به نقل از آکاایران: مکینتاش ساخته شرکت رایانه ای اپل است که مکینتاش اولیه در تاریخ ۲۴ ژانویه۱۹۸۴ تولید شده است و اولین رایانه شخصی برای GUL بود و در عوض استفاده از موشی با Command line interface کار می کند. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد سیستم عامل های مکینتاش مطالعه کنید.

مکینتاش

آکاایران: تاریخچه اپل به دهه 70 میلادی برمی گردد، زمانی که کار خود را به عنوان یکی از پیشگامان ساخت کامپیوترهای شخصی آغاز کرد و سپس توانست با نوآوری های خود در زمینه آسان تر کردن کار با کامپیوتر، بخش عمده بازار کامپیوترهای شخصی را تصاحب کند.

برخلاف باور عمومی که اولین سیستم عامل (محیط کار کامپیوتر) دارای محیط کار گرافیکی را مایکروسافت ویندوز می دانند، این شرکت اپل بود که با ارائه اولین سیستم عامل گرافیکی مکینتاش در سال 1984 راه استفاده از ماوس را در کامپیوترهای شخصی باز کرد زیرا در آن زمان، سیستم عامل های موجود به صورت خط فرمان(command line شبیه محیطی که در سیستم عامل های DOS دیده اید) ارائه می شد، در نتیجه دیگر چیزی به نام ماوس استفاده ای نداشت.
به غیر از ارائه یک محیط گرافیکی جذاب و پویا، می توان راز موفقیت اپل را در ارائه سیستم عامل و سخت افزار به همراه یکدیگر دانست.

نخستین نسخه Mac OSX (که مک او اس تن تلفظ می شود)، در سال 1999 در دو نسخه سرور و دسکتاپ منتشر شد. از سال 2001 تا امسال، 5 نسخه دیگر از این سیستم عامل عرضه شده است که نام گذاری آن ها بر مبنای گربه سانان است و آخرین آن، لئوپارد نام دارد و اکتبر 2007 عرضه شد. همچنین، یک نسخه فرعی از این سیستم عامل، برای ابزارهای اپل عرضه شده است که از میان آن ها می توان به، سیستم عامل آی فون برای گوشی آی فون، آی پادتاچ و نگارشی بی نام برای تلویزیون اپل اشاره کرد.

برای مثال شرکت مایکروسافت فقط تولید کننده سیستم عامل ویندوز است، در حالی که سخت افزار کامپیوتر توسط شرکت های کاملا مجزا و مستقل تهیه و عرضه می شود. ولی در مورد اپل سخت افزار و سیستم عامل هر دو توسط شرکت اپل طراحی می شود. این هماهنگی و یکپارچگی در توسعه و عرضه سخت افزار و سیستم عامل باعث می شود که کاربران اپل بسیار کمتر از کاربران ویندوز با مشکلات دست به گریبان شوند.
در سالهای گذشته شرکت اپل با استفاده از طراحی مدرن ظاهر محصولات خود را به گونه ای تزئین کرده که جوان پسند و مد روز جلوه کند. از جمله استفاده از رنگ سفید و شفاف در محصولات و استفاده از نامهای معروف دنیای الکترونیک در ساختن بلندگو و وسایل جانبی.

آکاایران: کامپیوترهای iMac به گونه ای طراحی شده که تمامی اجزای کامپیوتر داخل مانیتور آن جا گرفته است در این محصول که یکی از زیباترین کامپیوترهای امروزی است، مادربرد، هارد دیسک و دیگر اجزای سخت افزاری که معمولا در بدنه(case) جداگانه کامپیوتر قرار می گیرند، با مهارت و ظرافت در کنار هم پشت مانیتور قرار گرفته اند در این طراحی جدید دیگر بدنه ای وجود ندارد و همه چیز در یک مانیتور و کیبورد و ماوس که آنها نیز بی سیم هستند خلاصه شده است. تنها کابل موجود، کابل برق است که از پشت کامپیوتر به پریز برق وصل می شود . به این ترتیب کاربر از شر درگیری با رشته های سیم و کابل رها می شود. همچنین این کامپیوتر فضای بسیار کوچکی از میز کار را اشغال می کند.
ولی با وجود همه این قابلیت ها و هدف اولیه شرکت اپل که گسترش عمومی استفاده از کامپیوترهای اپل بوده، این شرکت کمتر از 3 درصد بازار کامپیوترهای شخصی جهان را در اختیار دارد، که این موضوع ریشه در گران بودن، نبود تنوع نرم افزار و انحصار حق تولید سخت افزار توسط این شرکت دارد.

Mac OS که مخفف Macintosh Operating System است، نام تجاری یک سری از سیستم عامل های دارای واسط گرافیکی کاربر است که توسط شرکت Apple برای کامپیوترهای مکینتاش توسعه داده شده اند. سیستم عامل Mac عموماً به خاطر رابط گرافیکی خوب خود مشهور شده است. این سیستم عامل برای نخستین بار در سال ۱۹۸۴ با کامپیوتر Macintosh ۱۲۸K عرضه شد. نسخه های اولیه مک اواس تنها با کامپیوترهای مکینتاش که بر مبنای Motorola ۶۸۰۰۰ ساخته شده بودند، سازگار بودند در حالیکه نسخه های جدیدتر با کامپیوترهای PowerPC نیز سازگار شدند. اخیراً نیز سیستم عامل Mac OS X با کامپیوترهای Intel x۸۶ سازگار شده است. نسخه های مختلف مک اواس نخستین سیستم عامل مکینتاش شامل دو بخش نرم افزاری بود که با نام های «System"و»Finder" شناخته می شدند که هرکدام از این دو بخش دارای نسخه مخصوص به خود بودند. System ۷٫۵٫۱ نخستین نسخه ای بود که در آن آرم مک اواس یک قیافه خندان استفاده شده است؛ و نام مک اواس نیز برای اولین بار با Mac OS ۷٫۶ معرفی شد.

سیستم عامل مک اواس را می توان به دو خانواده مختلف سیستم های عامل تقسیم کرد “Classic” Mac OS که شامل سیستم عامل عرضه شده در سال ۱۹۸۴ و نسخه های بعدی آن تا نسخه Mac OS ۹ می شود.Mac OS X (که حرف "X" معرف عدد رومی ۱۰ است) از اجزای Open Step (توابع API تعریف شده برای یک سیستم عامل شی گرا که هر سیستم عامل مدرنی آن را به عنوان بخشی از هسته خود دارد استفاده می کند. "Classic” Mac OSبا این ویژگی که در آن از خط فرمان استفاده نمی شود شناخته می شود. این سیستم عاملِ کاملاً گرافیکی بسیار مشابه سیستم عامل Commodore GEOS است. با وجود راحتی استفاده از آن، این سیستم عامل دارای کمبودها و نقایصی نیز بود.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران