیاری دارد، امروزه استاندارد معمول در اندازه مادربورد ATX و microATX می باشد.

منبع تغذیه (power)

اگر خودتان سیستم کامپیوتری را مونتاژ می کنید، مطمئن باشید که در هنگام خرید  کیس و منبع تغذیه با یکدیگر مطابقت کامل داشته باشند و برای جایگزاری منبع تغذیه در کیس دچار مشکل نشوید. و نکته  قابل ذکر دیگر  این است که اگر از کارت گرافیک پیشرفته استفاده می کنید توان مصرفی زیادی خواهید داشت ، در این صورت مهم است که از منبع تغذیه خود مطمئن باشید که توانایی پشتیبانی کامل از کارت گرافیک و دیگر  بخشهای سیستم را دارا باشد. در این مورد حداقل پیشنهاد ما 500W PSU می باشد.

خدمات پس از فروش

در اکثر مواقع فروش کیس های کامپیوتری به صورت تک فروشی توسط تولیدکننگان انجام نمی شود، با این حال شما اگر خودتان از تولید کننده کیس خرید کرده باشید یا از فروشنگان توجه به ارائه خدمات پس از فروش همچون گارانتی و پشتیبانی دارای اهمیت می باشد.

در هنگام انتخاب کیس خود این نکته را هم در نظر داشته باشید که ممکن است بخواهید کامپیوتر خود را ارتقاء داده و از تجهیزاتی مانند کارت گرافیک با قدرت بالا و سیستم خنک کنندگی عظیم استفاده کنید یا اسلات های جداگانه ای برای انواع کارت ها و دیسک ها تهیه کنید، پس کیس را طوری انتخاب کنید که احتیاج به هزینه کردن مجدد نباشد.

کیس ها مانند باقی قطعات داخلی کامپیوتر روز به روز تغییر نمی کنند و تکنولوژی جدیدتری از پس تکنولوژی قبلی بیرون نمی آید، پس به همین دلیل بهتر است در زمان خرید، کیسی را انتخاب کنید که نیاز به تغییر آن تا چند سال را نداشته باشید. به طور مثال اگر کیس های باریک مورد پسند شما هستند و فکر میکنید که در آینده هم این نوع کیس بهترین انتخاب شماست، بدون هیچ درنگی کیس خود را بین این دسته جستجو کنید. ولی درکل نکته مهم در این زمینه این است که اگر به هر دلیلی مادربورد انتخابی شما یکی از مادربوردهای سایز کوچک مانند mini-ATXهاست، کیس خود را از انواع استاندارد انتخاب نمایید که در آینده درگیر خرید دوباره کیس نشوید.

همانطور که بالاتر اشاره شد کیس نباید فقط نسبت به اندازه مادربورد انتخاب شود و مناسبات قطعات داخلی کامپیوتر و ارتقاء قطعات سیستم نیز باید در نظر گرفته شود تا بعدها با فضای کم و جا نشدن قطعات داخل کیس مواجه نشوید.

گردآوری :بخش کامپیوتر آکاایران