به نقل از آکاایران: دستگاه پرینتر چند کاره ترکیبی از پرینتر،اسکنر ، فتوکپی و گاهی فکس می باشد. در این مقاله مطالبی درمورد انواع پرینترهای چندکاره را برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

 

پرینتر چندکاره

انواع پرینتر چندکاره

1- پرینتر های چند کاره خانگی یا منفرد
"مورد استفاده کاربران شخصی است که فقط می توانند به یک رایانه متصل می شوند. این پرینترها برای کارهای کم حجم طراحی شده اند، این دستگاهها نیاز به حداقل زمان برای راه اندازی برای تولید یک نسخه از یک سند یا داده را دارند و بطور متوسط 6 تا 25 صفحه در دقیقه (پی پی ام)سرعت دارند و هزینه هر صفحه نسبتا بالا است. تقاضای خرید این پرینترها بالاتر از سایر انواع دیگر است .برخی ازاین پرینتر ها می توانند اسناد ذخیره شده بر روی کارت های حافظه و یا دوربین های دیجیتال و اسکنر را هم چاپ کنند. 

2- پرینترهای شبکه
این پرینترها طراحی شده برای چاپ با حجم و سرعت بالاهستند. آنها معمولا توسط بسیاری از کاربران بر روی یک شبکه به اشتراک گذاشته می شوند و می توانند با سرعت 45 تا 100 صفحه در دقیقه چاپ کنند

3- پرینتر های چند کاره جوهری
این پرینترها که از رایج ترین انواع پرینتر های موجودهستند، از رنگ مایع استفاده می کنند و با پاشیدن قطرات متغیر رنگ بر روی رسانه چاپی باعث ایجاد شکل مورد نظر می شوند.این پرینترها علیرغم قیمت ارزانتری که نسبت به سایر پرینتر ها دارند، بیشتر برای چاپ عکس استفاده می شوند و در میزان تکثیر بالا به صرفه نیستند زیرا تعداد خروجی آنها بسیار کمتر از خروجی چاپگرهای لیزری است.

4- پرینتر های چند کاره لیزری
آکاایران: پرینتر های چند کاره لیزری یا تونری دارای قیمت گرانتری نسبت به پرینترهای جوهری هستند اما مزایای آنها بیشتر و از نظر هزینه های چاپ در حجم بالا کاملا به صرفه تر هستند.این پرینترها برای چاپ از پودری بنام تونر استفاده می کنند که عمر طولانی تری هم نسبت به جوهر دارد.البته سرعت خروجی پرینترهای لیزری بسیار بیشتر از انواع دیگر است.
نوعی از پرینترهای چندکاره وجود دارد که علاوه بر اسکن،پرینت و کپی وظیفه ارسال و دریافت فکس را هم انجام میدهد که در اینصورت به آن پرینتر چهار کاره می گویند. 

 مقایسه پرینترهای چندکاره جوهرافشان و پرینترهای چندکاره لیزری

پرینترهای چند کاره جوهر افشان عموما مصارف خانگی دارند و مناسب ادارات و مراکز تجاری نیستند.

پرینترهای چند کاره لیزری به چند دلیل مناسب ادارات و مراکز تجاری هستند:

1- پرینترهای چند کاره جوهر افشان بخاطر پائین بودن توانایی چاپ ماهانه قدرت و توانایی کافی جهت چاپ با تیراژ بالا را ندارند ولی قویترین پرینترهای لیزری چند کاره میتوانند روزانه تا 300 برگ را چاپ نمایند. یعنی ماهیانه حدود 10000 برگ.اگر قصد چاپ بیش از 300 برگ در روز را دارید پرینترهای لیزری تک کاره نیاز شما را مرتفع می سازند. پرینترهای لیزری تک کاره متوسط میتوانند ماهیانه تا 25000 برگ را چاپ نمایند.

2- هزینه تمام شده چاپ هر برگ در پرینترهای چند کاره جوهر افشان نسبت به پرینترهای چند کاره لیزری بسیار بالا است.

یک پرینتر لیزری میتواند حدودا 2000 برگ را چاپ نماید و یک پرینتر جوهر افشان حدود 200 برگ را چاپ می نماید.

یک کارتریج لیزری را میتوان چندین بار شارژ نمود اما شارژ کارتریج جوهر افشان 2 تا 3 بار است.

هزینه شارژ کارتریج لیزری کمی بیشتر از یک کارتریج جوهر افشان است.

3- سرعت چاپ پرینترهای چند کاره جوهر افشان  بسیار پائینتر از پرینترهای چند کاره لیزری است.

حسن پرینترهای چند کاره جوهر افشان نسبت به پرینترهای چند کاره لیزری چاپ کاغذهای گلاسه و کیفیت بهتر چاپ است.

حسن دیگر پرینترهای جوهر افشان پائین بودن قیمت پرینترهای جوهر افشان که همگی رنگی هستند نسبت به پرینترهای رنگی و حتی سیاه و سفید لیزری.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران