به نقل از آکاایران: در حال حاضر اضافه کردن هارد SSD به رایانه ی شخصی یا لپ تاپ تان یکی از هوشمند انه ترین انتخاب های شماست چرا که با این کار می توانید بر سرعت اجرای دستورات رایانه ی خود بیافزایید. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد حافظه های SSD مطالعه کنید.

 

حافظه های SSD

آکاایران: همانگونه که می دانید فناوری این حافظه ها به گونه ایست که سوزن هارد با قرارگیری بر روی هد عمل آدرس یابی اطلاعات را انجام داده، و پس از پیدا کردن آدرس مورد نظر، داده ها را به رم انتقال داده و سپس برای عمل پردازش به پروسسور ارسال می شوند هارد  SSDکه برخی آن را دیسک حالت جامد نیز ترجمه کرده اند در واقع یک ابزار ذخیره سازی اطلاعات برای رایانه ی شما به حساب می آید. امروزه این دست از حافظه های ذخیره سازی قادر به ارائه ی همان خدمات دیسک های سخت سنتی (HDD) می باشند اما با این تفاوت که سرعت ذخیره سازی و خواندن اطلاعات برروی هارد  SSD به مراتب بالاتر از هارد هایHDD  است.  اگر اطلاع چندانی از سخت افزار خود ندارید شاید حتی متوجه نشوید که چه نوع حافظه ای ، سنتی یاSSD  بر روی سیستم شما سوار شده است چرا که کارایی و قابلیت های هر دو شباهت بسیار زیادی به هم دارند.

دیسک های سخت سنتی (HDD) داده ها را بر روی صفحات چرخانی ذخیره می نمایند و هر زمان که رایانه ی شما بخواهد به داده ای دسترسی داشته باشد، یک سر سوزنی (هد خواندن / نوشتن) به محل قرارگیری داده رفته و آن را می خواند و در اختیار رایانه قرار می دهد. نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های سخت سنتی نیز تقریباً روند مشابهی دارد درحالی که در دیسک های سخت جامد هیچ حرکتی یا چرخشی در کار نیست. در عوض اطلاعات در بلوک های مخصوصی ذخیره سازی می شوند و هر زمان که رایانه به داده ای خاص نیاز داشته باشد، هارد های SSD سریعاً قادر به یافتن و در اختیار قراردادن آن می باشند. در حقیقت کارایی بالای هارد  SSDبه خاطر همین روند مستقیم و بی واسطه ی دسترسی به داده ها است. به همین خاطر است که سرعت دسترسی در این هارد ها بسیار بالا است و این یکی از مزایای هارد SSD به هارد دیسک های سنتی به شمار می رود.

همانگونه که می دانید فناوری این حافظه ها به گونه ایست که سوزن هارد با قرارگیری بر روی هد عمل آدرس یابی اطلاعات را انجام داده، و پس از پیدا کردن آدرس مورد نظر، داده ها را به رم انتقال داده و سپس برای عمل پردازش به پروسسور ارسال می شوند، با توجه به این که تمامی این مراحل اعم از جابه جایی سوزن، گردش هد و همچنین عمل آدرس یابی در هارد دیسک به صورت مکانیکی انجام می شود، موجب به وجود آمدن گرما، مصرف انرژی و همچنین به وجود آمدن زمان تاخیر در خواندن نوشتن می شود.که تمامی این اتفاقات در کنار یکدیگر موجب به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل طولانی شدن زمان بوت سیستم، استهلاک قطعات مکانیکی هارد دیسک، تولید گرمای زیاد توسط هارد و در نهایت موجب کاهش سرعت کلیه ی عملیات پردازشی می شود. علاوه بر مشکلات بالا هارد دیسک ها در برابر ضربه ی فوق العاده حساس هستند، به صورتی که ممکن است با ضربه ای کوچک هارد بسوزد و یا قسمتی از اطلاعات آن از بین برود.

SSD مخفف عبارت Solid state disk، منبع ذخیره سازی است که از نیمه رساناهای حالت جامد تشکیل شده است.این نوع فناوری همچنین در ساخت حافظه های فلش هم کاربرد دارد و به همین دلیل برخی از افراد SSD ها را حافظه های فلش یا EPP Rom می نامند.

هارد دیسک های حالت جامد یا همان SSD ها به حافظه هایی گفته می شوند که در آن ها از هیچ قطعه ی متحرکی استفاده نشده باشد، در ساخت آن ها از حافظه های مبتنی بر فلش یا SD-Ram ها استفاده می شود. استفاده از حافظه های مبتنی بر فلش در SSD ها باعث می شود تا زمان تاخیر به حداقل برسد و همچنین گرمای تولید شده کاهش یابد که تمامی این مسائل باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین سبکتر شدن این حافظه ها نسبت به هارد دیسک ها می شود. اما SSD ها هم همانند هارد دیسک درایوها دارای مشکلاتی می باشند که می توان از مهم ترین آنها  به قیمت بالای این حافظه ها در مقابل هارد دیسک اشاره کرد.

یک هارد SSD جدید می تواند به طرق گوناگون سرعت رایانه ی شما را افزایش دهد. از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • کاهش زمان بوت (بالا آمدن) رایانه به طرز چشمگیر
  • اجرا و بارگذاری انواع نرم افزارها به صورت آنی
  • ذخیره یا بازکردن اسناد و فایل های گوناگون بدون تلف شدن زمان
  • سرعت بالای کپی انواع فایل ها
  • در مجموع رایانه شما با کارایی و سرعت بیشتری کار خواهد کرد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران