به نقل از آکاایران: همه ما لذت عکاسی و خلق تصاویر به یاد ماندنی را چشیده ایم،از عکاسی با دوربین های موبایل گرفته تا دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای که از فناوری های به روزی در زمینه ثبت و نگاشت تصویر استفاده می کنند. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد دوربین های عکاسی بدون آینه مطالعه کنید.

دوربین بدون آینه

آکاایران: گونه ای از دوربین های دیجیتال است که برخلاف دوربین تک لنزی بازتابی (SLR)، فاقد آینه و نمایاب اپتیکال یا نوری است. در این دوربین ها نمای مقابل به صورت الکترونیکی از روی حسگر دوربین خوانده و روی نمایشگر ال سی دی آن نقش می بندند و در بعضی از مدل ها یک نمایاب یا چشمی الکترونیکی نیز درنظر گرفته می شود که در واقع جایگزینی برای نمایاب نوری است. این درحالی است که در ساختار داخلی دوربین تک لنزی بازتابی (SLR) یک آینه وجود دارد و نمای مقابل را از دریچه لنز به نمایاب یا چشمی دوربین منعکس می کند. به همین علت، یعنی به علت وجود آینه داخلی، دوربین های DSLR در مقایسه با دوربین های بدون آینه بزرگ تر هستند.

دوربین های عکاسی بدون آینه با نام دوربین های میرور لس ( Mirror Less ) یا میکرو سه چهارم نیز نامیده می شوند .

دوربین های بدون آینه از امتیازاتی همچون وزن کمتر، اندازه جمع و جورتر، و فیلمبرداری سریع تر و بهتر سود می برند. اما این امتیازات به بهای گستره لنز و لوازم جانبی کمتر حاصل می شود. دوربین های DSLR از نظر دامنه لنزهای موجود و نمایاب اپتیکال که در شرایط نور کم عملکرد بهتری ارائه می کند نسبت به دوربین های بدون آینه برتری دارند اما ساختاری پیچیده تر از آنها داشته و سنگین تر هستند.

دستان لرزان موجب ثبت عکس هایی تار می شود. هم دوربین های DSLR و هم دوربین های بدون آینه سیستم های لرزشگیر تصویر را ارائه می کنند. حسگرها حرکت دوربین را اندازه گیری کرده و دوربین بخشی از لنز یا حسگر تصویری را در جهت مخالف لرزش جابجا می کند. برخی دوربین های بدون آینه هم لنز و هم حسگر تصویر را در الگویی هماهنگ جابجا می کنند. در این بخش هر دو نوع دوربین به تساوی می رسند. فناوری لرزشگیر تصویر در دوربین هایDSLR و دوربین های بدون آینه عملکرد برابری را ارائه می کند.

هر دو نوع دوربین می توانند عکسهایی با کیفیت بالا با وضوح و مقدار نویز مشابه ثبت کنند. در اصل، حسگرهای تصویر کوچکتر دوربین های بدون آینه به معنای کیفیت پایین تر است زیرا نمی توانند به میزان لازم نور دریافت کنند. اما امروزه تولیدکنندگان این مشکل را با استفاده از تراشه هایی حساس تر که نویز را هر چه بهتر کاهش می دهند، برطرف کرده اند. افزون بر این، شرکت هایی همچون سونی و سامسونگ در حال حاضر از حسگرهای APS-C که در اکثر دوربین های DSLR یافت می شوند در دوربین های بدون آینه خود استفاده می کنند. در این بخش نیز دوربین های DSLR با دوربین های بدون آینه به تساوی می رسند. با حسگرهایی برابر و پردازنده های تصویر خوب هر دو نوع دوربین می توانند عکس هایی فوق العاده ثبت کنند.

هر دو نوع دوربین بدون آینه و DSLR می توانند عملکرد سریعی در عکاسی و ثبت عکس های پشت سر هم داشته باشند. اما فقدان آینه در دوربین های بدون آینه گرفتن عکس های پشت سر هم را تسهیل می کند. به عنوان مثال، دوربین سونی a600 می تواند در هر ثانیه 11 فریم بگیرد در حالی که دوربین نیکون D5300 توانایی ثبت 5 فریم در ثانیه را دارد. البته دوربین های DSLR سریع تری در بازار وجود دارند. دوربین جدید کانن 7D Mark II توانایی ثبت 10 فریم در ثانیه را دارد اما تنها بدنه آن 1,800 دلار قیمت دارد. اکثر دوربین های بدون آینه از شاتر مکانیکی استفاده می کنند که نتایج بهتری ارائه می کند. همچنین، آنها گزینه شاتر الکترونیکی را برای دستیابی به سرعت شاتر بالاتر و عکسبرداری بی صدا را ارائه می کنند. برنده این بخش دوربین های بدون آینه هستند. مکانیک ساده تر آنها اجازه ثبت تصاویر بیشتر در ثانیه با سرعت های شاتر بالاتر را می دهد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران