به نقل از آکاایران: این روزها از یک دانش­آموز و دانشجو گرفته تا یک بیزی نِس مَن همه و همه به این حافظه­های کوچک اما با حجم بالا، نیاز دارن. میشه از مزایای Flash Memory از شخصی و قابل حمل بودن، سریع و بادوام بودن، و ظرفیت بالای اونها نام برد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد خرید انواع فلش مموری مطالعه کنید.

فلش مموری USB

امروزه فلش مموری ها یکی از رایج ترین حافظه هایی هستند که توسط کاربران کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند. این حافظه ها به دلیل کوچک بودن و البته جنس نسبتا مقاومی که دارند همیشه در دسترس کاربران هستند و از طرفی تنوع زیاد این فلش مموری قدرت انتخاب آنها را بالا برده است. اما خریدن فلش یک چیز است و مراقبت از آن مسئله ای دیگر. flash memory به عنوان یک دستگاه ذخیره ای با حالت جامد دیسک سخت و دوربین های دیجیتالی در نظر گرفته می شود."فلش مموری" یک نوع از تراشه های حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی پاک کردنی می باشد ولی خیلی سریعتر از آن کل تراشه را پاک و دوباره می نویسد. از یک شبکه شطرنجی که از دو دسته خط موازی و عمود بر یکدیگر و یک باتری که دو ترانزیستور در هر تقاطع دارد درست شده است که این دو ترانزیستور به وسیله یک لایه نازک اکسید از هم جدا می باشند.

آکاایران: بل از اینکه به بازار بروید میزان انتظار خود را از فلشی که می خواهید بخرید مشخص کنید. حافظه ای چند گیگابایتی می خواهید؟ در حال حاضر انواع حافظه در بازار وجود دارند که می توانند اطلاعات شما را همراه تان بیاورند. از آنجا که مقدار حافظه تاثیر مستقیم در قیمت آن دارد بنابراین با توجه به میزان حافظه و البته قیمتی که برای آن در نظر گرفته شده است انتخاب کنید.

علاوه بر میزان حافظه، سرعت انتقال اطلاعات هم اهمیت زیادی دارد. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات از روی فلش مموری به ویژگی های ارتباطی این محصول به ویژه پورت usb آن مربوط است. بیشتر فلش ها از usb 2.0 برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند و تعداد محدودی از آنها usb 3.0 دارند که تاثیر بسیار زیادی در سرعت انتقال اطلاعات در این فلش مموری ها دارد. بنابراین اگر فلش مموری ای انتخاب کنید که از رابط usb 3.0 استفاده کند طبیعتا بهتر است. اگر چه حجم حافظه موجود در فلش مموری ها آن قدر نیست که در انتقال آنها مشکلی ایجاد شود.

حافظه های فلش در تلفن های همراه ، دوربین دیجیتال ، دیسک های سیار ، mp۳ player و غیره بکار می رود . تجارت حافظه های فلش در دو جهت صورت می پذیرد . حافظه های فلش NAND و NOR .
NOR اولین نوع حافظه های فلش بوده و از فناوری ساخت تراشه های EPROM و EEPROM پیروی می کند . سیستم عاملهای تلفن های همراه و دوربین های دیجیتال بر روی حافظه های NOR ذخیره شده اند .
حافظه های NANAD در اویل کار موفق نبودند اما پس مدتی رشد خوبی داشتند . این نوع حافظه نسب به حافظه های NOR از سرعت ذخیره سازی و پاک کردن بالاتری بهره میبرند . به همین جهت برای تغییرات عمده و نوشتن و پاک کردن حجم بیشتر اطلاعات مناسبترند . از این نوع حافظه ها در ساخت دیسکهای سیار فلش و پخش کنند های MP۳ استفاده می کنند و در آینده نزدیک در تلفن های همراه نیز از آنها بیشتر بهره خواهند گرفت . 

طراحی و جنس بدنه فلش به دلیل اینکه مدام آن را جابه جا می کنید اهمیت زیادی دارد. فلش هایی با ابعاد و وزن کوچک کمتر جا می گیرند و فلش هایی با بدنه مقاوم امکان آسیب دیدن کمتری دارند و برای اینکه آن را در کیف یا حتی جیب خود بگذارید مشکلی نخواهند داشت.

فلش مموری مورد نظر خود را از برندهای معتبر که ترجیحا گارانتی هم داشته باشند انتخاب کنید. برخی از فلش های متفرقه به راحتی می شوزند و یا می شکنند. بنابراین برای اینکه از همان اول خیالتان را بابت این ماجرا روشن کنید محصولی خریداری کنید که کارت گارانتی همراه خود داشته باشد تا اگر به دلایلی که مربوط به شما نیست سوخت و یا آسیب دید بتوانید آن را به صورت رایگان تعمیر یا تعویض کنید.

ویژگی های فلش

فلش دیسک و یا فلش درایو یکی از جدیدترین دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات است که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود توانسته است در کانون توجه علاقه مندان قرار گیرد. حافظه استفاده شده در این نوع دستگاه ها از نوع Solid State بوده و می توان هزاران مرتبه اطلاعاتی را بر روی آنان نوشت و یا حذف کرد.

استفاده از فلش دیسک

▪ نصب: پس از نصب فلش دیسک به پورت USB و تشخیص آن توسط سیستم عامل با مراجعه به بخش My Computer می توان آن را در لیست درایوها مشاهده کرد.(یک آیکون Removable Disk)
▪ خواندن و نوشتن: نحوه خواندن، نوشتن، کپی و حذف فایل ها بر روی درایوهای فلش، مشابه هارددیسک است.
▪ جداکردن دستگاه: پس از اتمام کار می توان فلش دیسک را از پورت USB جدا کرد. بدین منظور می بایست فرآیند Safe Removal را از طریق آیکون موجود در بخش Toolbar دنبال کرد.

سازگاری با سیستم عامل ها و لوازم دیجیتالی متفاوت یکی دیگر از نکات مهم در هنگام انتخاب فلش مموری است. برخی از فلش ها ممکن است از برخی سیستم عامل های خاص یا لوازم دیجیتالی پشتیبانی نکنند و یا برخی از فرمت ها را تشخیص ندهند. در هنگام این خرید در مورد این موارد هم با فروشنده صحبت کنید.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران