به نقل از آکاایران: فکس یا همان دورنگار وسیله ای است برای ارسال اسناد کاغذی از طریق خط تلفن به مکانهای دیگر . دستگاه فکس در واقع یک دستگاه چند کاره است که کار دستگاه تلفن ، اسکنر و پرینتر را  انجام می دهد. البته امکان بهره بردن از قابلیت اسکنر و پرینتر در این دستگاه بطور مجزا نهادینه نشده یعنی شما نمی توانید برای اسکن اسناد یا تصاویر خود و ذخیره آنها در کامپیوتر شخصی تان از دستگاه فکس استفاده کنید. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد دستگاه فکس مطالعه کنید.

فکس

آکاایران: دستگاه فکس که بیشتر در شرکتها و محل های کسب و کار دیده می شود برای انتقال و دریافت اسناد کاغذی از محلی به محلی دیگر با استفاده از خط تلفن است ضمن اینکه می توان از دستگاه فکس بعنوان یک دستگاه تلفن معمولی نیز استفاده کرد. نحوه ارسال سند ، بسته به دستگاه و شیوه ی ارسال (کاغذی یا فایل کامپیوتری) کمی متفاوت است ولی بطور کلی تمامی دستگاههای فکس از یک شیوه مشترک برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می کند. دستگاههای فاکس در سه دسته کلی حرارتی، کاربنی و لیزری در بازار وجود دارند.

فاکس حرارتی:

این فاکس ها با دریافت بر روی رول های حرارتی مخصوص کار می کنند. هزینه مصرفی به غیر از رول های حرارتی ندارند چرا که هد دستگاه با ایجاد حرارت چاپ را روی کاغذ می سوزاند و جوهری مصرف نمی شود. این فاکس ها سرعت و کیفیت پایینی دارند و برای استفاده خانگی مناسب هستند. همچنان که قیمت پایین مواد مصرفی یکی از محاسن این دستگاهها است باید به معایب دستگاههای حرارتی هم توجه داشته باشید. فاکس های حرارتی بروی رول های بریده نشده فاکس می گیرند و اگر میخواهید برگه های دریافتی خود را در اندازه های استاندارد نگه داری کنید باید خودتان آنها را برش دهید.

فاکس های کاربنی:

این فاکس ها با استفاده از رول کاربن روی کاغذ A4 دریافت می کنند. سرعت بیشتری نسبت به فاکس های حرارتی دارند و مشکل از بین رفتن چاپ روی آنها وجود ندارد. اگر شما تا 30 – 40 برگ در روز دریافت دارید فاکس های کاربنی گزینه مناسبی برای شما هستند. مواد مصرفی آنها رول کاربن است که بصورت متری وجود دارند و قیمت مناسبی دارند. ولی اگر بیش از این مقدار در روز دریافت دارید ممکن است فاکس کاربنی شما را با مشکل جمع شدن رول کاربن درون دستگاه روبرو کند.

فاکس های لیزری:

این فاکس ها برای استفاده در حجم بالای ارسال و دریافت مناسب هستند. با استفاده از جوهر تونر روی برگه های A4 چاپ می کنند. مشکل پاک شدن جوهر را ندارند و مانند فاکس های کاربنی هم رول در دستگاه جمع نمی شود. تنها موردی که ممکن است مانع انتخاب دستگاه لیزری شود قیمت بالاتر تونر ها نسبت به رول های حرارتی و کاربن است. البته همین تونر ها تا بیش از 1000 برگ چاپ را پشتیبانی میکنند. فاکس های لیزری سرعت و کیفیت بیشتری نسبت به سایر انواع فاکس را دارند.

مشخصاتی که باید مورد توجه قرار داد:

تغذیه کننده اتوماتیک کاغذ (فیدر): شاید یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید داشتن فیدر برای دستگاه است. دستگاه شما اگر فیدر نداشته باشد ناچار هستید برای گرفتن فاکس برگه های کاغذ را یکی یکی داخل دستگاه بگذارید. ولی فیدر یا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه میدهد که کاغذ ها را بصورت دسته ای در دستگاه قرار داده و برای فاکس استارت کنید.

مواد مصرفی: اعدادی که معمولا بصورت استاندارد به عنوان حجم کارتریج و تونر درج می شود تنها برای پوشش رنگ 5% محاسبه شده است (یعنی اگر 5%  یا 1/20 کاغذ شما با جوهر پوشیده شود با تعداد استاندارد کارکرد دارد) در نتیجه در عمل تعداد برگی که شما با تونر می توانید دریافت کنید برای متون خیلی کمتر از میزان درج شده است و برای فاکس هایی که در آنها تصویر دارید به مراتب کمتر.

سرعت چاپ: با واحد ppm تعریف می شود و مشخص کننده تعداد برگ چاپ شده در دقیقه است.

حافظه: در مواقعی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می شود تا شما کاغذ را درون کاست  بگذارید و start کنید.

ارسال و دریافت از طریق کامپیوتر (PC Fax): اغلب دستگاههای فاکس تنها قابلیت دریافت از طریق کامپیوتر را دارند. به این صورت که اگر منتظر برگه فاکسی هستید لزومی ندارد حتما آن را به صورت چاپی دریافت کنید. فاکس ارسال شده وارد کامپیوتر شما می شود و شما در صورت تمایل آن را چاپ می کنید و یا در بایگانی الکترونیکی خود نگهداری می کنید.

حافظه شماره تلفن: اگر بصورت مرتب به شماره های ثابتی ارسال دارید حافظه شماره تلفن به شما کمک می کند تا هر بار مجبور به شماره گیری نباشید و ارسال های خود را از طریق شماره های ثبت شده در حافظه انجام دهید.

منشی تلفنی: اگر خط مجزایی برای فاکس خود در نظر نگرفته اید منشی تلفنی برای شما بسیار کارآمد خواهد بود. بدین معنی که ارسال کننده را به خط داخلی مربوط راهنمایی می کند. در غیر اینصورت خودتان باید گوشی فاکس را برداشته و ارسال کننده را به خط فاکس وصل کنید.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران