به نقل از آکاایران: در سال های اخیر اسکنر ها به یکی ایز مهم ترین ابزارها یک دفتر کار اداری و حتی خانگی تبدیل شده اند. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد خرید اسکنرهای خانگی و اداری مطالعه کنید.

اسکنرهای خانگی و اداری

آکاایران: اسکنر یا پویشگر ابزاری برای تبدیل یک نسخه ی کاغذی از سند،عکس و ... به نسخه ی دیجیتال و قابل نمایش و ویرایش در کامپیوتر است. اساس کار یک اسکنر، ترجزیه و تحلیل یک تصویر و پردازش آن طبق درخواست کاربر است. ضبط تصاویر یا مت های کاغذی توسط اسکنرها به شما اجازه می دهد اسناد و اطلاعات فیزیکی را به صورت فایل در رایانه نگهداری کنید. علاوه بر ـن امکان ویرایش تصاویر، استفاده در محیط وب و حتی چاپ مجدد آن ها نیز وجود دارد.

بر حسب نوع اسکن یک سند، اسکنرها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. اسکنرهای Flatbed یا مسطح، متداول ترین اسکنر برای کاربرد خانگی هستند. 
حال اگر این انتخاب برای خرید یک قطعه الکترونیکی باشد نیاز به داشتن اطلاعات کافی به یک امر لازم و باید تبدیل می شود چرا که فناوری های جدید در قالب پارامترها و خصوصیات گنجانده می شوند و تفاوت مدل هر قطعه در همین تکنولوژی های به کار رفته در آنان است.
اسکنر نیز یکی از همین قطعات است که همزمان با گسترش کاربرد و نقش آن در زندگی دیجیتال، به پیچیدگی ها و تکنولوژی های آن افزوده می شود. زمانی شما فقط می توانستید اسکنرها را در یک سازمان یا نهاد بزرگ دولتی بیابید اما اکنون با فراگیر شدن ابزارهای دیجیتال، نقش اسکنر از مفهوم یک قطعه جانبی کامپیوتر فراتر رفته و به یک ابزار حیاتی برای ادارات کوچک و کاربران خانگی تبدیل شده است. چه نوع اسکنری بخریم؟ یک اسکنر مناسب چه خصوصیاتی دارد؟ کدام مدل اسکنر متناسب با نیازهای ما است؟ 

● دقت وضوح تصویر 
یکی از مهم ترین پارامترهای دخیل در خرید اسکنر، دقت وضوح تصویر و لامپ تصویر اسکنر خواهد بود. واحد (DPI(Dot Per Inch یا " نقطه در اینچ " برای این منظور استفاده می شود. 
برای اسکن یک تصویر معمولی (۵*۳ یا ۴*۶) دقت ۱۰۰نقطه در اینچ کافی خواهد بود. برای اسکن متون و استفاده در نرم افزارهای (Optical character recognition (CR دقت DPI۳۰۰ مناسب است و برای اسکن تصاویر برای چاپ یا بزرگ نمایی، نیاز به دقت ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ خواهد بود. بنابراین یک اسکنر با وضوح تصویر ۶۰۰ * ۱۲۰۰ یا ۲۴۰۰*۱۲۰۰ مناسب خواهد بود. 

● Tranparency 
اگر قصد اسکن اسلاید یا فیلم را دارید، اسکنر شما باید به یک آداپتور Tranparency مجهز باشد. این آداپتور ممکن است بر روی خود اسکنر نصب شده باشد یا به صورت یک وسیله جانبی به اسکنر اضافه شود. برخی شرکت ها مانند Epson از یک آداپتور Tranparency برای اسکن نگاتیو و عکس های دوربین استفاده می کنند که می تواند برای کارکردهای خانگی و کوچک مناسب باشد. 

● ADF یا تغذیه کننده اتوماتیک سند 
ممکن است که شما تعداد زیادی سند برای اسکن داشته باشید. (Automatic document feeder (ADF یک قطعه برای تغذیه اتوماتیک اسکنر است که به صورت خودکار سند را به اسکنر تحویل می دهد. بعضی از مدل های اسکنر از این ویژگی برخوردارند و در نتیجه برای اسکن اسناد در حجم بالا و سایز نامناسب مشکل نخواهید داشت. حداکثر سندی که یک ADF می پذیرید نیز باید مدنظر قرار گرفته شود. 

● Interface 
اسکنر برای ارتباط با کامپیوتر، به یک رابط یا Interface نیاز دارد. این که اسکنر انتخابی شما از چه نوع رابطی استفاده می کند و یا اینکه کامپیوتری که قرار است اسکنر به آن متصل شود چه رابط هایی را پشتیبانی می کند، یکی از مهم ترین عواملی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر کامپیوتر شما از USB۲ پشتیبانی می کند، حتما اسکنری انتخاب کنید که از این رابط استفاده می کند. 
چرا که سرعت و سادگی بسیار خوبی با پورت USB وجود دارد. رابط Firewire نیز از سرعت و دقت بالایی برخوردار است اما به همین نسبت قیمت بیشتری بر روی اسکنر تحمیل می کند. مدل هایی نیز وجود دارد که از چند رابط پشتیبانی می کنند که انعطاف پذیری بیشتری به مصرف کننده می دهد. پورتParallel یا موازی و استفاده از کارت SCSI نیز انتخاب های دیگری هستند که می توانید برای رابط اسکنر داشته باشید. اما از سرعت کمتری برخوردارند. حتما در زمان انتخاب اسکنر مورد نظر خود نوع رابط اسکنر را سوال کنید. 

● عمق رنگ  
به تعداد رنگ هایی که اسکنر قادر به شناسایی و ذخیره سازی آن ها است، اصطلاحاً " عمق رنگ " گفته می شود و با واحد " بیت در هر پیکسل " اندازه گیری می شود. یک اسکنر مناسب باید حداقل قادر به شناسایی ۳۶ بیت رنگ باشد. امروزه بسیاری از اسکنرهای خانگی تا ۴۸ بیت در پیکسل را شناسایی می کنند که یک کیفیت اسکن مناسب را ارائه می کند. 

● ناحیه اسکنر 
مانند پرینتر باید مشخص کنید سندهای شما در حدود چه سایزی هستند: A۴، A۳ یا اندازه های دیگری. حداقل ناحیه ای که برای اسکن نیاز خواهید داشت، ۵/ ۸ در ۷ /۱۱ است که به راحتی می توانید یک برگ A۴ را اسکن کنید. اندازه ۱۴*۵/۸ نیز مناسب است. بدیهی است که برای سندهای بزرگ تر از این اندازه، باید دنبال یک اسکنر مناسب باشید. حداکثر اندازه ناحیه اسکن یک اسکنر یکی دیگر از ملاک های قیمتی است. 

● تکنولوژی هد اسکن 
هد اسکن، قلب یک اسکنر است که تمامی دقت و سرعت و کیفیت اسکن یک سند از آن منشأ می گیرد. دو تکنولوژی مطرح برای هد اسکن (Contact Image sensor (CIS و Charge couple device هستند که CCD به مراتب کارائی بالاتری داشته و غالب اسکنرهای حرفه ای و با دقت و کیفیت فوق العاده با این تکنولوژی سازگار هستند. اسکنرهای دارای تکنولوژی CIS، حجم کوچک تری نسبت به CCD دارند و از کابل جداگانه ای برای برق استفاده نمی کنند. پیشنهاد می کنم اسکنری که از CCD پشتیبانی می کند، تهیه کنید. 

● نرم افزار 
به عنوان آخرین ملاک انتخاب یک اسکنر، باید اشاره ای هم به نرم افزارهای اسکن و ویرایش سند داشته باشیم. غالباً همراه اسکنر یک نرم افزار اسکن ارائه می شود. اما اگر نیاز به نرم افزاری قوی و با قابلیت های مناسب برای ویرایش سند دارید یا سند اسکن شما دارای متن است و نیاز به یک نرم افزار OCR دارید، از نرم افزارهای همراه اسکنر غافل نشوید. 

اصلی ترین بخش یک اسکنر، CCD است که چشم اسکنر برا ثبت و ضبط تصاویر است و CCD در حال حاضر رایج ترین فناوری در اسکنرهاست. CCD مجموعه ای کوچک از دیودهای حساس به نور است که قابلیت تبدیل نور به بار الکتریکی را دارند. این دیودها در صفحه ای به نام Photosites قرار گرفته اند که به نور حساس است. برخورد پرتوهای نوری به این صفحه، منجر به شارژ دیودها و آزادسازی بارهای الکتریکی می شود. ذخیره  و ثبت این اطلاعات امکان ضبط تصاویر با استفاده از این تکنولوژی را فراهم می کند. در اسکنر نیز پرتوهای نور پس از گذشتن از عدسی و برخورد به آینه ها، به CCD رسیده و ثبت تصاویر را ممکن می کنند. البته ممکن است جزییات کار در بخی مدل ها و برندها متفاوت از سایر مدل ها باشد اما به طور کلی در حال حاضر کارکرد اغلب اسکنرها به همین صورت است. برای پروسه ی اسکن مراحل مختلفی لازم دارد تا یک سند به طور موفقیت آمیز اسکن شود.

خرید یک اسکنر به عوامل متعددی هنچون سایز اسناد، نوع اسناد ( متن، عکس، کارت ویزیت و کتاب)، میزان استفاده و حتی فواصل زمانی استفاده از دستگاه وابسته است. با توجه به این نکات، خرید یک اسکنر کاربردی و مناسب با هزینه ای متعادل می تواند به امری چالش بر انگیز تبدیل شود. فارغ از تعداد شرکت هایی که اسکنر تولید می کنند، اسکنرها در مدل های مختلف و با کاربردها و اندازه های متفاوت ساخته می شوند. قبل از خرید می توانید با پرسیدن سوالاتی از خود در خصوص اسکنر مورد نیاز و بودجه ی تان، دستگاه مناسب را تشخیص دهید و بدانید دقیقا چه دستگاهی با چه خصوصیاتی مورد نیازتان است.

● مشخصات اسکنر مناسب در یک نگاه 
▪ از پورت USB۲ پشتیبانی کند. 
▪ ازتکنولوژی هد اسکن CDD استفاده شده باشد. 
▪ دقت وضوح تصویری DPI۱۲۰۰ مناسب هر نوع کار حتی اسکن نمودن عکس به منظور چاپ آن خواهد بود. 
▪ اسکنرهای تخت، نسبت به دیگر مدل ها، دارای راحتی و کیفیت بهتری هستند. 
▪ اسکنری انتخاب کنید که دارای دکمه های کنترلی برای اسکن باشد. 
▪ دقت رنگ ۴۸ بیت بر اینچ کیفیت اسکن رنگی را تضمین می کند. 
▪ نرم افزار اسکن/ ویرایش سند و OCR همراه اسکنر ارائه شود.  

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران