به نقل از آکاایران: اکثر عکاسان کم و بیش دائمی از فیلترهای UV روی لنز های خود استفاده می کنند . خیلی های دیگر استفاده نمی کنند .  با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد فیلترهای لنز دوربین مطالعه کنید.

فیلتر لنز دوربین

آکاایران:  تنها چیزی که برای اطمینان می توانیم بگوییم این است که هیچ جواب قطعی وجود ندارد . در این مقاله ، تلاش خواهیم کرد نقطه نظرمان را توضیح دهیم و استدلال هایی برای استفاده کردن و استفاده نکردن از فیلتر های UV را مطرح کنیم . بسیاری از این استدلال ها درباره  فیلترهای محافظ شفاف نیز بکار می روند .

من فرض می کنم که کیفیت اپتیکال فیلتر UV شبیه به المان های استفاده شده درخود لنز باشد . این فرض معمولا برای فیلتر های چند پوششه از سازندگان معتبر صحیح است ، اما در مورد فیلتر های ارزانتر ممکن است صحیح نباشد .

فیلتر از ورود نور UV  جلوگیری و هاله آبی را از عکس های گرفته شده در موقعیت های آفتابی بسیار روشن حذف می کند

این استدلال برای دوربین های دیجیتال مدرن کاملا نادرست است . استفاده از فیلتر UVاغلب برای دوربین های فیلم قدیمی لازم بود زیرا فیلم بینهایت به نور حساس بود . هرچند ، سنسور های دیجیتال عموما نسبت به UV حساس نیستند ، ولی مشکلات به اندازه دوربین های قدیمی نمود پیدا نمی کند .

من چند نمونه مشاهده کرده ام که برای برخی لنز ها ، یک فیلتر UV می تواند حاشیه های بنفش ایجاد شده به علت خطای رنگ طولی را کاهش دهد . حاشیه های بنفش خطای رنگ طولی فقط در شرایط خاص رخ می دهند و اینطور نیست که با حاشیه های رنگی ایجاد شده به علت خطای رنگ عرضی ، مغشوش شوند.

نظر شخصی من این است که این تاثیرات تقریبا همیشه ناچیز هستند و دلیل محکمی برای استفاده همیشگی از فیلتر های UV با دوربین های دیجیتال نیست .

فیلتر از لنز محافظت می کند

به دو نوع محافظت که در ذیل آمده توجه کنید .

اولا ، محافظت در برابر آسیب های ایجاد شده به علت کابرد خشن یا افتادن لنز / دوربین-

من تردید دارم که کسی مطالعه علمی مناسب با این زمینه انجام داده باشد اما تجربه شخصی نشان می دهد که یک حادثه بد که به فیلتر آسیب برساند ممکن است به لنز نیز آسیب بزند . من نمونه ای که نشان دهد حضور یک فیلتر شانس آسیب جدی به لنز را کاهش داده باشد ، ندیده ام  .

دوما ، محافظت در برابر غبار ، کثیفی ، لکه و خراش روی المان جلویی لنز-

نصب فیلتر روی لنز ، مسلما از المان جلویی لنز در برابر غبار ، کثیفی ، لکه و خراش محافظت می کند . برتری با کدام است ?

فیلتر صاف است و براحتی برداشته می شود ، که تمیز کردن آن را خیلی راحت می کند . همچنین ، اگر خراشیده شود یا طوری کثیف شود که تمیز کردن آن امکان پذیر نباشد ، هزینه جایگزین کردن آن بسیار کمتر از لنز است .

از طرف دیگر ، بسیاری از عکاسان اعتقاد دارند که لنز غالبا نیاز به تمیز کردن ندارد و شانس خراشیدگی لنز بسیار کم است ، بنابر این بهتر است پولتان را پس انداز کرده و بدون فیلتر عکاسی کنید .

فیلتر موجب کاهش کیفیت عکس می شود

از لحاظ تئوری صحیح است ( بجز در موارد نادر که لنز ها اختصاصا برای استفاده با فیلتر طراحی شده باشند ) . هرچند ، بنظر می رسد کیفیت عکس از دست رفته  خیلی کم باشد و از اینرو سوالی که پیش می آید : آیا از دست دادن کیفیت عکس برای من مهم است ?

در پاسخ به این سوال ، جنبه های مختلفی از کیفیت عکس را باید مد نظر قرار داد :

درخشندگی و محوی عکس ها

من عبارت درخشندگی را به معنی پوشش سرتاسری عکس ( یا بخشی از عکس ) به علت نورهای سرگردان استفاده کردم  . درحالیکه عکس های  محو عکس های ثانویه از منابع نور خیلی روشن ، معمولا خارج از فوکوس ، هستند و گاهی اوقات خطای رنگی و آستیگماتیسم را بخوبی نشان می دهند .

هر دو تصویر درخشنده و محو بعلت بازتابهای ناخواسته یا پراکندگی از سطوح بی پوشش بین لنز و بدنه دوربین ایجاد می شوند .  لنزهای مدرن فعلی دارای بیشتر از 15 المان می باشند و اضافه کردن یک المان ( فیلتر ) ، به نظر نمی رسد تغییر آنچنانی در کیفیت عکس ایجاد کند .

من هرگزنمونه متقاعد کننده ای را مشاهده نکرده ام که نشان دهد حضور یک فیلتر با کیفیت ، درخشندگی را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد .

هر چند ، موقعیت های خاصی وجود دارند که در آنها حضور فیلتر موجب ایجاد عکس های محو می شود . با برخی از لنز ها ، هنگامی که در نوردهی کامل استفاده می شوند ، نور منعکس شده از سنسورکه به سمت لنز باز می گردد ممکن است از صفحه پشتی فیلتر به داخل دوربین منعکس شود و در جهت مخالف محور اپتیکال ، عکس محو ایجاد کند . عکس های محو نورهای خیلی روشن ، اغلب در شات هایی که در شب با لنز خیلی سریع و در نوردهی کامل و با حضور فیلتر گرفته شده باشند ، قابل رویت هستند .

حفاظت از لنز

یکی از مزایای استفاده از فیلتر پلارایز یا هر نوع فیلتر دیگری این است که با قرار دادن این فیلتر بر روی لنز دوربین خود از شیشه گرانقیمت لنز در برابر خراش یا هر نوع صدمه دیگری حفاظت کنید. و اگر برای حفاظت لنز دوربین خود نگران هستید و نمی خواهید از فیلتر پلارایز استفاده کنید، فیلترهای UV فیلترهای ارزان قیمت تری هستند و اثر کمتری بر روی عکس نسبت به فیلتر پلارایز دارند و در عین حال ارزان تر هم هستند. اما یک فیلتر پلارایز در برابر شکستگی و خراش مقاومتر است.

فیلتر پلارایز Exposure را تغییر می دهد.

یکی دیگر از عواملی که در استفاده از فیلترهای پلارایز باید مورد توجه قرار گیرد این است که این فیلترهاexposure لازم برای یک عکس را تغییر می دهند. زمانی که با یک فیلتر پلارایز به منظره ای نگاه می کنید مانند این است که با عینک آفتابی این صحنه را مشاهده می کنید. این فیلتر تیره است و قسمتی از نورها را حذف می کند (مشابه عینک آفتابی). بنابراین نور کمتری به سنسورهای دوربین شما می رسد. برای جبران این امر باید یکی از این کارها را انجام دهید: یا سرعت شاتر دوربین را کاهش دهید یا از apertureبالاتر استفاده کنید و یا ISO دوربین خود را تنظیم کنید. و به همین دلیل است که از این فیلترها در شب استفاده نمی شود.

انتخاب فیلتر پلارایز

در دوربین های DSLR فیلتر در انتهای لنز پیچ می شود. و اگر دوربین شما از نوع اتوفوکاس است (اغلب دوربین هایی که در بازار موجود است) احتیاج به یک فیلتر پلارایزر دایره ای دارید.

قبل از خرید این فیلترها باید از اندازه لنز خود مطمئن شوید چون اندازه لنز از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت است. در بازار مارک ها و کیفیت های مختلف وجود دارند. توجه داشته باشید که فیلترهای پلارایزر ارزان نیستند. (مثلاً در مقایسه با فیلترهای UV) و هر چه شعاع لنز شما بیشتر باشد قیمت این فیلترها بیشتر است. بنابراین گاه عکاسان حرفه ای برای انتخاب لنز مخصوص طبیعت به ابعاد آن هم توجه می کنند.

استفاده از فیلتر پلارایزر

استفاده از این فیلترها ساده است. با استفاده از یک فیلتر پلارایزر دوار که به شما اجازه تنظیم می دهد می توانید به سادگی آن را بچرخانید تا رنگها و بازتابها در تصویر شما تغییر کنند. و زمانیکه به وضعیت مطلوب رسیدید می توانید عکس بگیرید.

برای اینکه بیشترین تأثیر را در استفاده از این فیلتر بگیرید سعی کنید در زاویه درجه نسبت به خورشید قرار بگیرید.

توجه داشته باشید که عکاسی در نور کم با این فیلتر توصیه نمی شود و از کیفیت عکس شما می کاهد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران