به نقل از آکاایران: ویدئوپروژکتور، از آن دست محصولاتی است که پیش از این استفاده از آن در کشور ما رایج نبود. اما امروزه، با افزایش استفاده از رایانه و نرم افزارهای آن، احساس نیاز به وجود دستگاهی که از طریق آن بتوان مطالب موجود در رایانه را برای افراد زیادی نمایش داد، بیش از پیش احساس می شود. با ما همراه شوید و مطالبی در مورد ویدئو پروژکتورها را مطالعه کنید.

دیتا ویدئو پروژکتور

اگر بدون اطلاعات قبلی ویدئو پروژکتور بخرید، به احتمال زیاد انتخاب خوبی نداشته‎اید. یا بیشتر از نیازتان هزینه کرده‎اید و یا از امکاناتی که برای موقعیت شما می‎توانست بسیار مفید باشد، غافل شده‎اید. برای انتخاب ویدئو پروژکتور، بسته به مصارف آن، چند مشخصه مهم را باید در نظر گرفت:

برایتنس (Brightness)

همان مقدار نور تابیده شده توسط پروژکتور است، مهم ترین فاکتور در انتخاب ویدئو پروژکتور است. واحد اندازه گیری برایتنس در اغلب برندها، لومن (Lumen) است. تقریباً برای هر نوع مصرفی، برایتنس اولین مشخصه مهم پروژکتور است.

عمر لامپ

معمولاً بر حسب ساعت بیان می شود، دیگر ویژگی است که باید حتما به آن توجه کنید تا به این زودی ها به فکر تعویض حیاتی ترین قطعه ویدئوپروژکتور خود نباشید!.

کنتراست (Contrast)

کنتراست ارائه شده توسط پروژکتور که به صورت نسبتی با مخرج یک بیان می شود، مشخصه مهمی است که در برخی مصارف بسیار مهم است که کمتر به آن پرداخته شده است. میزان کنتراست، دامنه نوریست که توسط پروژکتور قابل بازیابی است. به طور مثال کنتراست این ویدئو پروژکشن اپسن 5000:1 است. برای رسیدن به نتیجه دقیق تر و محاسبه پله های (Stops) کنتراست، کافیست عدد کنتراست را آنقدر تقسیم به دو کنید تا به مخرج یک برسید. تعداد دفعاتی که عدد شما به دو قابل تقسیم است، مشخص کننده مقدار پله کنتراست ویدئو پروژکتور شماست.

با فرمولی که گفتیم، ویدئو پروژکتوری با کنتراست 5000:1 ،حدود 12 پله کنتراست دارد. ویدئو پروژکتوری که کنتراست آن 10.000:1 باشد، یک پله کنتراست بیشتر یعنی 13 پله کنتراست دارد و ویدئو پروژکتوری که کنتراست آن 2500:1 باشد یک پله کنتراست کمتر یعنی 11 پله کنتراست دارد. با دانستن این مطلب اعداد مطرح شده درباره کنتراست شما را گول نخواهد زد و حالا می دانید که همانطور که اختلاف کنتراست 2000:1 با 1000:1 ، یک پله است، اختلاف 1000:1 و 5000:1 هم یک پله است و بزرگی اعداد شما را به اشتباه نخواهد انداخت. دانستن این محاسبه در انتخاب پروژکتور در مصارفی که کنتراست اولویت بالایی دارد، بسیار حائز اهمیت است.

اندازه تصویر (Resolution)

اندازه تصویر یا همان رزولوشن، که ابعاد پیکسل های نمایش داده شده توسط پروژکتور را بیان می کند، بسیار حائز اهمیت است. معمولاً استانداردهایی مانند XGA یا HD در این مشخصه بیان می شوند و نیازی به گفتن نیست که کیفیت جزئیات به نمایش در آمده را می توانید از این مشخصه بفهمید!

حداقل و حداکثر فاصله پروژکتور تا پرده نمایش

این مورد که با اصطلاح Throw Distance بیان می شود، مشخصه ایست که همه خریداران حتماً باید به آن توجه کنند. این مشخصه، کمترین و بیشترین فاصله ای که پروژکتور می تواند از پرده داشته باشد، بدون اینکه در تصویر مشکلی به وجود بیاید و یا دچار افت نور شود را بیان می کند.

اندازه واقعی تصویر (Image Size)

اندازه ایست که حداکثر و حداقل قطر تصویر تضمینی ارائه شده توسط پروژکتور را معرفی می کن که به نوبه خود قابل اهمیت است.

آکاایران: در انتخاب ویدئو پروژکتور دو گروه عامل را باید مدنظر داشته باشید. یک‎سری فاکتورهای اساسی و یک‎سری نکات جزیی.
می‎دانیم که در حال حاضر برای خرید ویدئو پروژکتور، انتخاب های زیادی وجود دارند اما چون فاکتورهای اساسی تعیین کننده ویدئو پروژکتور مناسب زیاد نیستند، در کل خرید ویدئو پروژکتور کار سختی نیست. ما سعی می کنیم در این راهنمای خرید بصورت جامع همه‎ی این نکات را توضیح دهیم.
این راهنما از ۳ بخش تشکیل شده است:
۱) در بخش اول ویدئو پروژکتور را تعریف می‎کنیم؛
۲)در بخش دوم فاکتورهای اصلی را توضیح می‎دهیم. اگر فقط به همین چند عامل که در بخش دوم برای انتخاب ویدئو پروژکتور یادآوری می‎کنیم توجه کنید، تصمیم درستی خواهید گرفت.
۳)در بخش سوم، امکانات مختلف را هم توضیح داده‎ایم و با دانستن آنها می توانید تصمیم بگرید که آیا برای شما کاربرد دارند یا خیر. اگر وقت بگذارید و این بخش را هم بخوانید، یکی از حرفه ای‎ترین افراد در انتخاب ویدئو پروژکتور خواهید بود!

اینها مهم ترین نکات و تجارب عمومی بود که باید در هنگام خرید یک ویدئو پروژکتور به آنها توجه کنید اما مطمئنا تجارب شخصی نیز وجود دارند که اگر به انها دست یافته اید مطمئنا برای سایرین ارزشمند خواهند بود و بهتر است همین جا انها را با باقی خوانندگان در میان بگذارید!

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران