به نقل از آکاایران: در گذشته ای نه چندان دور کامپیوتر همراه یا لپ تاپ وسیله ای کاملا اشرافی با قیمت بسیار بالا و امکانات اندک بود که استفاده از آن تنها به افرادی خاص با کاربری ویژه محدود شده بود. ولی امروزه لپ تاپ ها کاربردهای خاصی دارند. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد لپ تاپ های مخصوص بازی مطالعه کنید.

لپ تاپ برای بازی

آکاایران: قابلیت های سخت افزاری لپ تاپ ها حتی تا همین چند سال گذشته نیز به هیچ عنوان با رده کامپیوترهای حرفه ای دسکتاپ در گزینه های متفاوت پردازشی و گرافیکی قابل مقایسه نبوده و اصولا از لپ تاپ ها برای مواقع عدم دسترسی به PC در حین حرکت و به صورت پورتابل استفاده می شد. در بحث لپ تاپ های بزرگ موسوم به Desktop Replacement نیز به رغم نامگذاری این رده به عنوان لپ تاپ های جایگزین دسکتاپ عملا هیچ گاه این اتفاق یعنی جایگزینی دسکتاپ در نسل پیشین لپ تاپ ها رخ نداد.

اما این روند آرام آرام با پیشرفت چشمگیر فناوری و حرکت به سوی کاهش حجم و وزن کامپیوترها از یک سو و اقبال عمومی به سمت لپ تاپ ها از سوی دیگر تا حدود بسیار زیادی تغییر کرد و نه تنها جایگاه مطلوب نوت بوک ها در نزد خریداران با ارتقای چشمگیری روبه رو شد بلکه این رشد تا حدود زیادی روی فروش کامپیوترهای PC نیز تاثیر منفی گذاشت و برای اولین بار در این صنعت فروش نوت بوک ها از میزان فروش کامپیوترهای دسکتاپ در سراسر جهان گذر کرد.

کسی لپ تاپ های مخصوص بازی را به خاطر ظاهرشان نمی خرد، این همان دلیلی است که با دیدن لپ تاپ 14 اینچی Razer Blade شما را متعجب خواهد کرد. برادر بزرگتر این لپ تاپ نیز با صفحه نمایشی 17 اینچی Blade Pro یا همان Blade نام دارد. تنها تفاوت بین این دو  در صفحه کلید و البته قیمت آن ها است. Razer Blade  پانصد دلار از Blade Pro ارزان تر است.

گر تنها یک رایانه ی ویندوزی وجود داشته باشد که با زیبایی خیره کننده MacBook Proی اپل رقابت کند آن نوت بوک Blade خواهد بود. زیبایی فوق العاده آلومینیوم آنودیزه شده درب پشتی، هر بیننده ای را مسحور خود خواهد کرد. با ضخامتی معادل 1.7 سانتی متر و وزنی 1.85 کیلوگرمی، Blade یکی از سبک ترین و نازک ترین لپ تاپ های موجود به شمار می رود و هیچ جای حرفی برای سایر رقبا باقی نمی گذارد. با دو پایه لاستیکی که در زیر این لپ تاپ قرار گرفته اند نیز فضای کافی برای تنفس فن های قدرتمند زیرین فراهم می شود تا داغی بیش از حد حس نشود.

از جمله بزرگ ترین عوامل موفقیت نوت بوک ها در تسخیر بازار مصرف باید به تنوع بیش از اندازه این رده و تامین نیازهای تمامی کاربران در سطوح مختلف کاربری و قیمتی اشاره کرد. از دیگر عوامل موفقیت کلاس نوت بوک ها باید از فاکتور اساسی کاهش قیمت یاد کرد؛نکته مهمی که پس از مدت ها استفاده از لپ تاپ را به امری معمولی و عادی در میان تمامی افراد، فارغ از میزان بودجه و درآمد بدل کرده است.

تغییرات چشمگیر در طراحی دستگاه شامل کاهش ابعاد و وزن، استفاده گسترده از رنگ های مختلف برای بدنه، بهبود فوق العاده در دوام باتری و گسترش راه های ارتباطی دستگاه از دیگر عوامل رشد محبوبیت این دسته در میان کاربران است اما شاید هیچ یک از موارد متعدد ذکرشده به اندازه مهم ترین عامل در این رده یعنی ارتقای گزینه های سخت افزاری دستگاه، نقشی اساسی در مقبولیت این ابزار قابل حمل در میان کاربران ایفا نمی کنند؛ ارتقای سخت افزارهای مختلف و در صدر آنها به کارگیری پردازشگرها و کارت های گرافیک قدرتمند مطمئنا تاثیر ویژه ای در نوع نگاه خریداران و تمایل آنها به رده نوت بوک ها بر جای خواهد گذاشت.

دیگر بهبودهای صورت گرفته در گزینه های سخت افزاری خانواده نوت بوک ها در سال های اخیر در یک نگاه مختصر شامل افزایش چشمگیر حافظه جانبی (RAM)، حضور درایو های SSD به جای هارددیسک های آسیب پذیر و استفاده از کارت های گرافیک قدرتمند است که همگی نوع کاربری ابزاری به نام نوت بوک را کاملا با تحول روبه رو ساخته و کاربری های جدیدی برای این کامپیوترهای همراه ایجاد کرده اند، از جمله محبوب ترین کاربری های جدید نوت بوک ها استفاده از آنها به عنوان ابزاری قدرتمند در جهت اجرای بازی های کامپیوتری پیشرفته با حداکثر کیفیت و وضوح است. در این راستا علاوه بر حضور نوت بوک های قدرتمند با توان گرافیکی و پردازشی بالا دسته جدیدی با عنوان لپ تاپ های مخصوص بازی یا Gaming Notebook نیز متولد شد که نه تنها از پردازنده و گرافیک پیشرفته برای اجرای بازی های مدرن برخوردار است بلکه سایر اجزای دستگاه نیز به طور کامل برای اجرای بازی بهینه سازی شده اند، از جمله این اجزای تغییریافته می توان از صفحه کلید با نور پس زمینه مخصوص و دکمه های های لایت شده مخصوص بازی، صفحه نمایش با وضوح و روشنایی بالا، اسپیکرهای قدرتمند با پشتیبانی از صدای فراگیر و حافظه داخلی بسیار بالا برای ذخیره عناوین متعدد بازی اشاره کرد.طراحی بدنه خارجی این نوت بوک ها نیز به شیوه متفاوتی متناسب با کاربری بازی های کامپیوتری صورت پذیرفته است.

دیگر فاکتورهای اساسی در حین انتخاب و خرید یک نوت بوک مخصوص بازی شامل سایز و وضوح صفحه نمایش، ظرفیت و دوام باتری، صفحه کلید با نور پس زمینه مناسب با تفکیک کلیدهای بازی و پشتیبانی از صدای فراگیر خواهد بود.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران