به نقل از آکاایران: در جهانی که تمام اطلاعات و داشته های ما بر پایه صفر و یک تنظیم شده است، از دست دادن اطلاعات، فاجعه ای بزرگ  به حساب می آید. فقط یک لحظه تصور کنید که هارد دیسک رایانه تان از کار می افتد یا این که اطلاعات تان را از دست می دهید. در اینجا نیاز استفاده از هاردهای اکسترنال احساس می شود. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد هارد اکسترنال مطالعه کنید.

هارد دیسک اکسترنال

امروزه حجم برنامه ها و اطلاعات بسیار زیاد شده است به طوری که برای جابه جایی اطلاعات دچار مشکل می شویم. در حال حاضر حافظه های فلش با ظرفیت بالاتر از eh۰۲۸ گیگابایت پیدا نمی شود و از قیمت بالایی هم ظرفیت های ۸ گیگابایتی برخورد دارند. وسایل ذخیره سازی همانند DVD ها هم به همان ظرفیت چها گیگابایتی قناعت کرده اند. و از فناوری های جدید چون Blue-Ray و یا HD-DVD نیز خبری نیست. بنابراین بهترین گزینه برای انتقال قایل های حجیم هارد دیسک های قابل حمل هستند.

هاردهای اکسترنال دو نوع اصلی دارند و هاردهای عرضه شده به بازار Portable یا Desktop هستند. هاردهای Portable یا قابل حمل، همان دسته از هاردهای کوچک هستند که از طریق پورت USB به رایانه اتصال پیدا می کنند و دقیقا مانند یک فلش با حجم بالا کار می کنند و کار کردن با آن ها بسیار ساده است. به گونه ای که کافی است کابل اتصال آن ها را به پورت USB رایانه تان وصل کنید و پس از آن درایوری جدیدی را مشاهده خواهید کردکه همان هارد اکسترنال شماست. اما هاردهای Desktop، در اندازه های بزرگتری به بازار عرضه می شوند و کاربرد آن ها بیشتر در زمینه ذخیره سازی اطلاعات محلی و پشتیبان گیری است. البته این دسته از هاردها به دلیل این که بسیار سنگین هستند و حجم زیادی هم دارند، کمتر توسط کاربران معمولی استفاده می شوند و از آن ها برای انتقال اطلاعات در دفعات زیاد استفاده نمی شود. به دلیل ظرفیت زیادی که دارند بیشتر توسط سازمان های خاص برای پشتیبان گیری از حجم زیادی از اطلاعات به کار گرفته می شوند. البته از جمله مزیت های این دسته از هاردها می توان به سرعت بسیار بالای آن ها در انتقال داده ها اشاره کرد، ضمن این که حجم زیادی  از اطلاعات را هم پشتیبانی می کنند.

آکاایران: هارد درایوهای اکسترنال دارای ظرفیت های ذخیره سازی متفاوتی هستند.  به طور معمول هر چه یک درایو ارزان تر باشد، ظرفیت آن نیز کمتر خواهد بود. ظرفیت اطلاعات شما  رابطه ی مستقیم با میزان حافظه ذخیره سازی خارجی مورد نیازتان خواهد داشت. اگر بیشتر اطلاعات شما، فایل های Word ، مستندان متنی و اطلاعات این چنینی هستند که حجم زیادی ندارند، نیاز به استفاده از دستگاهی با ظرفیت ذخیره سازی بالا نخواهید داشت درحالی که اگر مایلید حجم زیادی عکس، موزیک و ویدئو را نگهداری کنید به فضای بسیار بیشتری نیازمند خواهید بود. شما می توانید هارد درایو اکسترنال مورد نظر خود را در ظرفیت های متنوع و با شروع قیمت از 70 تا 3200 دلار خریداری نمایید. 

اگر از جمله افرادی هستید که ترجیح می دهید درایو اکسترنال خود را در منزل نگهداری کنید، می توانید دستگاهی سنگین تر و با قیمتی کمتر را انتخاب نمایید، درحالی که اگر تصمیم دارید آن را به طور مدام با خود همراه داشته باشید بهتر است به سراغ درایوی سبک تر با ابعاد جیبی و به تبع آن قیمتی بالاتر بروید. 
به طور کلی درایوها در دو مدل درایوهای دسکتاپ4   و درایوهای قابل حمل5  در اختیار کاربران قرار می گیرند. درایوهای قابل حمل در اندازه ی کوچک و قابل حمل تولیدشده و از طریق یک کابل USB یا Firewire به کامپیوتر شما متصل می شوند. بهتر است به هنگام خرید این درایوها به سراغ مدلهایی متشکل موادی بادوام چون: آلومینیوم یا پلاستیک باشید. درایوهای دسکتاپ دارای ابعادی بزرگتر و فاقد منبع برق داخلی هستند و بزرگترین مزیت آن ها آن است که امکان ذخیره سازی حجم بیشتری از داده ها را فراهم می آورند. بهتر است به هنگام خرید این درایوها از وجود فن داخلی در آن ها مطمئن شوید.

برخی از مزایای هارد دیسک اکسترنال

هارد دیسک های قابل حمل یا خارجی ساختاری کامل شبیه به هاردهای معمولی دارند. یعنی اطلاعات بوسیله ی هد ثابت روی پلاترهای چرخان ذخیره و یا خوانده می شود. اما به هارد دیسک های اکترنال ضمیمه های دیگری نیز اضافه شده است که آن ها را از هاردهای معمولی متمایز می کند.

محافظت از اطلاعات: هاردهای معمولی چون در داخل کیس نصب می شوند و در یک جای ثابت قرار می گیرند هیچ محافظی در برابر ضربه و شوک وارده ندارند. پس کافی است که ضربه ای به آنها وارد شود تا اطلاعات هارد از دست برود. ولی در هارد دیسک های قابل حمل، هارد دیسک کاملا در داخل یک محیط ضد ضربه قرار گرفته است که می تواند باعث دفع اکثر ضربه های ناخواسته شود. به خاطر همین است که از این نوع هارد ها در وسایل قابل حمل مانند گوشی های موبایل هم استفاده می شود.

 اتصال ساده و راحت: برخلاف هارد دیسک های معمولی که نصب آن ها درد سر زیادی دارند، اتصال هارد دیسک های قابل حمل تنها با یک کابل برقرار می شود. بر انتقال هم از رابط هایی مانند Firwire ۴۰۰ , USB۲.۰ و جدیدا هم ESATA، استفاده می شود.

 انتقال بی دردسر اطلاعات: همراه بسیاری از این نوع هارد دیسک ها نرم افزارهایی هم برای پشتیبان گیری و یا انتقال سریع اطلاعات صرفه می شود. در برخی از مدلها هم امکان پشتیبانگیری خودکار تنها با فشار یک دکمه هم وجود دارد.

رمز نگاری اطلاعات: در بسیاری از هاردها امکان حفاظت از اطلاعات وجود دارد. یعنی اینکه اطلاعات به صورت کد شده در داخل هارد دیسک ذخیره می شوند تا شخص دیگری در صورت دسترسی به آنها نتواند از اطلاعات شما سوء استفاده کند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران