به نقل از آکاایران: توان بخشی از اشتیاق به سمت هدفون ها را، یک محصول خاص، یعنی Beats by Dre دانست، هر چند در اینجا ابدا قرار نیست هدفون های برندشده را معرفی نماییم، بلکه کیفیت صدا، راحتی و طراحی آن از عوامل انتخاب این فهرست می باشد. اما مساله اینجاست که تعداد گزینه های خرید واقعا از چند صد تجاوز می کند و چطور باید یک هدفون خوب انتخاب کنیم. مهندسان حرفه ای ضبط می دانند که انتخاب خلاقانه میکرفون یکی از عوامل ضروری برای ضبط خوب است. اما اگر به تازگی وارد دنیای ضبط شده اید، به احتمال زیاد موضوع میکروفون ها برایتان در هاله ای از ابهام قرار دارد. با داشتن تجربه ای اندک در استودیو متوجه خواهید شد که برخی میکروفون های خاص برای ضبط صدای سازهای خاصی مناسب تر هستند

میکروفون

آکاایران: هدفون و میکروفون چیزی نیست که بخواهید سرسری بخرید و استفاده کنید. در واقع هدفون ‎ها علاوه بر این که در برندهای مختلف تولید می شوند از بابت طراحی ، اندازه، قیمت و همین طور کاربرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین اگر می بینید که بعد از مدتی با هدفون تان خیلی حال نمی کنید دلیلش این است که هدفونِ راستِ کار خودتان را نخریدید.

انواع میکروفون:

میکروفون های دینامیک

در میکرفون های دینامیک، سیگنال صدا با حرکت کردن یک هادی در میان یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود. در بیشتر میکروفون های دینامیک یک دیافراگم بسیار باریک و سبک در پاسخ به فشار هوا حرکت می کند. حرکت دیافراگم باعث حرکت یک سیم پیچ صدای معلق در میان یک میدان مغناطیسی می شود، و منجر به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی می شود. میکروفون های دینامیک حساسیت کمتری (در مقابل فشار هوا و فرکانس های بالا) نسبت به میکروفون های خازنی دارند و معمولا میتوانند در شرایط سخت تری کار کنند. همچنین این میکروفون ها ارزان تر هستند و برای ضبط صدای درامز و گیتار الکتریک مناسب تر می باشند. مناسب ترین میکروفون برای snare میکروفون Shure SM57 (که برای آمپلی فایر گیتار نیز عالی هستند). بسیاری از مهندسان از میکروفون Sennheiser MD421 برای toms و AKG D112 برای باس درام استفاده می کنند.

میکروفون های خازنی

اگر به دنبال وفاداری کامل به منبع صدا هستید، باید از میکروفون خازنی استفاده کنید. میکروفون های خازنی در مقابل میکروفون های دینامیک، واکنش بهتری نسبت به "سرعت" و تحرک امواج صوتی نشان می دهند. این سیستم مکانیکی ساده شامل یک دیافراگم نازک و کشیده شده است که در نزدیکی یک صفحه فلزی قرار گرفته است (backplate). این آرایش یک خازن ایجاد می کند که بار الکتریکی خود را از یک منبع خارجی دریافت می کند – باتری یا منبع برق اختصاصی، یا فانتوم پاور از میکسر. دیافراگم در پاسخ به تغییر فشار هوا به آرامی می لرزد و باعث تغییر ظرفیت خازن و تغییر ولتاژ و ایجاد سیگنال خروجی میکروفون می شود. میکروفون های خازنی در دو نوع ترانزیستوری و لامپی و در اشکال و ابعاد مختلف تولید می شوند – اما همه آن ها بر اساس این اصول کار می کنند.

میکروفون ریبون

میکروفون های ریبون اولین میکروفون های هدایتی (directional) بودند که از لحاظ تجاری به موفقیت رسیدند و در دوره طلایی رادیو کاربرد وسیعی داشتند. امروزه میکروفون های ریبون، با تلاش شرکت هایی مانند Royer، در حال بازگشتن به عرصه صدا هستند. میکروفون های ریبون به جای سطح فشار صدا (SPL) به سرعت مولکول های هوا واکنش نشان می دهند و در آن ها المان معلق و بسیار کوچکی در یک میدان مغناطیسی قوی حرکت می کنند. در کاربردهای استودیویی این تفاوت عملکردی مهم نیست، هرچند می تواند در حین ضبط در فضای باز و در روزهایی که باد می وزد حیاتی باشد! میکرفون های ریبون قدیمی مانند RCA 44 و 77DX بیش از اندازه ظریف و حساس بودند؛ میکروفون های ریبون امروزی – مانند Royer R121 و R122 – طوری طراحی شده اند که تحمل استفاده سنگین استودیویی را داشته باشند.

میکروفون USB

میکروفون های USB یکی از پیشرفت های جدید در فناوری میکروفون هستند و دارای تمام اجزای میکروفون های سنتی می باشند: کپسول، دیافراگم و غیره. تفاوت این میکروفون در داشتن دو مدار اضافی است: یک پری آمپ داخلی و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال (A/D). پری آمپ اتصال میکروفون به میکسر یا پری آمپ میکروفون خارجی را غیرضروری می سازد. مبدل A/D خروجی میکروفون را از آنالوگ (ولتاژ) به دیجیتال (داده) تبدیل می کند، تا بتواند به طور مستقیم وارد رایانه شود و توسط نرم افزار ضبط خوانده شود. این میکروفون ضبط دیجیتال پرتابل را بسیار آسان می کند. تنها کافی است میکروفون را به رایانه متصل کنید، نرم افزار DAW را اجرا نمایید و کلید ضبط را بزنید!

انواع هدفون

هدفون های توگوشی

بیشتر هدفون های کوچک که به اصطلاح earbud یا earphone نیز خوانده می شوند، معمولا در جعبه دستگاه های قابل حمل و تلفن های همراه وجود دارند و تقریبا اکثرشان در بلوک کردن صدای بیرونی بی فایده هستند، شاید معروف ترین این دسته از هدفون ها، متعلق به ایرفون جدید اپل باشد که با نام EarPods معرفی شده است. اما آیا این نوع از هدفون ها کلا به درد نخور هستند؟

از آنجا که این ایرفون های کوچک، قابلیت حمل مناسبی دارند و بسیار کم جا می گیرند، شرکت هایی برای تولید ایرفون های با کیفیت اقدام نموده اند که می توان با قیمتی حدود صد دلار، اجناس خوبی را پیدا کرد که بلوک صدای خوبی هم داشته باشند، نوعی از این هدفون ها، که به آنها IEM هم گفته می شود، معمولا یک تکه اضافی از جنس سیلیکون یا ابر دارد که فضای داخلی گوش را پر می کند و در نتیجه، صدای بیرون تا حد زیادی کم می گردد. تفاوت این ایرفون ها با توگوشی های معمولی این است که اگر به درستی در گوش قرار نگیرند، کیفیت صدا با شیب زیادی افت می کند و پاسخ بیس اندکی خواهد داشت، ایرفون های گران تر در طراحی خود از آرماتورهای بهینه تری استفاده نموده اند. شرکت Shure که به دلیل میکروفن های افسانه ای SM57 و SM58 خود معروف است، اقدام به تولید یک ایرفون سه آرماتوره به نام E535 کرده است که کیفیت فوق العاده ای دارد.

هدفون های روگوشی

این دسته از هدفون ها ظاهر آشناتری دارند، دو پد که روی گوش قرار می گیرد. بلندگوهای برخی از این هدفون ها درون کاسه ای بسته قرار دارد (Closed Caps) و اندازه های متفاوت آنها اجازه می دهد انواع کوچک ترشان قابلیت حمل خوبی داشته باشند، این دسته از هدفون ها برای کسانی که کلا علاقه ای ندارند چیزی درون گوششان فرو کنند، فوق العاده است، البته مشکل آنها این است که قرار دادن صحیح آنها روی گوش، چند ثانیه زمان می برد، اما وقتی بدرستی روی سر قرار می گیرند، کیفیت بسیار خوبی دارند، در این هدفون ها، راحتی نقش مهمی را بازی می کند. باید حتما پدهای هدفون را چک کنید تا گوش را اذیت نکند، برخی از هدفون ها پدهای نرم تری دارند و راحت تر روی گوش می نشینند.

هدفون های بسته

این هدفون ها بسیار گزینه خوبی برای استفاده در تمام محیط هستند. هر چند اندازه بزرگ آنها ممکن است مانع از استفاده شان در محیط های عمومی شود. این دسته از هدفون ها بخش عمده ای از مشکلات دسته های قبلی را حل نموده اند و میزان ایزوله کردن نویزشان نیز بسیار بالاست، این دسته از هدفون ها برای استفاده در محیط های حرفه ای صوتی و مانیتورینگ صدا استفاده می شوند.

هدفون های باز

این دسته از هدفون ها برای مصارف خانگی توصیه می گردند، باز بودن کاسه آنها باعث می شود کیفیت صدای خوبی داشته باشند و دریافت اندک صدای بیرون در محیط خانه، می تواند به وسیع تر شدن صدا و طبیعی شدنشان کمک نماید، هر چند باید مواظب باشید، این دسته از هدفون ها ابدا صدای بیرون را قطع نمی کنند و هر صدایی باشد، خواهید شنید. بنابراین نمی توان از این هدفون ها در محیط های شلوغ استفاده نمود.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران