به نقل از آکاایران: سه پایه یکی از تجهیزات جانبی دوربین های عکاسی است که البته به همراه دوربین ارائه نمی شود و باید آن را جداگانه خریداری کنید. سه پایه به خصوص برای کسانی که به طور حرفه ای عکاسی می کنند کاربردهای بسیاری دارد. گرچه این وسیله خیلی ساده به نظر می رسد ولی با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد خرید این وسیله مطالعه کنید.

سه پایه و تک پایه

آکاایران: اول باید مشخص کنید سه پایه را برای چه کاری می خواهید. برای استفاده در سفر، گرفتن عکس های خانوادگی یا گرفته عکس های حرفه ای و تجاری. سه پایه ای که در سفر استفاده می شود طبیعتا باید وزن مناسبی داشته باشد، به سادگی قابل جابه جایی باشد و جنس بدنه آن به گونه ای باشد که به سادگی آسیب نبیند. سه پایه هایی که برای گرفتن عکس های خانوادگی معمولی مورد استفاده قرار می گیرند لزومی ندارد امکانات خیلی زیاد و به تبع آن قیمت بالایی داشته باشند. اما برای انتخاب سه پایه جهت عکاسی های حرفه ای و تجاری طبیعتا باید بیش از موارد دیگر وقت و هزینه در نظر بگیرید.

جنس بدنه: سه پایه ها در قیمت های مختلف و البته جنس های گوناگون در بازار موجودند. یک سه پایه فلزی با پایه های مستحکم تفاوت زیادی با یک سه پایه پلاستیکی ارزان قیمت دارد. اما در این مورد هم باید نوع استفاده از سه پایه و البته هزینه ای که حاضرید در ازای آن بپردازید را در نظر بگیرید. سه پایه های پلاستیکی از آن جا که سبک تر هستند برای استفاده در سفر و افرادی که مدام آن را جابه جا می کنند مناسب ترند. از طرفی این سه پایه ها آسیب پذیرترند و ضمنا تحمل وزن بالا را ندارند.

بیشینه تحمل وزن: از آنجا که سه پایه برای قرارگیری دوربین روی آن مورد استفاده واقع می شود بیشینه تحمل وزن یکی از ویژگی هایی است که در هنگام انتخاب سه پایه باید به آن توجه کنید. بیشینه تحمل وزن در سه پایه ها متفاوت است. برخی از آنها تحمل وزن زیادی ندارند و طبیعتا برای دوربین های کامپکت و سبک مورد استفاده قرار می گیرند. اما نوع حرفه ای تر آنها را می توان برای دوربین های حرفه ای که وزن و تجهیزات زیادی مانند لنزهای سنگین دارند استفاده کرد. برای دوربین های کامپکت و نیمه حرفه ای بیشینه تحمل وزن 800 گرم مناسب است اما برای دوربین های حرفه ای این ویژگی باید بیش از 1.5 کیلوگرم باشد.

ارتفاع: ارتفاع سه پایه بستگی به این دارد که در چه موقعیتی می خواهید آن را به کار بگیرید. ارتفاع سه پایه ها معمولا با واحد میلی متر سنجیده می شود و از 300 میلی متر تا 1500 میلی متر قابل تغییر است. هر چند ارتفاع بیشتر سه پایه ها را می توان با توجه به اندازه دلخواه تغییر داد با این وجود توجه به حداکثر ارتفاع یک سه پایه اهمیت زیادی دارد.

زاویه چرخش: زاویه چرخش زمانی به کار می آید که بخواهید با دوربینی که روی سه پایه قرار داده شده در زوایای مختلف عکس بگیرید. سه پایه ها معمولا زاویه چرخش مشابهی دارند اما برخی از انواع حرفه ای تر آنها تا زاویه 360 درجه قابلیت چرخش دارند.

زاویه حرکت به بالا و پایین: باز بودن زاویه حرکت به بالا و پایین هم مانند زاویه چرخش اختیار عمل شما را در هنگام عکاسی گسترده تر خواهد کرد. در صورتی که دوربین قابلیت حرکت زیاد به بالا و پایین داشته باشد دردسر کمتری هنگام عکاسی از سوژه های مختلف خواهید داشت.

قیمت: قیمت گزینه مهمی است که شما تعیین کننده آن هستید. می توانید یک سه پایه 1 یا 2 میلیون تومانی را با امکانات و قابلیت های عالی تهیه کنید و یا با هزینه ای برابر 50 یا 100 هزار تومان یک سه پایه معمولی که نیازهای اولیه تان را برآورده کند بخرید.

اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه

در مواقعی که می خواهید در یک روز برای عکاسی بیرون بروید احساس خوبی است که سه پایه را با خود نبرید، چرا که هم بد حمل است و هم اگر بخواهید برای هر عکس از آن استفاده کنید زمان زیادی از شما می گیرد. اما اگر می خواهید بهترین نتیجه را در تمام پیکسل های سنسور دوربین داشته باشید بهتر است سه پایه را با خود ببرید.

در دوربین هایی که تعداد پیکسل های بالایی دارند، مانند Nikon D800 یا Nikon D800E، اگر می خواهید با سرعت شاتری سریعتر از ۱/۱۲۵ ثانیه عکس بگیرید باید دوربین کاملاً ثابت باشد و ترجیحاً از قفل کردن آینه دوربین (Mirror Lock-up) و نوردهی تأخیری (Exposure Delay) استفاده کنید تا بهترین نتیجه را با توجه به پیکسل های بالای دوربین بگیرید. اگر از حمل کردن سه پایه بیزارید بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید و مدل هایی را بخرید که برای حمل کردن راحت ساخته شده اند.یا می توانید به کیفی فکر کنید که بتوانید به راحتی سه پایه خود را با آن حمل کنید.

اکثر سه پایه ها ستونی در وسط خود دارند که می توانید با بالا آوردن آن از زاویه بالاتری عکس بگیرید.البته وقتی این ستون را بالا بیاورید سه پایه از استحکام کمتری برخوردار خواهد شد، و باید این کار را با احتیاط انجام دهید و سعی کنید در صورتی که امکانش را دارید بدون باز کردن این ستون و تنها با باز کردن پایه ها ارتفاع دوربین را بالا بیاورید.تنها زمانی باید ستون میانی سه پایه را باز کنید که سه پایه کاملاً باز شده و شما هنوز ارتفاع بالاتری می خواهید، در چنین شرایطی از محکم بودن سه پایه هم باید مطمئن باشید.

به دلیل نازک تر بودن آخرین لایه از سه پایه بهتر است آن را در آخرین قدم باز کنید و در صورتی که نیازی به باز شدن تمامی مفاصل نیست این قسمت را باز نکنید و بگذارید در داخل لایه های دیگر باقی بماند، با این کار پایه کلفت تر خواهد بود و در نهایت سه پایه محکم تر است و توان بیشتری در نگه داشتن دوربین دارد.

گردآوری:بخش کامپیوتر آکاایران