به نقل از آکاایران: دوربین ها جزو لوازمی هستند که تنوع بسیاری دارند و در هر رده قیمتی که بخواهید می توانید نمونه ای از آنها را پیدا کنید. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد دوربین های شبه slr آشنا شوید.

دوربین شبه slr

آکاایران:  برخی دوربین ها کوچک و ارزان قیمت هستند و طبیعتا کارایی پایین تری از دوربین های گران قیمت و حرفه ای دارند. دوربین های حرفه ای و چند میلیونی عموما به درد عکاسان حرفه ای و کسانی که از هنر عکاسی خود کسب درآمد می کنند می خورند. اما در این میان دوربین هایی هستند که از نوع اول پیشرفته تر و از نوع دوم ضعیف تر هستند. دوربین های بریج یا شبه DSLR از نظر بدنه و طراحی مشابه دوربین های حرفه ای ساخته می شوند و عملکردی بهتر از دوربین های کامپکت ساده دارند.

احتمالاً اگر تاکنون مقالات و اخبار مربوط به دوربین های دیجیتال را خوانده یا شنیده باشید، اصطلاح SLR به گوشتان خورده است. کلمه SLR  سرنام عبارت Single Lens Reflex  است و دوربین های SLR  اصطلاحاً به دوربین هایی گفته می شود که از یک جفت عدسی و آینه، هم برای ثبت تصویر و هم برای دیدن و فوکوس کردن روی سوژه  استفاده می کنند. یک دوربین از نوع SLR  ممکن است دیجیتال باشد یا نباشد. دوربین های دیجیتال SLR گاهی اوقات DSLR نامیده می شوند. چنانکه پیشتر گفتیم، در این دوربین ها به دلیل استفاده از سیستم اپتیکال، از منظره یاب معمولی نیز می توان در کنار صفحه نمایش LCD استفاده کرد. دوربین های SLR  حرفه ای معمولا طوری طراحی شده اند که لنز دوربین به طور کامل قابل تعویض باشد. بنابراین در دوربین های DSLR تاکید چندانی روی میزان بزرگنمایی لنز یا همان مقدار x نیست زیرا دوربینSLR  اصولا مستقل از لنزی که قرار است روی آن سوار شود طراحی می شوند. با این وجود اخیراً نسل جدیدی از دوربین های نیمه حرفه ای SLR  به بازار آمده اند که مجهز به یک لنز زوم با قدرت بزرگنمایی مناسب و مکانیزم Single Lens Reflex هستند.

در این دوربین های دیجیتال اگرچه لنز اصلی دوربین قابل جدا شدن از بدنه نیست اما عکاس می تواند با استفاده از یک قطعه جانبی به نام آداپتور، روی لنز دوربین لنزهای مبدل (Converter Lens) یا تکمیلی نصب کنند. این لنزهای تکمیلی در حقیقت قابلیت عکسبرداری زاویه باز (wide) یا زاویه بسته (tele) دوربین را افزایش می دهند. بعضی از دوربین های دیجیتالی که اصطلاحاً به دوربین های Ua Zoom مشهور هستند(به دلیل استفاده از لنز زوم قوی) مانند سریPowerShot Sx IS از کانن چنین قابلیتی دارند. این دوربین ها را نمی توان یک SLR واقعی نامید ولی همان خصوصیات و ویژگی های اصلی دوربین های SLR را با قیمتی به مراتب ارزان تر در اختیار عکاس قرار می دهند.

کیفیت عکس هایی که با دوربین های شبه حرفه ای گرفته می شود بسیار خوب است و تفاوت فاحشی با دوربین های حرفه ای ندارد. این دوربین ها از پردازنده پیشرفته تری نسبت به دوربین های کامپکت برخوردارند و به همین دلیل می توانند عکس هایی با کیفیت قابل قبول بگیرند. از این رو کسانی که می خواهند به هنر عکاسی بپردازند می توانند ابتدا این دوربین ها را با قیمت مناسبی تهیه کنند و پس از اینکه عکس گرفتن با آنها را به خوبی یاد گرفتند دوربین حرفه ای یا DSLR تهیه کنند. وزن این دوربین ها از دوربین های فشرده بیشتر و از دوربین های حرفه ای کمتر است. در نتیجه جابه جایی آنها ساده تر از دوربین های حرفه ای است. 

دوربین های شبه حرفه ای بهترین جایگزین برای دوربین های حرفه ای و گران قیمت هستند. بسیاری از قابلیت های دوربین های حرفه ای را می توان در این دوربین ها مشاهده کرد. البته مهم ترین تفاوت این دوربین ها با نوع حرفه ای این است که لنز آنها قابل تعویض نیست. اما می توان از لنزهای کمکی استفاده کرد که البته به دقت و کیفیت لنزهای حرفه ای قابل تعویض نیستند.

کیفیت فیلمبرداری در دوربین های شبه حرفه ای بسته به پیشرفته بودنشان متفاوت است. برخی از این دوربین ها می توانند با کیفیت FULL HD و سرعت 30 فریم در ثانیه فیلمبرداری کنند و همین قابلیت آنها را در جایگاهی بالاتر از دوربین های ساده و کوچک قرار می دهد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران