آکاایران: مجموعه: ترفندهای کامپیوتری

اضافه کردن پورت های USB-C به رایانه شخصی کار نسبتا ساده‎ای است

 

USB-C در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای اتصال لپتاپ‎ها و دستگاه‎های موبایل است. اگر لپ‎تاپ یا رایانه دسکتاپ شما به این پورت مجهز نباشد، باید به فکر روش جایگزینی برای اضافه کردن پورت های USB-C به رایانه خود باشید. شما می توانید از کابل و مبدل مربوط به این کار و یا یک اسلات توسعه استاندارد PCI-E برای اضافه کردن یک کارت مجهز به این پورت های نوین استفاده کنید و یا از کیس‎هایی استفاده کنید که این پورت ها روی آن تعبیه شده باشد.

 

اضافه کردن پورت های USB-C به رایانه شخصی کار نسبتا ساده‎ای است. شما می توانید از یک اسلات توسعه استاندارد PCI-E برای اضافه کردن یک کارت مجهز به این پورت های نوین استفاده کنید و یا از کیس‎هایی استفاده کنید که این پورت ها روی آن تعبیه شده است. در مورد لپ‎تاپها موضوع کمی متفاوت است، در اینجا شما باید به سراغ مبدل‎های مخصوص یا کابل‎های تبدیل بروید.

 

گزینه‎های در دسترس برای کاربران لپ‎تاپ

اگر لپ‎تاپ شما به پورت USB-C مجهز نیست و شما به آن نیاز دارید، ساده‎ترین روش برای انجام آن یک کابل مبدل است. کابل‎های USB-A به USB-C (همان‎هایی که از کانکتور مستطیل استفاده می کنند) در انواع نری و مادگی موجود هستند. در واقع اگر دستگاه نوین شما مثل اکثر تلفن‎های اندروید نوین تنها از طریق USB-C متصل می‎شود، این احتمال وجود دارد که یک کابل C-to-A همراه آن باشد. همچنین شما می توانید این کابل را از فروشگاه‎های لوازم الکترونیکی تهیه کنید.

 

 اضافه کردن کابل usb c

 کابل‎های USB-A به USB-C در انواع نری و مادگی موجود هستند

 

وقتی از این کابل‎ها برای مواردی غیر از شارژ کردن استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که آنها را به یک پورت USB 3.0 متصل کنید. این شماره ارتباطی با نوع پورت های A و C ندارد و نشان دهنده نسخه Universal Serial Bus است و آن حروف مشخص کننده ظاهر و نوع اتصال دیجیتال یک کانکتور است. نسخه 3.0 در مقایسه با استاندارد قدیمی ‎تر 2.0 سرعت بسیار بیشتری را ارائه می کند. پورت های 3.0 معمولا با کانکتورهای آبی رنگ ارائه می شوند تا قابل تشخیص باشند. نماد زیر نیز نشانگر یک پورت USB 3.0 است.

 

 کابل usb c

اضافه کردن پورت USB-C

 

تمام کابل‎های USB-C باید از سرعت 3.0 پشتیبانی کنند و از طرفی با پورت های 2.0 نیز سازگار هستند. بعضی از کابل‎های USB-C ارزان قیمت نیز هستند که تنها با استاندارد قدیمی 2.0 سازگار هستند. بنابراین در زمان خرید بررسی کنید که این کابل‎ها از سرعت تبادل داده بالا پشتیبانی کنند.

 

 خرید کابل usb c

اضافه کردن پورت USB-C به رایانه

 

گزینه بعدی برای امکان دسترسی به پورت USB-C استفاده از یک مبدل است که کاملا شبیه به همان کابل A-to-C عمل می کند، اما جمع و جور است و به گونه‎ای طراحی شده تا بتوانید آن را به انتهای کابل‎های USB-C-to-C خود متصل کنید.

مسلما اگر یک پورت USB 3.0 آزاد داشته باشید از این راهکارها برای رایانه دسکتاپ خود نیز می توانید استفاده کنید. اما اگر پورت آزاد ندارید و دست به آچار هم هستید گزینه‎های بهتری هم وجود دارد.

 

گزینه‎های در دسترس برای کاربران دسکتاپ

طراحی کامپیوترهای دسکتاپ بسیار انعطاف پذیرتر در نظر گرفته شده است. علاوه بر امکان استفاده از کابل و مبدل معرفی شده در بالا، کاربران کامپیوترهای دسکتاپ می توانند با کارتهای نوین یا گجت‎های توسعه قابل نصب در شکاف درایو گزینه‎های بیشتری در اختیار دارا باشند.

 

 کابل‎های USB-A به USB-C

اضافه کردن پورت های USB-C به رایانه

 

از یک کارت توسعه برای اضافه کردن پورت های پشتی استفاده کنید

اگر مادربورد شما یک اسلات توسعه استاندارد PCI-E آزاد داشته باشد، شما می توانید از یک کارت توسعه برای اضافه کردن پورت های USB-C به پشت رایانه خود استفاده کنید. برای این کار باید کیس خود را باز کنید و محافظ شیار اسلات توسعه را نیز از کیس جدا کنید، سپس یک کارت نوین را مستقیما به مادربورد متصل کنید.

 

 اضافه کردن پورت  USB-C

اضافه کردن پورت USB-C

 

از یک پنل مبدل برای اضافه کردن پورت های جلویی استفاده کنید

اگر کیس شما یک شیار 3.5 اینچ (اندازه فلاپی دیسک) یا 5.25 اینچ (اندازه هارد درایو) آزاد دارد، می توانید پورت های USB-C را به جلوی کیس خود نیز اضافه کنید. در بازار پنل‎های مبدل 3.5 یا 5.25 وجود دارد که می توانید با قیمتهای نسبتا ارزان آنها را خریداری کنید. آنها به پورت 19/20 پین پنل جلویی روی مادربورد متصل می شوند و برای تامین برق خود از اتصال SATA مادربورد استفاده می کنند. کانکتور پنل جلویی در اغلب مادربوردهای نوین چیزی شبیه به این است:

 

 اضافه کردن پورت های USB-C به کامپیوتر

 

موضوعی که در هنگام خرید این پنل‎ها باید در نظر داشته باشید این است که آنها از پورت های استاندارد USB  نیز پشتیبانی کنند. این به دلیل آن است که بعد از این که شما این پنل را به مادربورد متصل می کنید پورت های USB داخلی کیس شما دیگر کار نخواهد کرد. بسیاری از پنل‎های موجود در بازار علاوه بر پورت Type C و تعدادی پورت USB حتی به پورت هایی برای شارژ سریع نیز مجهز هستند.

 

اگر اهل تنوع هستید کیس خود را عوض کنید

اگر می خواهید رایانه شما از همان ابتدا و فاقد دردسر به پورت USB-C مجهز باشد می توانید یک ارتقا اساسی انجام داده و کیس رایانه خود را تعویض کنید. این روزها دیگر اغلب کیس‎های نوین موجود در بازار از ورودی USB-C در قسمت جلویی برخوردار هستند.

 

و در انتها، اگر از یک سیستم خیلی قدیمی استفاده می کنید می توانید مادربورد رایانه خود را نیز ارتقا دهید. خیلی از مدل‎های نوین در پنل ورودی / خروجی خود به یک یا چند پورت USB-C مجهز هستند. البته با تعویض مادربورد باید CPU و RAM خود را نیز ارتقا دهید و در نهایت باید یک بار دیگر سیستم عامل را نیز نصب کنید.

 


.

منبع :