به نقل از آکاایران: اسکنر یکی از وسایل اداری و پرکاربردی است که در برخی مواقع شاید احتیاج بسیاری به آن احساس شود. اسکنر زمانی می تواند بهترین کاربرد را داشته باشد که از جنس و کیفیت خوبی ساخته شده باشد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد اسکنرهای حرفه ای مطالعه کنید.

اسکنرهای حرفه ای

آکاایران: در جاهایی که تعداد زیادی اسناد کاغذی وجود داره، برای اسکن اسناد نیاز به اسکنر های حرفه ایی هست که بتونن با سرعت بالا کار اسکن رو انجام بدن. اسکنر های فیدردار به همین منظور تولید شدن و تفاوت عمده اونها با اسکنر های مسطح در اینه که در اونها بر خلاف اسکنرهای تخت که اسناد ثابته و هد حرکت میکنه،هد ثابته و این اسناد و کاغذ ها هستن که از مقابل هد عبور می کنن. این تغییر باعث شده تا سرعت اسکن در این اسکنر ها بتونه از 100 برگ در دقیقه هم بالاتر بره. همچنین این تفاوت منجر به این شده که قیمت اسکنر های فیدردار چندین برابر قیمت اسکنر های مسطح باشه.

اسکنرها معمولا به چهار دسته تقسیم می شوند: اسکنرهای Flatbed یا رومیزی، اسکنرهای Sheet fed که در آن لنز اسکنر ثابت است و کاغذ با سرعت استاندارد از جلوی لنز عبور کرده و اسکن می شود، اسکنرهای Handheld که به جای حرکت لنز اصلی توسط موتور، کاربر باید با دست عملیات اسکن را انجام داد، و اسکنرهای Drum که معمولا توسط شرکت های چاپ و نشر مورد استفاده قرار می گیرند و تصاویر فوق العاده دقیقی باز سازی می کنند. 

از اونجا که اسکنرهای فیدردار، بیشتر برای اسکن نامه ها، قراردادها و فرمهای اداری استفاده میشن، بنابراینرزولوشن یا قدرت تفکیک پذیریشونبه اندازه اسکنر های مسطح نیست. حداکثر رزولوشن در این اسکنر ها معمولا بیشتر از 600dpi نیست. اما پارامتر های دیگه ای در این اسکنر ها مهم هستند که اونها رو با هم بررسی می کنیم.

همونطور که گفتیم اسکنر های فیدردار برای اسکن تعداد زیادی اسناد استفاده می شن. بنابراین یک عامل مهم در انتخاب این اسکنر ها تعداد اسکن های دستگاه در روز یا Duty Cycle اسکنرهاست. به هر میزان که تعداد کارکرد دستگاه در روز بیشتر باشه ما به اسکنر قوی تری نیاز داریم. بنابراین اولین قدم در خرید اسکنر های فیدر دار اینه که تعداد اسکن روزانه خودمون رو تخمین بزنیم. باید بدونیم که کارکرد یک اسکنر در روز با مشخصات دیگه ای از اسکنر مثل قدرت پردازنده و حافظه داخلی اونها ارتباط داره و هر چقدر که کارکرد اسکنر بیشتر باشه نیاز به پردازنده قوی تر و حافظه بیشتری هست.تمام شرکت های معتبر جهان این عدد رو برای اسکنر های فیدر دار خودشون اعلام می کنن.

تعیین درست میزان کارکرد اسکنر باعث میشه که ما در انجام کارهامون با کندی و یا خرابی های زیاد مواجه نشیم. ضمن اینکه اگر دستگاهی تهیه کنیم که کارکرد متوسطاون کمتر از میزان مصرف ما باشه،باعث میشه که عمر دستگاه کم بشه و هزینه نگهداری اون بالا بره.

اسکنرها از لحاظ وضوح و عمق دریافت تصاویر در مدل های مختلفی عرضه می شوند. اغلب آنها دارای رزولوشن سخت افزاری ۳۰۰ نقطه در اینچ (۳۰۰ DPI) هستند که حداقل استاندارد لازم برای اسکنرها به حساب می آید. DPI در اسکنرها با تعداد سنسورهای موجود در هر سطر و هر ستون از CCD اندازه گیری می شود. 
 
دقت موتور در حرکت نیز بر کیفیت نهایی دستگاه موثر است. شفافیت و وضوح تصویر به لنز و کیفیت منبع روشنایی اسکنر نیز بستگی دارد. اسکنرهای مجهز به لامپ زنون، کیفیت و وضوحی بیشتر را در مقایسه با اسکنرهای فلورسنتی نتیجه می دهند. عمق تصویر در واقع پروسه ای است که توسط نرم افزار اضافه می شود. در این پروسه، پیکسل هایی اضافی توسط نرم افزار، مابین پیکسل های واقعی اسکن شده قرار داده می شود. 

عمق رنگ
تعداد رنگهایی که در یک پیکسل وجود دارد. این متغیر به تعداد بیت های تشکیل دهندهٔ هر پیکسل بستگی دارد. به این ترتیب، در تصاویر سیاه سفید هر پیکسل از ۱ بیت و در تصاویر رنگی، هر پیکسل از ۲۴ بیت (۱۶٫۷ میلیون رنگ) تشکیل شده است.

وضوح تصویر
تعداد نقاط (پیکسل یا نمونه ها) موجود در یک اینچ از تصویر اسکن شده را وضوح آن تصویر گویند که با واحد نقطه در اینچ، بیان می شود. هرچه مقدار آن بیشتر باشد، تصویر حاصل یکنواخت تر خواهد بود و بر اثر درشتنمایی تصویر و یا افزایش اندازهٔ آن، پیکسل های منفرد کمتر آشکار می شود. نکتهٔ حائز اهمیتی که در رابطه با اسناد حاوی متن وجود دارد آن است که میزان وضوح تصویر، تاثیر چندانی در نتیجهٔ اسکن نخواهد داشت، چراکه متون از دقت چندانی برخوردار نیستند. به همین دلیل است که اسکنرهای متن بیش از آنکه روی افزایش وضوح تاکید داشته باشند، بر سرعت اسکن دقت دارند.

نتیجه گیری و جمع بندی
اسکنرها از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردارند، همین امر ممکن است موجب بروزمشکلاتی هنگام انتخاب و خرید آنها شود. مهمترین نکته هنگام انتخاب یک اسکنر مناسب، سطح کاری است که ما از آن انتظار داریم و هزینه ای که می خواهیم برای آن پرداخت کنیم. اسکنرهای استوانه ای، تصاویری با کیفیت بسیار عالی تولید می کنند، ولی از آنجا که قیمت بالایی دارند و حجم زیادی را اشغال می کنند، برای کارهای خانگی مناسب نیستند، به همین ترتیب، اگر به دنبال اسکنری برای تصاویر هستیم، بیش از هر چیز باید به وضوح تصویر حاصل از آن و عمق رنگ اسکنر دقت کنیم.

برای اسکن کردن متون، نکتهٔ حائز اهمیت، سرعت اسکنر و امکانات اسکنر برای جابجایی کاغذ در اندازه های گوناگون است. وضوح تصویر در این اسکنرها، تاثیر چندانی ندارد. نوع اتصال اسکنر به کامپیوتر نیز از نکاتی است که باید به آن توجه شود، در صورتی که، این اسکنر از گذرگاه سریال همه منظوره و یا گذرگاه سریال فایروایر استفاده می کند، آیا کامپیوتر شما، به این درگاهها مجهز است؟ از سوی دیگر، کابلهای اتصال موازی، با وجود صرفهٔ اقتصادی ای که برای تولیدکنندگان دارند، سرعت نسبتاً پایینی در انتقال اطلاعات دارند. هنگام خرید اسکنر، علاوه بر قطعات سخت افزاری، نرم افزارهایی نیز ارائه می شوند که کاربران را در استفادهٔ مناسب و بهینه از دستگاه یاری می کنند، یکی از انواع این نرم افزارها، نرم افزار شناسایی نوری کاراکترهاست که تولید آن، نقش به سزایی در سرعت بخشیدن به عملیاتهای کامپیوتری داشت. وظیفهٔ این نرم افزار، تولید فایلهای قابل جستجو و ویرایش است.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران