به نقل از آکاایران: اگر قصد خرید دوربین فیلمبرداری دیجیتال را دارید قبل از مراجعه به بازار کمی دست نگه دارید چون بدون شک اگر بدون اطلاعات کافی وارد بازار شوید اسیر هجمه ی تبلیغات و تنوع بیشمار دوربین های فیلمبرداری خواهید بود که اینکار فقط انتخابتان را سخت تر می کند. با ما همراه شوید و این مطالب در مورد خرید دوربین های فیلمبرداری را مطالعه کنید.

دوربین فیلم برداری

آکاایران: دوربین های دیجیتال فیلمبرداری انقلابی در دنیای تصویربرداری آماتور ایجاد کرده اند. این دوربین ها کوچک تر از همتایان قدیمی خود هستند. کوچک ترین دوربین فیلمبرداری در بین مدل های موجود در بازار، وزنی کمتر از نیم کیلوگرم دارد و به راحتی در کف یک دست جا می شود.
ضمناً دوربین های جدید دارای کیفیت تصویر بسیار بالاتری هستند و قابلیت ضبط صدای آن ها فوق العاده است. اما مهم ترین قابلیتی که توانسته است دوربین های دیجیتال را در بین کاربران محبوب کند، امکان اتصال آن ها و انتقال فیلم ضبط شده به کامپیوتر است.

شاید جالب باشد بدانید که ساختار داخلی و قطعات بکار رفته در دوربین عکاسی دیجیتال با دوربین فیلمبرداری دیجیتال مشترک است و تعاریف و نحوه ی کارکرد هرکدام با دیگری یکسان است. حتی ویژگی هایی از قبیل زوم ، فوکوس ، لرزشگیر ، دیافراگم و بسیاری موارد دیگر نیز در یک چهارچوب تعریف می شوند. پس برای آشنایی با تمام خصوصیات و ویژگی های دوربین فیلمبرداری و قابلیت های آن به مطالب دوربین عکاسی رجوع کنید.

هر دوربین فیلمبرداری دیجیتال دارای مشخصه های فیزیکی ، سخت افزاری ، نرم افزاری و قابلیت های کاربردی است که درواقع قیمت هر دوربین هم بر همین اساس اعلام می شود. یعنی هرچه دوربینی مشخصه های فیزیکی مناسب تر ، سخت افزار قوی تر و با کیفیت تر ، امکانات نرم افزاری و قابلیت های ویژه ای داشته باشد قیمت بالاتری خواهد داشت. پس در هنگام خرید دوربین فیلمبرداری به این موارد دقت کنید.

به نقل از آکاایران: بدنه دوربین که شامل جنس ، اندازه ، شکل ، وزن می باشد باید بر اساس اصول علم ارگونومی ساخته شود تا دست شما هنگام فیلمبرداری خسته نشده و بتوانید مدت زمان بیشتری را بدون لرزش و احساس آزردگی فیلمبرداری کنید. علاوه بر موارد بالا برخی دوربین های فیلمبرداری ، قابلیت کار در دماهای خاص را نیز دارند. این ویژگی برای کوهنوردان یا کسانی که در مناطق خیلی سرد به دوربین خود نیاز دارند مناسب است. یا مثلا برخی دوربین های فیلمبرداری تا عمق مشخصی ، ضد آب هستند. واضح است که این دوربین ها برای کسانی که می خواهند در عمق های کم به همراه دوربینشان غواصی کنند مناسب است یا حتی در مناطقی که خطر خیس شدن دوربین وجود دارد مناسب می آید. قابلیت فیزیکی دیگری که می توان از آن نام برد ضد گرد و غبار بودن دوربین است. این خصوصیت نیز برای کسانی که خطر خراب شدن دوربینشان را در اثر نفوذ غبار و غیره می دهند مناسب است .حتی ضد ضربه بودن و چند مورد دیگر از جمله خصوصیات فیزیکی دوربین های فیلمبرداری و بطور کلی دوربین های دیجیتال هستند. پس قبل از خرید میزان استفاده و سطح توقع خود از دوربین را مشخص کنید زیرا این اولین قدم برای خرید یک دوربین فیلمبرداری خوب است.

همانطور که می دانید دوربین فیلمبرداری از قطعات سخت افزاری حساس و زیادی ساخته شده است. اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره کنیم از سنسور که در واقع قلب هر دوربین دیجیتال است شروع می کنیم. بطور کلی در دوربین فیلمبرداری دیجیتال نیز همانند دوربین عکاسی دو نوع سنسور وجود دارد : CCD و CMOS که در مطلبی مجزا به توضیح و تشریح هریک پرداخته ایم. برای یادآوری ، اینطور می توان گفت که سنسور های CCD حرفه ای تر و گران تر هستند و اغلب در دوربین های گران تر دیده می شوند زیرا مصرف انرژی بالاتری نیز دارند. در عوض سنسورهای CMOS اقتصادی تر بوده و مصرف پائین تری دارند پس در دوربین های فیلمبرداری بیشتری بکار برده می شوند.

تقریباً بسیاری از دوربین های فیلم برداری فول سایز موجود در بازار LCD های تاشویی دارند که می توان از آن ها برای تماشای فیلم های گرفته شده و یا جایگزین نمایاب دوربین استفاده کرد. در مدل های جدید دوربین های فیلم برداری نسبت تصویر آل سی دی ها 16 به 9 و واید بوده و اندازه آن ها از 2 تا 4 اینچ متغیر است. استفاده از آل سی دی دوربین های فیلم برداری در زیر نور آفتاب کمی مشکل بوده و همچنین باید این نکته را در ذهن داشته باشید که هرچه سایز آل سی دی بزرگ تر باشد مصرف باتری بیشتری نیز دارد.

بدون شک استفاده از یک سه پایه برای گرفتن تصویر ثابت با دوربین های فیلم برداری بهترین گزینه است. اما در زمانی که دوربین را بر روی دست می گیرید و یا اینکه از زوم بالا استفاده می کنید لرزش های تصویر می تواند آزار دهنده باشد. در این مواقع تثبیت کننده های تصویر در دوربین های فیلم برداری که به صورت الکترونیکی و اپتیکی موجود هستند می توانند تا حد زیادی از لرزش تصویر جلوگیری کنند. تقریباً بسیاری از دوربین های فیلم برداری جدید از قابلیت فوکوس خودکار برای داشتن تصویری شفاف و کم شدن مات بودن تصویر استفاده می کنند. برخی مدل های حرفه ای دارای فوکوس دستی نسز هستند که در شرایط مختلف به کار می آید.

دوربین های فیلمبرداری دیجیتال با دو سبک طراحی مختلف ساخته می شوند. آن ها یا افقی هستند یا عمودی. انواع افقی آن ها در حقیقت از نسل همان دوربین های آنالوگ بزرگ قریمی هستند که روی دوش قرار می گرفتند. این دوربین ها معمولاً دارای دستگیره ای در سمت راست بدنه خود هستند. تقریباً در تمام موارد، دوربین های افقی بزرگ دارای قابلیت های پیشرفته ای هستند و برای کارهای حرفه ای استفاده می شوند.
نوع دوم دوربین هایی هستند که جهت گیری بدنه آن ها به صورت عمودی است. دستگیره پارچه ای یا پلاستیکی این دوربین ها در دست راست قرار می گیرد و معمولاً لنز در منتهی الیه بالای آن ها گنجانده شده است. این دوربین ها را می توان به سادگی حمل کرد. به همین دلیل، برای فیلمبرداری در سفر بسیار مناسبند. یک مدل از این دوربین ها را می توانید در فیلم جالب تعطیلات مستر بین ببینید!
وزن دوربین های مذکور از کمتر از نیم کیلوگرم در دوربین های MicroDV تا 5/ 1 کیلوگرم در دوربین های افقی حرفه ای متفاوت است. در هنگام خرید حتماً به وزن این دوربین ها دقت کنید و همیشه به خاطر داشته باشید که در هر حال مجبورید با یک دست وزن آن را تحمل کنید. بنابراین هرچه سبک تر بهتر!

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران