به نقل از آکاایران: تنوع دوربین های دیجیتال هنر عکاسی را از تاریک خانه ها و انحصار عکاسان حرفه ای خارج و استعداد های نهفته ی بسیاری را شکوفا کرده است. با ما همراه شوید و مطالبی در مورد خرید دوربین های دیجیتال عکاسی مطالعه کنید.

 

دوربین عکاسی

آکاایران: اول نکته ای که در مورد دوربین های دیجیتال به چشم میخورد ظاهر و شکل دوربین هاست و ما هم اولین ویژگی را ظاهر دوربین ها قرار دادیم .

Point&Shoot یا کامپکت :

این سری در ایران معمولاً با همان نام کامپکت شناخته می شود و همانطور که از نام آن مشخص است فقط به سمت هدف خود بگیرید و دکمه عکس را بزنید و تمام ، شما عکس گرفتید  . این دوربین ها از ارزانترین رده های دوربین های دیجیتال شناخته می شوند و از حدود ۱۵۰ هزار تومان شروع شده و تا بیش از ۱ میلیون تومان  هم ادامه دارند البته از مدل های ارزان این دوربین ها نباید انتظار زیادی داشت شاید دوربین گوشی هوشمند شما از برخی از دوربین های این رده بهتر باشد .

دوربین های کامپکت مگازوم:

دوربین های مگازوم در واقع نوع تقویت شده دوربین های رده کامپکت هستند و معمولاً دارای زوم بیشتر از ۱۰ برابر هستند ( البته هنوز قابل مقایسه با دوربین های حرفه ای نیستند ) . کیفیتی کمی بالاتر از کامپکت ها دارند و مشخصه اصلیشان قدرت زوم بالاست. این رده از قیمت های حدود ۵۵۰ هزار تومان شروع می شود و تا حدود ۱.۵ میلیون تومان ادامه دارد.

دوربین های شرایط خاص:

دوربین ها در رقابت با گوشی های هوشمند خود را تقویت کردند و یکی از این موارد زندگی در شرایط سخت بوده ، در واقع می توان گفت این دوربین ها از نظر باطنی بیشتر نزدیک به دوربین های Point& shoot هستند و از نظر ظاهری شبیه یک  آجر ! (:  پیش از این چون بیشتر مقاومت مهم بود تا کارایی این سری از دوربین ها دوربین ها ی ضعیف و کم امکاناتی بودند ولی حالا وضعیت عوض شده است و کارایی دوربین های شرایط خاص  بسیار مناسب شده است به طوری که  ما شاهد فیلم برداری Full HD با فریم ریت ۶۰ در این سری نیز هستیم. در میان برند ها می توانید سری D کانن، سری XP فوجی فیلم ، دوربین های پنتاکس ، سری FT پاناسونیک و سری TX سونی را نگاهی بیندازید.

نکات خرید دوربین دیجیتال

1) انتخاب یک دوربین با مگاپیکسل موردنظر با توجه به نوع نیاز:

دوربین هایی که دارای دقت دو مگاپیکسل می باشند ، برای گرفتن عکس مناسب هستند.در صورتیکه قصد تهیه تصاویری به ابعاد 8 در 10 و چاپ آنان وجود داشته باشد ، به دوربینی با حداقل دقت سه مگاپیکسل، نیاز خواهد بود. دوربین هایی که دارای دقت چهار و یا پنج مگاپیکسل می باشند، بمنظور چاپ تصاویر در ابعاد بزرگ مناسب خواهند بود
 
2) استفاده از دوربین هائی با قابلیت شارژ مجدد باطری و یک شارژر:
قیمت باطری متناسب با طول عمر آنان ، افزایش می یابد. برخی از دوربین ها قادر به استفاده از باطری های AA ( قابل شارژ و یا غیرقابل شارژ) می باشند. قابلیت شارژ مجدد باطری ، علاوه بر مقرون بصرفه بودن ، عدم اتلاف زمان را نیز بدنبال خواهد داشت.
 
3) استفاده از دوربینی با حداقل توان زوم نوری 2X:
 
کیفیت تصاویر گرفته شده توسط دوربین هائی با زوم دیجیتالی ، بمراتب پایین تر ازتصاویر اخذ شده توسط دوربین های شامل زوم نوری، می باشد.
 
4) استفاده از دوربین هائی با قابلیت تمرکز در نور کم:
 
برخی از دوربین ها دارای لامپ کمکی ( فلش ) برای تامین نور کافی جهت گرفتن تصاویر در نقاط تاریک می باشند. ویژگی فوق ، در مواردی که تصاویر در داخل اتاق گرفته می شود، کارساز خواهد بود.
 
5) استفاده از دوربین هائی که امکان استفاده از کارت حافظه اضافی را دارا می باشند:
 
با اینکه تمامی دوربین های دیجیتال دارای حافظه می باشند ولی با استفاده از کارت حافظه می توان ظرفیت ذخیره سازی یک دوربین دیجیتال را افزایش داد.
 
6) عدم استفاده از دوربین هایی که اطلاعات را بر روی فلاپی دیسک و یا دیسک نوری ذخیره می نمایند:
 
فلاپی دیسک ها ارزان می باشند ولی نمی توان بر روی آنان تصاویر زیادی را ذخیره نمود. دوربین هائی که از این نوع دیسک ها استفاده می نمایند، اغلب تصاویر را با دقت پائین ایجاد می نمایند. دوربین هائی که از دیسک های نوری استفاده می نمایند ، کند و حجیم می باشند.
 
7) امتحان دوربین قبل از خریداری آن:
 
برخی از دوربین ها دارای دستورات و منوهائی می باشند که استفاده از آنان نسبت به سایر دوربین ها ساده تر می باشد . بررسی عملی برخی از امکانات فوق و مقایسه با سایر دوربین ها می تواند در عمل کارایی یک دوربین را نشان دهد. دراین خصوص لازم است به موارد متعددی توجه گردد. فاصله زمانی بین فشردن کلید دوربین تا زمان ذخیره سازی تصویر، بررسی عملکرد لنز ارائه شده همراه دوربین ، بررسی مدت زمان انتظار برای گرفتن تصاویر ، بررسی عملکرد نمایشگر LCD دوربین در زیر نور خورشید ، از جمله مواردی می باشند که می بایست قبل از خریداری یک دوربین دیجیتال ، بدقت بررسی گردند.
 
8) استفاده از دوربین هائی که بهمراه آنان نرم افزارهای ویرایش تصاویرعرضه شده است:
 
در این رابطه می توان از نرم افزارهایی نظیر Adobe Photoshop Elements و Ulead PhotoImpac استفاده نمود.
 
9) استفاده از دوربین هائی که دارای LCD می باشند:
 
دوربین های فوق ، امکان مشاهده تصاویر را فراهم می نمایند( بمحض گرفتن تصاویر)
10) عدم تاکید بر قابلیت فیلمبرداری دوربین دیجیتال:
 
برخی از دوربین ها دارای قابلیت ضبط تصاویر متحرک به میزان اندکی می باشند. در صورت عدم نیاز به ویژگی فوق ، می توان در زمان تهیه یک دوربین دیجیتال ، آن را نادیده گرفت.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران