به نقل از آکاایران: در زندگی امروزه افراد بسیاری وقت خود را چه در منزل و سر کار پشت کامپیوتر می گذرانند، یکی از سخت افزار هایی که بسیار با آن سر و کار دارید کیبورد کامپیوتر می باشد، که برای انتخاب این وسیله باید بسیار دقت کنید تا بیشترین احساس راحتی را داشته باشید. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد خرید کیبورد مطالعه کنید.

صفحه کلید

آکاایران: کیبورد ها صفحه کلید هایی هستند که از حداقل دکمه تشکیل شده اند که در زیر هر کدام از این کلید ها چیزی به نام Robber قرار دارد که یا به صورت نقطه ای هستند و یا یک تکه، البته برخی از انواع فنری و ارتجاعی نیز وجود دارد که کمی گران تر است. زمانیکه شما کلیدی را فشار می دهید این حرکت توسط رابر به برد اصلی کیبورد انتقال پیدا کرده و اطلاعات آن تماس از طریق پورت USB به مادربرد کامپیوتر منتقل می شود.

یکی از مشکلات موس و کیبورد های بی سیم ، منبع تغذیه ی آنهاست که با باطری تغذیه می شوند. پس همیشه باید مراقب میزان باطری موس و کیبورد خود بوده و ترجیحاً برای موارد اضطرار ، باطری های یدکی داشته باشید. خوشبختانه انواع مرغوب تر موس و کیبورد های بی سیم از مصرف بسیار پائینی برخوردارند ولی باز هم احتیاط حکم می کند که به این مورد توجه داشته باشید.

کیبورد ها به دو نوع کلی تقسیم بندی میشوند:

  • کیبورد های بیسیم
  • کیبورد های با سیم

مشکل کیبورد های بیسیم منبع تغذیه آن ها است، باید همیشه مراقب باشید که در لحظات حساس باطری کیبورد شما تمام نشود و باطری پشتیبان همیشه داشته باشید، البته کیبورد های امروزی با بهره گیری از تکنولوژی های جدید مصرف این دستگاه ها را تا حد زیادی پایین آورده اند، ولی باز هم باید مراقب بود. دسته بندی کیبورد ها بر اساس تعداد دکمه های آن ها صورت می گیرد، که به کیبورد های تایپ، بازی و مدیا پلیر تقسیم بندی می شوند.

این دسته بندی تنها بسته بندی کلی برای کیبورد هاست و باقی اختلافات ، به امکانات و تعداد کلید های اضافی مربوط می شود. البته این امکانات در رده هایی چون : کیبورد های تایپ ، کیبورد های بازی و کیبورد های مدیا پلیر تعریف می شوند ولی ما در این مطلب به ویژگی های هر دسته اشاره می کنیم تا با اختلاف آنها بیشتر آشنا شوید.

در طول این سالها، سازندگان صفحه کلیدها یا همان کیبورد ها ، طرح های ارگونومی مختلفی را در محصولات خود پیاده سازی کرده اند که نتیجه ی آن ، وجود بیشمار نوع کیبورد در بازار است که هرکدام نیز قیمت های متفاوتی دارند.

اگر شما کیبوردتان را برای تایپ در نظر گرفته اید بهتر است قبل از خرید مدل آنرا ببینید با انگشتانتان کلیدهایش را لمس کنید تا ببنید برای تایپ طولانی مدت مناسب است یا خیر. تفاوت مشهودی که بین کیبورد های مختلف وجود دارد ، میزان سفتی کلید های آنان است. یعنی برای استفاده از برخی کیبورد ها باید فشار بیشتری به کلید های آن وارد کنید. یک کیبورد استاندارد و بر پایه اصول ارگونومی معمولا بدین شکل است که فشار وارده بر هر دو دست و انگشتان هر دوست یکسان است و همچنین کلید هایی که در زیر انگشتان کوچک و کناری قرار می گیرند نرم تر از کلید هایی که در زیر انگشتان میانی قرار می گیرند هستند. تایپیست های حرفه ای اهمیت این مسئله را به خوبی درک می کنند و با عوارض کیبورد های غیر اصولی کاملا آشنایی دارند.  ولی اگر برای بازی یا موارد دیگری از قبیل کنترل مدیا پلیر ها در نظر دارید ، بهتر است به کلید های اضافه ی آن دقت کنید.

کیبورد برای تایپ

اگر به دنبال کیبوردی برای تایپ کردن هستید قبل از خرید، با انگشتانتان دکمه های کیبورد را لمس کنید تا ببینید برای تایپ طولانی مناسب است یا خیر. میزان سفتی دکمه های کیبورد را بسنجید.

کیبورد های بازی

برای کسانی که به دنبال کیبورد مناسب برای بازی می گردند باید گفت که با حرکت سریع دستان خود بر روی دکمه های کیبورد راحتی، عکس العمل و در دسترس بودن دکمه های کیبورد را تست کنید. ببینید که آیا دکمه های کیبورد با انگشتان شما هماهنگی دارد یا خیر؟

کیبورد های مولتی مدیا

بعضی از کاربران به دنبال اینگونه کیبورد ها هستند که تعدد دکمه های کیبورد از اصلی ترین امکانات آن به شمار میرود. باید ببینید کیبورد مد نظر شما چه تعداد کلید های میانبر برای انجام کار های گوناگون را در خود جای داده است.

اگر به دنبال کیبوردهایی می گردید که آسانترین حمل و نقل را داشته باشند اخیراً کیبورد هایی به بازار عرضه شده اند که لاستیکی هستند و می تان آنها را جمع کرد ، تا  کرد ، لوله کرد و به هر شکل دلخواه برای حمل آسانتر در آورد. یک توصیه بعنوان نکته ی آخر یادآوری می کنیم و آن هم مربوط می شود به فاصله و منفذ زیر کلید های کیبورد. حتماً توجه داشته باشید که این فاصله یا زیاد نباشد یا اگر زیاد است به راحتی تمیز شوند. نفوذ گرد و غبار و احتمالاً مواد زائد به زیر کلید های کیبورد ، از آزار دهنده ترین مشکلات کیبورد هاست. برخی کیبورد های ارزان قیمت که فاصله ی کلید های آنها از سطح کیبورد بالاتر است و شکاف بیشتری دارند ، در مقابل آشغال های ریز ، حساسیت بیشتری دارند و ممکن است زودتر خراب شوند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران