به نقل از آکاایران: امروزه درصد بسیار زیادی از کاربران علاقه فراوانی به تماشای فیلم و شنیدن موسیقی در کامپیوتر شخصی خوددارند که این باعث استفاده روزافزون از بلندگوهای پیشرفته در کامپیوترهای امروزی شده است ، اما مشکلی که در این میان وجود دارد  تنوع مدل های این محصول است که خرید را برای کاربران مشکل ساخته و آن ها را در مقابل طیف وسیعی از انتخاب قرار داده است. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد خرید اسپیکر مطالعه کنید.

اسپیکر

آکاایران: خرید بلندگو برای کامپیوتر، به ویژه وقتی صدای فعلی سیستم تان خوب نیست، کاملا ساده است. ممکن است از خود بپرسید که چرا باید به خود زحمت داد و در مورد خرید بلندگو حتی به آن اندیشید. اما بهتر است به یاد داشته باشیم که شناسایی دقیق نیازها پیش از بیرون کشیدن کیف پول از جیب، می تواند در خرید بهینه بسیار مؤثر باشد. بسته به نیاز، می توان یک بلندگوی استریوی جمع و جور که روی میز کار به خوبی جا می شود و صدای مناسبی هم دارد را تهیه کرد یا آن که به سراغ بلندگویی با چند اسب بخار قدرت رفت و دیوارها را هم لرزاند.

رک این موضوع نقطه خوبی برای آغاز است. بلندگوهای استریو تنها از دو بلندگوی چپ و راست تشکیل شده اند. بلندگوهای 1/2 به نوعی از بلندگوها گفته می شود که یک ساب ووفر هم دارند و صدای فراگیر از پنج یا هفت بلندگو به علاوه یک ساب ووفر تشکیل شده است.هدف ساب ووفر توانایی پخش صدای بیس (Base) به صورت عمیق است و صداهایی را پخش می کند که زیر یک صدهرتز فرکانس دارند. یک ساب خوب می تواند صداهای انفجار در فیلم ها و همچنین صدای طبل (Kick)، گیتار بیس، سینتی سایزرها و... را به خوبی پخش کند.

برخی از بلندگوهای استریو بدون حضور ساب ووفر هم کیفیت خوبی دارند؛ چرا که بلندگوهای داخلی شان می توانند صدای بین یک صدهرتز تا یک کیلوهرتز را پخش کند.بلندگوهای کوچک تر استریو، کیفیت بیس کمتری دارند. بلندگوهای صدای فراگیر از یک بلندگوی استریو، یک ساب ووفر، یک کانال مرکزی که دیالوگ ها را در فیلم کنترل می کند و دو یا چند بلندگو در پشت تماشاچی دارند که صدای محیط را در آن کانال قرار می دهند.

اگر علاقه مند به فیلم هستید، یک اتاق دارید و برای تان مهم نیست چه مقدار سیم از زیر دست و پایتان رد شود، سیستم صدای فراگیر می تواند بهترین تجربه را برای تان به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، بیشتر سیستم های فراگیر مخصوص کامپیوتر، با هدف کاربران بازی ها طراحی شده اند.

کارایی و عملکرد یک اسپیکر تا حد زیادی به نوع صدایی که مایل به شنیدن آن هستید بستگی دارد. اگر تصمیم دارید اسپیکرهای جدید خود را تنها برای شنیدن آرشیو موزیکتان مورداستفاده قرار دهید بهتر است به سراغ اسپیکرهای استریو با دو بلندگو باشید؛ چنانچه مایل به مشاهده ی فیلم ها و سریال های موردعلاقه ی خود هستید می توانید بلندگوهایی را انتخاب کنید که  تجربه ی یک سینمای خانگی را برای شما فراهم می آورند.

اسپیکرهای ایستاده

این اسپیکرها در دو سمت راست چپ دستگاه شما قرارگرفته و با ارائه ی حداکثر جلوه های صوتی تجربه ای فوق العاده واقعی از تماشای تلویزیون و فیلم برای شما فراهم می آورند. این اسپیکرها همچنین می توانند بهنگام پخش موزیک صدای استریو ارائه کنند، این در حالی است که قیمت نسبتاً بالایی دارند و برای کاربران نسبتاً حرفه ای که خواستار بالاترین کیفیت صوتی هستند گزینه قابل قبولی هستند. بد نیست بدانید در سیستم صوتی سینمای خانگی مسئولیت این دو اسپیکر پخش صداهای محیط است . مثلاً اگر شما در حال تماشای یک کنسرت هستید ، این دو اسپیکر صدای دست و جیغ تماشاگران حاضر در آنجا را برای شما پخش می کنند و همین باعث می شود تا احساس کنید در ردیف جلوی سالن کنسرت نشسته اید . در پیام های تبلیغاتی این سیستم های صوتی هم بر روی واقعی بودن صحنه تأکید زیادی می شود که به دلیل طراحی همین اسپیکرهاست . این اسپیکرها باید با زاویه ی ۲۲ تا ۳۰ درجه نسبت به صفحه ی نمایش قرار گیرند .

اسپیکرهای قفسه ای

همانند اسپیکرهای ایستاده، اسپیکرهای قفسه ای صدای بم ندارند درحالی که اندازه ی نسبتاً جمع وجور ،جاسازی آن ها در فضاهای کوچکتر را ساده تر می کند و با قرار گرفتن بر روی پایه کیفیت صدای قابل ملاحظه ای را فراهم می آورند.

اسپیکرهای مرکزی

هنگامی که قصد خرید اسپیکر برای یک سینمای خانگی رادارید بهتر است پیش از هر چیز، اقدام به خرید یک اسپیکر مرکزی نمایید. مسئولیت پخش صدای صحبت یا طنین مکالمات به عهده ی اسپیکر مرکزی است و می توان گفت این اسپیکر مهم ترین نقش را دارد . جای درست این اسپیکر در وسط صفحه ی نمایش تلویزیون و در مرکز بین دو اسپیکر سمت چپ و سمت راست است . می توان این اسپیکر را در بالا یا پایین صفحه ی نمایش قرارداد فرقی نمی کند فقط وسط بودن آن مهم است طوری که بتواند صدا را مستقیماً به سمت شنونده منعکس کند 

اسپیکرهای فراگیر

اسپیکرهای فراگیر در پشت سر شنونده قرار می گیرند طوری که صدا برای گوش آن ها از پشت منعکس شود .  این دو دستگاه یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست قرار می گیرد هرچند روی بدنه ی هرکدام از آن ها معمولاً سمت قرار گرفتن آن ها مشخص شده است . برای اینکه این اسپیکرها  صدای فراگیر سمت چپ و راست خود را با حداکثر تأثیر خودشان منتشر کنند، می بایست تا آن ها را با زاویه ی بین ۹۰ تا ۱۱۰ درجه نسبت به گوش شنونده قرار دهید .

ساب بوفر

به طورکلی صدا در سه دسته پایین وسط و بالا قرار می گیرد که صداهای پایین مانند صدای ساب بوفر دارای امواجی با طول موج بلندتر و انرژی بیشتر  هست.این طول موج و انرژی بیشتر این امکان را برای صداهای بم فراهم می کند تا به راحتی از موانع سخت عبور کنند. علاقه مندان برای شنیدن این قبیل صداها می توانند از ساب بوفر استفاده نمایند. شما می توانید این دستگاه ها را در هر قسمت اتاق قرار دهید اما توجه داشته باشید هرچه این دستگاه به گوشه نزدیک تر باشد صدای بهتری تولید می شود.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران