به نقل از آکاایران: حتما بارها پیش آمده که فکر خرید یک هدیه ی خوب برای فرزند دلبندتان، ذهن شما را مشغول کرده باشد. هدیه ای که علاوه بر جذابیت و توانایی در خوشحال کردن کودکتان، برای او و رشد خلاقیت هایش، مفید باشد. خوب، یکی از بهترین هدیه ها تلسکوپ است! در این مقاله مطالبی درمورد تلسکوپ های بازتابی را برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید و مطالبی در مورد این نوع تلسکوپ ها مطالعه کنید.

تلسکوپ بازتابی

آکاایران: در تلسکوپهای بازتابی یک آینه مقعر نور را جمع و در یک نقطه کانونی می کند که آن را آینه اصلی تلسکوپ می نامند. در تلسکوپهای بازتابی این آینه نقش همان عدسی شیئی را در تلسکوپهای شکستی دارد. ولی در انتهای لوله تلسکوپ قرار می گیرد. نور از آینه اصلی به سوی آینه دیگری باز می تابد و از آنجا به عدسی چشمی می رسد. تلسکوپهای بازتابی مختلف ساختمان نوری متفاوتی دارند. ساده ترین گونه آنها تلسکوپ نیوتونی است که نخستین بار نیوتون آن را ابداع کرد.

در تلسکوپ بازتابی عامل همگراکننده پرتوهای موازی نور نه یک عدسی بلکه آیینه مقعر می باشد. در ساده وشاید ارزانترین نمونه تلسکوپ بازتابی یعنی تلسکوپ نیوتونی از یک آیینه مقعر نقره یا آلومینیم اندود ؛یک آیینه تخت کوچک بیضوی شکل یا مستطیلی ویک عدسی چشمی مشابه تلسکوپهای شکستی استفاده می شود.

آیینه ٬پرتوهای موازی نور را در نقطه کانونی خود که فاصله آن تا سطحش برابر با نصف شعاع انحناء سطحش می باشدمتمرکز می کند از آنجاییکه این نقطه دقیقا" در مرکز لوله تلسکوپ قرار دارد ونمی توان مستقیما" از آن استفاده کرد بکمک یک منشور یا آیینه تخت کوچک که با زاویه 45 درجه نسبت به محور وسط تلسکوپ (محور نوری) نصب می شود درجه چرخیده وبه بیرون از لوله هدایت می شود.عدسی چشمی نیز در یک لوله نگهدارنده کوچک که بطور عمود بر لوله اصلی تلسکوپ نصب شده بگونه ای قرار می گیرد که نقطه کانونی آن بر این نقطه کانونی آیینه اصلی منطبق می شود.

تلسکوپ بازتابی,تلسکوپ بازتابی نیوتنی,ساخت تلسکوپ بازتابی

اساس کار تلسکوپ بازتابی

امروزه در تلسکوپها علاوه بر آیینه که دارای خاصیت بازتابی است از عدسی وتیغه های تصحیح کننده هم استفاده می شود یعنی می توان آنها را ترکیبی از تلسکوپ بازتابی وشکستی نامید این تلسکوپها با نام تلسکوپ کاتادیوپتریک هم شناخته می شوند.

یک تلسکوپ انعکاسی نوعی از تلسکوپ است که با داشتن یک یا چند آینه خمیده به عنوان شیئی، نور را متمرکز و و در کانون خود تصویر حقیقی تولید می کند. این نوع تلسکوپ در سدهٔ هفدهم به عنوان جایگزینی بر تلسکوپ شکستی اختراع شد. تلسکوپ های شکستی به خاطر داشتن ابیراهی رنگی مشکلات زیادی به وجود می آوردند. اگرچه تلسکوپ بازتابی ابیراهی های دیگری دارد، اما این اجازه را می دهد که تلسکوپ هایی با قطر شیئی بالا ساخته شوند (در تلسکوپ انعکاسی عدسی شیئی وجود ندارد). تقریباً تمام تلکسوپ های بزرگ در اخترشناسی از نوع انعکاسی هستند و تلسکوپ های انعکاسی نیز انواع زیادی دارند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران