به نقل از آکاایران: وب کم ها دوربین های کوچکی هستند که معمولا در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها به منظور ارتباط تصویری بین کاربران استفاده می شوند. وب کم ها انواع مختلفی دارند و تقسیم بندی های مختلفی برایشان در نظر گرفته می شود. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد خرید وب کم ار مطالعه کنید.

وب کم

آکاایران: وب کم ها یا دوربین های اینترنتی، دوربین های کوچک دیجیتالی هستند که می توانند به کامپیوترها متصل شوند. این دوربین ها می توانند عکس های دیجیتال را با سرعت بالا بگیرند و بنابراین قادر خواهند بود از طریق اینترنت برای تله کنفرانس یا یک ارتباط زنده در وب استفاده شوند. یکی از وسایل جانبی که امروزه هر کاربر مشتاق به وب گردی و برگزاری کنفرانس های آنلاین نیاز دارد، وب کم (webcam) است، دوربین های کوچک دیجیتالی که به رایانه متصل می شوند و می توانند عکس های دیجیتال را با سرعت بالا بگیرند و از طریق شبکه به تله کنفرانس ها منتقل و یا به برقراری یک ارتباط تصویری زنده در وب کمک کنند.

در چند سال گذشته وب کم ها به طور قابل توجهی ارزان شده اند و کیفیت و سهولت استفاده و سازگاری با نرم افزار در آنها ارتقاء یافته است. اندازه ی تصویر عمومآ 640 در 480 پیکسل است. (در مورد وب کم ها مطالبی درتالار گفتگوی سایت میکرو رایانه هم وجود دارد) نرم افزار لازم برای عملکرد ابزار و تنظیمات تصویر و کنفرانس از راه دور (تله کنفرانس) اغلب با خود وب کم همراه است.

در حال حاضر وب کم ها قیمت بسیار مناسبی پیدا کرده اند و نرم افزار آن ها اغلب با خود وب کم ارائه می شود. وب کم ها رنج پیکسلی پایین تری نسبت به دوربین های دیجیتال عکس برداری دارند و اغلب طیف بین ۴۸۰ در ۶۴۰ پیکسل را در بر می گیرند. برای خرید یک وب کم مناسب و خوب باید آن را از ۳ نظر اندازه تصویر (image size)، کیفیت تصویر (image quality) و سرعت فریم (frame speed) بررسی کنید و بعد از آن به ۳ نکته مهم پهنای باند اینترنت، نوع اتصالات وب کم و نرم افزار آن توجه داشته باشید.

مواردی که در خرید وب کم باید به آنها توجه داشت:

• اتصالات :
بیشتر web com ها از طریق پورت USB به کامپیوتر شما متصل می شوند بنابراین مطمئن باشید یکی از این پورت ها در کامپیوترتان، آزاد و در دسترس باشد. (اگر همه ی پورتهای USB سیستم شما استفاده شده است می توانید از یک hub برای افزایش تعداد پورت های USB کامپیوترتان استفاده کنید. این اصطلاحات در سایر مقالات سایت میکرو رایانه توضیح داده شده است.

• پهنای باند (Banddata-xwidt) :
اگر شما تصاویرتان را از طریق یک خط تلفن می فرستید یا کسی که قرار است عکس شما را ببیند با یک مودم و یک خط تلفن معمولی به اینترنت متصل است، پهنای باند زیادی لازم ندارید. تصاویر بزرگ با رزولوشن بالا به راحتی و با سرعت مناسب از طریق خط تلفن معمولی نمایش داده نمی شوند. معمولا تصاویر با قطع و وصل زیاد و همراه با پرش خواهند بود. در نتیجه از طریق خط تلفن معمولی اصولا نیازی به رزولوشن بالاتر ندارید و بنابراین احتیاج نخواهید داشت دوربینی که رزولوشن بالایی دارد و بالطبع قیمت آن نیز بالاتر است، بخرید. (چون از رزولوشن بالای آن نمی توانید استفاده کنید.)

• نرم افزار :
انواع مختلفی از نرم افزارها با دوربین های مختلف عرضه می شوند. حتی بعضی از پکیچ ها شامل نرم افزار ویرایش تصویر هم هستند که به شما اجازه می دهند کنتراست و درخشندگی (brightness) و اشباع (saturation) و رنگ (hue) یک تصویر را تغییر دهید و همچنین نرم افزار تلکنفرانس نیز ممکن است به همراه web cam تحویل شما داده شود.

همچنین ویژگیهای دیگری وجود دارند که ممکن است شما بخواهید از آنها استفاده کنید به عنوان مثال شما می توانید بعضی از webcamها را از کامپیوتر جدا کنید و با آنها جداگانه عکس بگیرید به عبارت دیگر از آنها به عنوان یک دوربین دیجیتال ارزان قیمت استفاده کنید.

البته به خاطر داشته باشید رنج رزولوشن دوربین های دیجیتال از یک الی دو مگا پیکسل آغاز می شود، در حالیکه webcam در رنج های بسیار پایین تر کار می کند. بنابراین کیفیت عکس تان با webcam به طور قابل ملاحظه ای کمتر است.

به نقل از آکاایران: داشتن یک وب کم حرفه ای و پیشرفته به خودی خود اشتباه نیست ولی اگر برای ارتباط تصویری در محیط های چت می خواهید از آن استفاده کنید و سرعت اینترنت و پهنای باندتان کم است ، خرید چنین وب کمی اشتباه است زیرا نه تنها نمی توانید از حداکثر ظرفیت آن در فضای اینترنت استفاده کنید بلکه بواسطه ی ارسال فایلهای حجیم ، با کندی در ارسال تصویر روبرو خواهید بود یعنی تصاویر شما فریم به فریم و همانند عکس برای مخاطب نمایش داده می شود. ضمن اینکه ممکن است سرعت اینترنت مخاطب شما هم پائین باشد که در اینصورت مشکل دو چندان می شود زیرا با سرعت پائین نمی توان فایلهای حجیم را بدرستی دریافت کرد. پس خرید وب کم در این شرایط دو ایراد اساسی دارد. اول اینکه نمی توان از حداکثر کیفیت آن بهره برد یعنی نتیجه عکس خواهیم گرفت . همچنین برای امکاناتی که قابل استفاده نیستند هزینه های زیادی را پرداخت کرده ایم.

وب کم هایی که معمولا در بازار دیده می شوند و کاربران بیشتری از آنها استفاده می کنند حدود 1 الی 1.3 مگاپیکسل هستند که از کیفیت خوب و قابل ملاحظه ای برخوردارند. اما قابلیت فیلمبرداری ، به چیزی بیشتر از کیفیت نیاز دارد و آن هم فریم بر ثانیه است. این ویژگی را که با FPS می شناسند معمولا اگر در حدود 30 و بالاتر باشد مناسب و مطلوب است.

برخی وب کم ها قابلیت زوم اپتیکال را (تا حد بسیار کمی دارند) ولی در نوع خود قابلیت ارزشمندی به حساب می آید . گفتنی است که این مدل وب کم ها گران قیمت ترین انواع وب کم نیز به شمار می روند. تقریباً تمامی نرم افزارهای وب کم قابلیت زوم دیجیتال را دارند پس در صورتی که نیاز خاصی به این ویژگی ندارید ، از پرداخت هزینه های زیاد خودداری کنید.قدرت پردازش یکی دیگر از قابلیت های اضافی بر وب کم هاست. برخی وب کم ها قادرند تا نور محیط را سنجیده و متناسب با آن تنظیمات تراز سفیدی ، میزان نور و غیره را تنظیم کنند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران