به نقل از آکاایران: روترها و اکسس پوینت ها از تجهیزات مهم و کاربردی شبکه های کامپیوتری می باشد. در این مقاله مطالبی در مورد روترها و اکسس پوینت ها برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید تا این مطالب را مطالعه کنید.

روتر و اکسس پوینت

آکاایران: اکسس پوینت یک فرستنده/گیرنده ی بی سیم (وای-فای) است که معمولا ورودی آن کابل شبکه (Ethernet) و خروجی آن امواج وای-فای است. در واقع، اکسس پوینت صرفا یک تبدیل اتصال سیمی به بی سیم است. از اکسس پوینت همچنین برای افزایش برد شبکه وایرلس استفاده می شود. برای اینکار اکسس پوینت ها، در فواصل معین از هم نصب می شوند به طوری که هر دو اکسس پوینت مجاور، در برد موثر هم قرار بگیرند. در این چینش، یک اکسس پوینت مورد نظر، دیتا را از اکسس پوینت قبلی تحویل گرفته و عینا و بدون کم و زیاد، برای اکسس پوینت بعدی منتشر می کند. پس اکسس پوینت ها را می توان به سیم رابط برق و یا یک آداپتور (ترانس) ساده تشبیه کرد.

روتر یکی از دستگاه های شبکه ای مهم و حیاتی است که از آن در شبکه های LAN و WAN استفاده می گردد . روترها تاکنون در مدل های متفاوت و  با معماری مختلف طراحی ، تولید و عرضه شده اند .

استفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبدیل شده است . یکی از دلایل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر ( اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور ) در عصر حاضر است . نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با کاری است که آنان انجام می دهند : ” ارسال داده از یک شبکه به شبکه ای دیگر ” . مثلا” در صورتی که یک شرکت دارای شعبه ای در تهران و  یک دفتر دیگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال آنان به یکدیگر می توان از یک خط  leased ( اختصاصی ) که به هر یک از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، استفاده نمود . بدین ترتیب ، هر گونه ترافیکی که لازم است از یک سایت به سایت دیگر انجام شود از طریق روتر محقق شده و تمامی ترافیک های غیرضروری دیگر فیلتر و در پهنای باند و هزینه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد . 

روترها را می توان به دو گروه عمده سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم نمود:

روترهای سخت افزاری : روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند که نرم افزارهای خاص تولید شده توسط تولید کنندگان را اجراء می نمایند (در حال حاضر صرفا” به صورت black box به آنان نگاه می کنیم ).نرم افزار فوق ، قابلیت روتینگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترین و شاید ساده ترین وظیفه خود که ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است را بخوبی انجام دهند . اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که از روترهای سخت افزاری استفاده نمایند چراکه آنان در مقایسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذیری بیشتری می باشند .

روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملکردی  مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئولیت اصلی آنان نیز ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است. یک روتر نرم افزاری می تواند یک سرویس دهنده NT  ، یک سرویس دهنده نت ور و یا یک سرویس دهنده لینوکس باشد . تمامی سیستم های عامل شبکه ای مطرح ،دارای قابلیت های روتینگ از قبل تعبیه شده می باشند .

در اکثر موارد از روترها به عنوان فایروال و یا gateway  اینترنت ، استفاده می گردد . در این رابطه لازم است به یکی از مهمترین تفاوت های موجود بین روترهای نرم افزاری و سخت افزاری ، اشاره گردد : در اکثر موارد نمی توان یک روتر نرم افزاری را جایگزین یک روتر سخت افزاری نمود ، چراکه روترهای سخت افزاری دارای سخت افزار لازم و از قبل تعبیه شده ای می باشند که به آنان امکان اتصال به یک لینک خاص WAN ( از نوع Frame Relay ، ISDN و یا ATM ) را خواهد داد .یک روتر نرم افزاری ( نظیر سرویس دهنده ویندوز ) دارای تعدادی کارت شبکه است که هر یک از آنان به یک شبکه LAN متصل شده و سایر اتصالات به شبکه های WAN از طریق روترهای سخت افزاری ، انجام خواهد شد .

اکسس پوینت شبکه دقیقا چه تفاوتی با روتر شبکه دارد؟

نسبت به اکسس پوینت ها، روترها دستگا هایی جامع تر، پرکاربردتر و البته گران تر هستند. با استفاده از یک روتر امکان توزیع سیگنال های شبکه در سطح دسترسی های مختلف(Addressing)، با امکان رمزگزاری (Authentication) و حتی فیلترینگ دیتا (Firewall) وجود دارد. به عبارت فنی تر، برخلاف اکسس پوینت ها که درکی از شبکه (Network) ندارند و فقط یک سیگنال را می بینند، روتر ها با شبکه(ها) سروکار دارند و قادر به پروسس سطح دسترسی های بسته های دیتا (Data packets) هستند. یک روتر هر یک از دستگاه های متصل به خودش را با یک آی پی (IP) منحصر به فرد می شناسد و این امکان را به دستگاه های متصل میدهد تا بصورت خصوصی برای هم دیتا ارسال کنند. در واقع می توان گفت یک روتر وایرلس، حاصل جمع یک سوییچ شبکه، یک هاب و یک اکسس پوینت بصورت همزمان است. هم اکنون مودم های ADSL وایرلس موجود دربازار، عموما دارای یک روتر(اکسس پوینت+هاب+سوییچ) داخلی هستند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران