به نقل از آکاایران: موس یا موشواره یکی از وسایل دیجیتالی است که چندین دهه با ما می باشد. موس های ابتدایی بسیار ساده از موس های در حال حاضر بودند و انواع مختلفی نداشتند اما در حال حاضر شما برای هر کاری می توانید از موس مخصوص استفاده کنید. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد خرید موس مطالعه کنید.

خرید موس

آکاایران: با توجه به این موضوع که لوازم جانبی همچون ماوس (mouse) از ابزاراتی هستند که ما روزانه با آنها سر و کار داریم ، پس آیا بهتر نیست در انتخاب و خرید محصولات مرتبط با آن بیشتر دقت کنیم؟ انتخاب یک موس خوب می تواند شما را از مچ دردهای مزمن نجات دهد؛ موس های وایرلس جزو پر فروشترین لوازم جانبی کامپیوتر به حساب می آیند که این محصولات در طرح و قیمت های مناسب در بازار عرضه می شوند. امروزه کاربرانی که به طور دائم از رایانه استفاده می کنند تمایل بیشتری به خرید موس بدون سیم دارند زیرا محدودیت جابجایی در حرکت و دست و پا گیر بودن کابل را از میان برداشته است . البته معایبی هم مثل هزینه باتری و خراب شدن دانگل هم می توان از نقاط منفی یک موس بدون سیم به حساب آورد که در کنار نقاط مثبت تقریبا به چشم نمی آید.

انواع موس

موس های با سیم های معمولی

موس های با سیم معمولی را می توان اولین نوع موس ها دانست. این نوع موس ها یک سیم معمولی داشته و قابلیت جمع شدن و … دارا نمی باشند.

موس ها با سیم های جمع شونده

این نوع موس ها نیز به سیم مجهز هستند. اما این نوع سیم ها سیم های جمع شونده می باشد. این نوع موس ها بیشتر برای لپ تاپ ها استفاده می شود و قابلت حمل بالایی دارند و قیمت متاسبی نیز دارا می باشند.

موس های بیسیم

این نوع موس های بدون سیم بوده و با فناوری بلوتوث و یا امواج رادیویی دیگر به کامپیوتر وصل می شوند. از نظر این که نسبت به موس های معمولی برتری دارند و … نمی توان دقیق گفت اما این نبود سیم یک نکته مثبت نیست و بعضی از مواقع تمام شدن پیاپی باتری شما را کلافه خواهد کرد. این نوع موس ها برای لپ تاپ و برای موارد حمل راحت تر بیشتر استفاده می شود ولی غیر از ظاهر شیک این نوع موس های از نظر نداشتن سیم هیچ خصوصیت برتری نخواهند داشت و توصیه ی اکید ما این است که در صورتی که نیاز به این نوع موس را واجب نمی دانید از نوع موس های سیم دار معمولی یا جمع شونده استفاده کنید.

نکات خرید موس بی سیم

مهمترین نکته در هنگام خرید یک موس بدون سیم باتری می باشد . معمولا عمر باتری باید بین ۹ تا ۲۴ ماه باشد که این زمان بسته به نوع و برند تولید کننده متغیر بوده و در بعضی برندها بیشتر و در بعضی از مدل های این زمان کمتر است .

دومین موردی که نباید ساده از کنار آن گذشت گیرنده ی USB موس است . بعضی از موس های دارای گیرنده بزرگ و نامرغوب هستند و همین امر باعث می شود که گیرنده زود شکسته شود و معمولا شرکت های گارانتی ، گیرنده ی USB را جزو ضمانت نامه به حساب نمی آوردند و بابت آن از مشتری بین ۱۴ تا ۴۰ هزار تومان هزینه دریافت می کنند . یکی دیگر از ویژگیهای مهم یک موس رزولوشن یا همان DPI است که هر چه مقدار این عدد بیشتر باشد سرعت و دقت حرکت موس افزایش پیدا میکند . اگر جزو کاربران معمولی هستید می توانید از موس هایی که دارای دقت ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ DPI هستند استفاده کنید ولی برای طراحان و گیمرها رزولوشن ۲۰۰۰ به بالا پیشنهاد می شود .

با توجه به توضیحاتی که در قسمت بالا به آن اشاره کرده ام میخواهم یکی از موس های شرکت لاجیتک را معرفی کنم که هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت جزو محصولات خوب به حساب می آید .

شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده باشید که ماوس ها اندازه های مختلفی دارند. دلیل آن به اندازه متفاوت دست های افراد مربوط می گردد. به همین دلیل شرکت های تولیدکننده برای راحتی بیشتر کاربران، ماوس هایی با اندازه و طراحی های مختلف تولید می نمایند، ماوس ها براساس شکل قرارگیری در دست کاربران به ۳ مدل مختلف تقسیم می گردند:

ماوس کف دستی: این موس ساختار باریک و درازی داشته و از نوک انگشتان تا کف دست کاربر، به صورت کامل روی بدنه آن قرار می گیرد. به این ترتیب کاربران برای جابجایی ماوس از کف دستشان استفاده می کنند. قدرت دست آنها باعث می گردد سرعت حرکت ماوس بیشتر باشد و در مقابل دقت عملکرد کمتر می شود. به همین دلیل این ماوس برای کاربران بازی های کامپیوتری انتخاب خوبی نخواهد بود، اما برای کاربران دچار مچ درد، کاملا راحت میباشد.

ماوس چنگکی: طراحی این موس به گونه ای است که کف دست عقب قرار می گیرد و انگشتان روی کلیدهای جلو مانند چنگک خم می گردند. این حالت باعث می شود انگشتان شست و کوچک هم برای حرکت دادن ماوس به کار بیایند. به این ترتیب دقت کاربران برای حرکت دادن آن بیشتر می گردد. این نوع ماوس از مدل کف دستی بزرگ تر می باشد، راحتی کمتری دارد، اما دقت عمل آن بیشتر است. به همین دلیل معمولا برای اغلب کاربران از بازیخورها گرفته تا کاربران عادی انتخاب مناسبی می باشد.

ماوس های نوک انگشتی: این نوع ماوس ،برخلاف ماوس کف دستی، طراحی کوچک و ظریفی دارد و به این دلیل دست کاربران در حالت استراحت روی آن قرار نمی گیرد اما دقت حرکت آن بالاست. این ماوس برای مبتلایان به نشانگان مچ درد توصیه نمی گردد، اما گیمرها با خیال راحت می توانند آن را خریداری کنند.

این نوع ماوس ،برخلاف ماوس کف دستی، طراحی کوچک و ظریفی دارد و به این دلیل دست کاربران در حالت استراحت روی آن قرار نمی گیرد اما دقت حرکت آن بالاست. این ماوس برای مبتلایان به نشانگان مچ درد توصیه نمی گردد، اما گیمرها با خیال راحت می توانند آن را خریداری کنند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران