به نقل از آکاایران: دوربین کامپکت نوعی دوربین عکاسی کوچک و جمع و جور است که لنز آن جدا نمی شود ونمایاب TTL نیز ندارد. بسیاری از کارهای عکاسی مانند تنظیم فاصله، نوردهی، فوکوس، تعادل رنگ سفید و... را به طور خودکار (اتوماتیک) انجام می دهد و احتیاجی به دخالت عکاس نیست. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد دوربین های کامپکت مطالعه کنید.

دوربین کامپکت ساده

آکاایران: هرگاه تصمیم به خرید دوربین می گیرید و چرخی در بازار می زنید، با صدها مدل متنوع روبه رو می شوید که تصمیم گیری نهایی را بسیار سخت می کند. از یک طرف نگران این هستید که واقعا دوربین مناسبی انتخاب می کنید و از طرف دیگر موضوع پول وسط می آید. اگر یک نفر کار بلد را پیدا کنید، حتما از او می پرسید: «به نظرت در رنج فلان تا فلان چه دوربینی بخرم بهتر است؟». چه وقتی بهتر از حالا؟ با پایان ماه رمضان دور دوم تعطیلات تابستانی آغاز می شود و یک دوربین عکاسی مناسب جزو مهمترین لوازمی است که باید در سفر همراه تان باشد. قبل از هر چیزی، ابتدا هدف خریدتان را مشخص کنید و آنگاه ببینید حداقل و حداکثر چه مبلغی را می خواهید برای آن هزینه کنید. شاید شما چند میلیون برای دوربین کنار گذاشته باشید اما شاید برای آنچه نیاز دارید تنها چندصد هزار تومان کافی باشد. 

از زمان تولید و عرضه دوربین کوچک OM-1 الیمپوس که از نوع SLR 35 میلی متری بود زمان بسیاری می گذرد این دوربین المپوس در دهه 1970 یا حتی قبل تر به بازار آمده بود. اما عکاسی (مخصوصاً عکاسان منظره) همچنان به فکر آن بودند تا تجهیزات خود را سبک تر کنند زیرا مجبور بودند از مسیرهای صعب العبور گذر کنند و کوه و صخره بزنند و حمل آن دوربین ها بسیار دشوار می شد. پس دوربین هایی کوچکتر و سبک تر نیاز داشتند در عین حال باید کیفیت حفظ می شد. امروزه تعداد زیادی دوربین DSLR کوچک در اختیار ماست که در فرمت های مختلف تولید شده اند. برای آنهایی که سایز و وزن حرف اول را می زند دوربین های بدون آینه با قابلیت تعویض لنز اما این دوربین ها شاید برای عکاسی منظره خیلی مناسب نباشند. در زیر نگاهی به انواع فرمت های دوربین برای عکاسی محیطی می اندازیم.

* دوربین های فول فریم به خاطر وجود حسگری بزرگ در درون دوربین های فول فریم کیفیت تولیدی آنها نیز بسیار بالاست. آنها فتون های بیشتری جذب می کنند و جذب فتون بیشتر یعنی نسبت سیگنال به نویز بیشتر و کیفیت بالاتر. وبرای داشتن حسگری بزرگ، دوربین هایی که در این بررسی روی آنها تاکید داریم سه مدل فول فریم کامپکت هستند که حقیقتاً سایز آنها به اندازه یک دوربین قوی نوع APS-C است و حتی سبک تر از آنها این مطلب این دوربین عکاسی ها را به گزینه ای حتی برای عکاسی محیطی تبدیل می کند. مهمترین نوع عکاسی محیطی، عکاسی حیاط وحش است. دوربین های فول فریم زاویه دید بسیار وسیعی دارند، وسیعتر از هر دوربینی با حسگرهای کوچکتر سوژه در دوربین های APS-C از حد معمول یک فاصله کانونی نسبت به دوربین های فول فریم نزدیکتر است پس یک دوربین عکاسی APS-C دارای زوم ذاتی است و «دسترسی» بیشتری با یک لنز خاص نسبت به فول فریم ها خواهید داشت. که شاید فقط در عکاسی حیاط وحش یک نکته مثبت تلقی شود.

نیکون Coolpix S3300

این دوربین نازک اندام و بدنه فلزی با زوم اپتیکال 6x، توانسته همه چیز را به خوبی در ضخامتی ۱۹.۵ میلیمتری جا دهد و اینگونه یک دوربین کاملا جیبی از کار در آمده است. سنسور ۱۶ مگاپیکسلی CCD آن کاملا برای تهیه عکس هایی جهت چاپ در قطع بزرگ مناسب به نظر می رسد. البته سیستم کاهنده لرزش، آن را به گجت رام و آرام تبدیل می سازد. مجموعه وسیعی از امکانات خودکار هم به یاری شما می آیند تا به جای درگیری های تکنیکی و دانش تنظیمات حرفه ای، وقت خود را صرف خلاقیت کنید.

دوربین کامپکت ساده,دوربین عکاسی کامپکت ساده,خرید دوربین عکاسی کامپکت ساده

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران