به نقل از آکاایران: همانطور که میدانید پرینترها انواع مختلفی دارند (سوزنی ، جوهر افشان ، لیزری ، حرارتی و... ) که چاپگرهای سوزنی تقریبا از دور خارج شده اند و دیگر تولید نمی شوند و آنچه در بازار به فروش می رسد از انواع دیگر است  با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد پرینترهای جوهرافشان مطالعه کنید.

 

پرینتر جوهرافشان

آکاایران: چاپگرهای جوهر افشان از اواسط دهه ۱۹۸۰ مطرح و بسرعت متداول گردیدند. شاید یکی از مهم ترین دلایل رشد سریع این نوع از چاپگرها قیمت مناسب آنها نسبت به کیفیت و کارآئی آنان باشد. یک چاپگر جوهر افشان، چاپگری است که برای ایجاد تصاویر، ذرات بسیار کوچکی از جوهر را بر روی کاغذ می پاشد. چاپگرها در انواع «رنگی» و «سیاه و سفید» وجود دارند. منبع تامین رنگ در چاپگرها تونر یا کارتریج نامیده می شود.

این چاپگرها یکی از انواع چاپگرهای فعلی هستند. در این نوع چاپگرها از یک کارتریج بعنوان منبع رنگ استفاده می کنند. این کارتریج بر روی صفحه ای که قرار است روی آن عمل چاپ انجام شود حرکت می کند و جوهر از نازل های بسیار ریز آن بر روی صفحه می ریزد و عمل چاپ انجام می شود.

اپگرهای جوهرافشان بسیار ارزان قیمت می باشند. قیمت این نوع چاپگرها از یک چاپگر لیزری سیاه و سفید نیز پایین تر است . اکثر تولید کنندگان، سعی در تولید و عرضه این نوع چاپگرها با قیمت مناسب دارند. قیمت کارتریج این نوع از چاپگرها نسبت به خود چاپگر گرانتر است .زمانیکه سخت افزاری بفروش می رسد، در ادامه می بایست سایر سخت افزارها و عناصر مرتبط با آن را نیز تهیه کرد. زمانیکه چاپگر با قیمت ارزان تهیه گردد، می بایست در ادامه کارتریج های آن را به منظور استفاده، تامین کرد. سیاست تولیدکنندگان، عرضه چاپگر با قیمت ارزان و ارائه کارتریج با قیمت نسبتا زیاد می باشد. کاغذ استفاده شده در چاپگرهای جوهرافشان تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر چاپ شده خواهد داشت. کاغذهای استفاده شده، می بایست شفاف و عاری از هر گونه موج و خش بر روی سطح کاغذ باشند. دو مؤلفه اصلی در بین تمام ویژگی های چاپگرهای جوهرافشان وجود دارد که عبارتند از:

۱- وضوح تصویر چاپ (Print Resolution): که چگالی جوهر پاشیده شده و در نتیجه کیفیت چاپ را بیان می کند 

۲- سرعت عمل چاپ کردن.

لیزری یا جوهر افشان ، تفاوت در چیست ؟

پرینترهای جوهر افشان می توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق را چاپ کنند اما نمی توانند نوشته ها را به خوبی و خوانایی پرینترهای لیزری چاپ کنند. پرینترهای جوهر افشان بسیار کند تر از پرینترهای لیزری می باشند و هزینه مواد مصرفی آنها نیز بسیار بیشتر از پرینترهای لیزری است.

پرینترهای لیزری بیشتر مناسب مصارف اداری می باشند چون قادر به چاپ صفحات زیاد در زمان کم هستند، هزینه مواد مصرفی آنها پایین است و دوام طولانی تری دارند. پرینترهای لیزری تک رنگ (سایه و سفید) قادرند متون را با کیفیت و دقت بسیار بالا چاپ کنند.

برای مصارف خانگی پرینترهای لیزری سیاه و سفید بهترین گزینه برای شما می باشند که می توان آن را با قیمت بین 140 تا 250 هزار تومان تهیه کرد ، اما مواد مصرفی پرینترهای رنگی هنوز گران قیمت است و به همین دلیل استفاده از آنها برای مصارف خانگی هنوز پیشنهاد نمی شود.

اما اگر هر از چندگاهی از پرینتر استفاده می کنید و دوست دارید تصاویر یا چارت های رنگی پرینت کنید بهتر است از چاپگرهای جوهر افشان استفاده کنید. که قیمت آن حدود 100 تا 360 هزار تومان است .

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران