به نقل از آکاایران: بسیاری از کاربران در هنگام خرید یک کامپیوتر جدید، اهمیت کمی برای مانیتور قائل می شوند و تنها معیارهای انتخاب آنها، طراحی ظاهر و یا سایز نمایشگر است. در این مقاله مطالبی در مورد خرید نمایشگر قرار داده ایم. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

نمایشگر کامپیوتر

آکاایران: مانیتور یا همان نمایشگر یکی از سخت افزارهای مهمی است که شاید برخی افراد به هنگام خرید کامپیوتر ، توجه خاصی به خصوصیات آن نکرده و تمام معیارشان را محدود به اندازه ی صفحه نمایش مانیتور می کنند. ولی این شیوه خرید اشتباه ترین کار ممکن است زیرا پارامترهای بسیار مهم تری از اندازه صفحه نمایش وجود دارد که در واقع کیفیت تصویر و وضوح آنرا تعیین می کند. یکی از علل رایج خرید مانیتورهای نامناسب در اغلب کاربران ، نداشتن اطلاعات کافی در مورد معیارهای یک مانیتور خوب است. 

کامپیوتر شما هر چه باشد در نهایت سر و کار شما با نتایج آنهاست که در مانیتور نشان داده می شود پس شاید همین جمله برای پی بردن به اهمیت مانیتور کافی باشد زیرا شما ساعت های زیادی را صرف تماشای نتایج دستورات خود در کامیپوتر می کنید.

سایز

تقریبا اولین معیار در انتخاب اکثر کاربران، سایز مانیتور است. سایز مناسب برای مانیتور مورد نیاز شما، براساس فضای موجود در میز کار، نوع کار و البته بودجه شما، انتخاب می شود. هرچند سایز ۱۹ اینچ برای مانیتورهای قدیمی CRT بزرگ به نظر می رسید اما در مانیتورهای LCD جریان به کلی تغییر کرده است. چون مانیتورهای LCD فضای بسیار کمتری اشغال می کنند و کاربر به راحتی می تواند آنها را برروی میزهای باریک، زیر کتابخانه و در مکان های مختلف قرار دهد. ما به شما پیشنهاد می کنیم به دنبال مانیتور LCD با سایز بزرگتر از ۲۰ اینچ باشید. امروزه مانیتور تا سایز ۳۰ اینچ نیز در بازار وجود دارد اما توجه داشته باشید که حداکثر رزولوشن اکثر مانیتورهای موجود در بازار 1080p یا ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است پس هر چه سایز نمایشگر بزرگتر شود، تصاویر کشیده شده و کیفیت آنها کاسته شود. در واقع اگر یک تصویر یکسان با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل را در دو مانیتور ۲۳ و ۳۰ اینچ که هر دو دارای حداکثر رزولوشن 1080p هستند، به نمایش درآوریم، کیفیت تصویر در نمایشگر ۲۳ اینچ بهتر از ۳۰ اینچ خواهد بود.

در حال حاضر بهترین سایز نمایشگرهای LCD را می توان ۲۳ یا ۲۴ اینچ دانست که در آنها کیفیت تصویر قابل قبول بوده و از طرفی فضای خیلی زیادی را نیز اشغال نمی کنند.

رزولوشن

سایز نمایشگر مشخص می کند که تصاویر به چه اندازه بزرگ دیده شوند اما رزولوشن، میزان اطلاعاتی که در صفحه وجود دارد را مشخص می کند. در واقع هر چه رزولوشن نمایشگر بیشتر باشد، امکان استفاده همزان از چند برنامه برروی صفحه راحت تر می شود یا به عبارت دیگر تعداد کلمات بیشتری برروی صفحه، جا می شوند. به عنوان مثال در پخش فیلم و عکس، رزولوشن بالاتر به معنی تصویر شارپ و واضح تر است. بطور خلاصه هرچه رزولوشن مانیتور بالاتر باشد بهتر است. امروزه اختلاف قیمت بین مانیتورهای Full HD یا همان 1080p با مانیتورهای دارای رزولوشن پایین تر بسیار کم است پس سعی کنید مانیتور با رزولوشن 1080p انتخاب کنید.

سببت تصویر هم عبارت است از : نسبت عرض تصویر به ارتفاع تصویر . امروزه اغلب مانیتور ها با کیفیت 1080p عرضه می شوند پس دقت کنید اگر با رزولوشن های پائین تری در مانیتورهای خیلی بزرگ مواجه شدید بدانید که این حالت ، بر کیفیت اثر منفی می گذارد.

از طرفی اکثر مانیتورهای کوچکتر از ۱۹ اینچ دارای رزولوشن ۱۳۶۶ در ۷۶۸ پیکسل هستند اما در عوض بسیاری از مانیتورهای بزرگتر دارای رزلوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ می باشند. اگر یک مانیتور 1080p انتخاب کنید علاوه بر اینکه فضای کار بیشتری در محیط سیستم عامل در اختیار خواهید داشت، می توانید فیلم های Full HD را با کیفیت اصلی مشاهده کنید.

LCD یا LED ؟

شاید برخی ندانند که مانیتور های LED همان مانیتور های LCD هستند با این فرق که برای نور پس زمینه از LED ها استفاده شده است. درباره این مطلب و اختلافات موجود در آنها در مطلبی جداگانه صحبت کرده ایم ولی مجدداً یادآور می شویم که مصرف پائین تر انرژی و وضوح بالاتر ، از برتری های مانیتورهای LED است. اخیراً مانیتور های super LED هم وارد رقابت بازار شده اند که طبیعتاً کیفیت بالاتری را در ازای پول بیشتر ارائه می دهند. یا مثلاً مانیتورهایی که امکان دیدن تصاویر سه بعدی را دارند. در همین ابتدا عرض می کنیم که همه ی مشخصات اضافی مانیتورها خوب اند منتهی باید دید که برای چه کسی ؟ شاید شما از جمله افرادی باشید که نیازی به داشتن این ویژگی های اضافی نداشته باشید پس لازم است قبل از خرید و انتخاب یک مدل ، نیاز سنجی صحیحی از خود بعمل آورید تا بی جهت متحمل پرداخت هزینه های بالا نشوید. بطور مثال برای فردی که تمام کارش با کامیپوتر محدود می شود به تایپ و اسناد اینچنینی ، لزوم قابلیت سه بعدی یا تکنولوژی super LED امری دور از ذهن است.

صفحه براق یا مات

بطور کلی دو نوع پوسته صفحه نمایش وجود دارد : مات و براق . صفحه های براق ، شفافیت بیشتری را برای دیدگان ما ارائه می دهند در عوض در مکان های پر نور ، به دلیل انعکاس زیاد نور ، نتیجه برعکس می شود و تصاویر را نمی توان به درستی تشخیص داد. در مقابل صفحه نمایش های براق ، صفحه نمایش های مات وجود دارد که این صفحه نمایش ها بر خلاف نوع براق ، در محیط های پر نور نیز حفظ رویه کرده و تصاویر را فارغ از اثرات مخرب انعکاس ، به درستی نشان می دهند ولی در حالت عادی به پای شفافیتی که صفحه نمایش های براق دارند نمی رسند. از دیگر موارد مهم در این صفحه نمایش ها ، جای اثر انگشت است. اگر در تلفن های همراه هوشمند دقت کرده باشید ، آنهایی که صفحه های براق دارند ، خیلی سریع در اثر رطوبت و چربی سر انگشتان کثیف می شوند ولی صفحه نمایش های مات اینگونه نیستند.

علی ایها الحال ، اگر چیدمان اتاق شما بگونه ای است که مانیتور رو به پنجره قرار می گیرد و احتمال انعکاس نور در آن وجود دارد ، سراغ مانیتور هایی بروید که صفحه نمایش مات دارند در غیر اینصورت می توانید از صفحه نمایش های براق استفاده کنید.

زمان پاسخگویی و فرکانس تصویر

زمان پاسخگویی و فرکانس تصویر برای طرفداران فیلم های اکشن و فیلم هایی که سرعت تصاویر بالایی دارند ملموس تر است. زمان پاسخگویی عبارت است از زمانی که یک پیکسل نیاز دارد تا از تاریک ترین حالت خود به سفید ترین حالت خود برسد که در این بین تمام رنگها را در خود خواهد داشت. محسنات این فاکتور در مواقعی که بازی های ورزشی سریع و فیلم های اکشن را می بینید نمایان می شود.

فرکانس تصویر یا همان نرخ تازه شدن تصویر هم عددی است که نشان می دهد مانیتور یا تلویزیون شما چقدر زمان نیاز دارد تا فریم و تصویر جدید را جایگزین تصویر دیگر کند. تمامی این اعداد به قدری کوچک هستند که گاهی چشم انسان تفاوت آنها را درک نمی کند ولی همانطور که گفته شد اگر این زمان ها به اندازه ی کافی سریع نباشند ، در دیدن تصاویر سریع با کمی نقص روبرو خواهید شد. مورد آخر بر می گردد به نوع پنل های استفاده شده در مانیتور ها .

بررسی دو نوع پنل در این بین قابل تأمل است زیرا بعید است در بازار مانیتوری را ببینید که پنلی غیر از این دو تکنولوژی را بکار گرفته باشد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران