آکاایران: کروم و فایرفاکس میزان مصرف حافظه را کنترل خواهند کرد

آکاایران: یک خبر خوب: فایرفاکس موزیلا و کروم گوگل در حال تلاش برای کاهش میزان استفاده ی حافظه و سایر منابع در مرورگر خود هستند.

ممکن است متوجه شده باشید که مرورگرها بار سنگینی را بر روی گوشی یا لپ تاپ شما تحمیل می کنند. وب سایت ها بزرگ تر می شوند و مرورگرها ویژگی هایی را به دست می آورند که آنها را مانند یک سیستم عامل کامل می کند تا یک نمایشگر ساده ی متن.

یک مثال، این گوگل داک که من اکنون در آن تایپ می کنم،  ۲۱۸ مگابایت از حافظه ی لپ تاپ استفاده می کند. جای تعجب نیست که حتی ۱۶ گیگابایت حافظه روی یک لپ تاپ هم هنوز کم می آورد.

پس چه چیزی تغییر کرده است؟ کروم ۶۸، که چند روز پیش عرضه شده است، یک ویژگی نوین به نام رابط Lifecycle اضافه شده که باعث می شود مرورگر با ظرافت های بیشتری وب سایت هایی غیر فعال را متوقف کرده و هنگامی که به آنها نیاز دارید این صفحات را دوباره بازسازی کند. فیلیپ والتون، برنامه نویس کروم می گوید:

و فایرفاکس پروژه ای با نام Fission MemShrink را طراحی کرده است تا ۷ مگابایت را بر روی هر صد یا بیشتر پردازش محاسباتی که مرورگر برای اجرای یک وب سایت بر روی صفحه شما استفاده می کند، کاهش دهد. این بخشی از برنامه بزرگتر Fission برای دریافت پاسخ سریع تر از وب سایت در مرورگر است.

حافظه ی رایانه ، قدرت پردازش و فضای ذخیره سازی داده ها از زمان تولد صنعت، جزو منابع کمیاب بوده است. بنابراین هر گام کوچک برای آزاد کردن آنها مهم است.  این بهینه سازی ها به شما اجازه می دهد تا برنامه های بیشتری را اجرا کنید یا عملکرد بیشتری را در مواقع حیاتی بدست آورید. همین طور  می تواند به این معنا باشد که رایانه ی شخصی، تبلت یا گوشی از انرژی کمتری استفاده می کنند.

Fission Memshrink برای کاهش مصرف حافظه طراحی شده است اما ممکن است زیادآن را احساس نکنید زیرا احتمالا در آینده فایرفاکس از قدرت پردازش بیشتری استفاده خواهد کرد. اما این پردازش ها عملکرد و امنیت را بهبود می بخشد و در غیر این صورت حافظه بیشتری را مورد استفاده قرار می دهد، بنابراین ناسپاسی است اگر نیمه ی پر لیوان را نبینیم.

موزیلا در بیانیه ای گفت:

پروژه ی Fission … منجر به پاسخگویی بهتر خواهد شد. ما همچنین با ایزوله ی محتوای وب، انتظار مزایای امنیتی بیشتری را داریم.

Lifecycle  به کار گیری یک استراتژی از تلفن های همراه است که سیستم عامل آنها در مورد بستن برنامه ها برای حفظ منابع و ذخیره ی از عمر باتری به صورت تهاجمی عمل می کنند. اگر برنامه به طور فعال استفاده نمی شود، ممکن است برای بهبود عملکرد سیستم متوقف شود.
اما Page Lifecycle به معنای یک راه حل فوری نیست. برای اینکه به بهترین شکل عمل کند، توسعه دهندگان وب باید از آن حمایت کنند تا مرورگرها بتوانند به طور مرتب استفاده از منابع را بالا یا پایین کنند.

Page Lifecycle همچنین به برنامه های وب پیشرفته (PWAs) نیز اعمال خواهد شد، که بیشتر شبیه برنامه های بومی بر روی گوشی های هوشمند است اما بر پایه یک مرورگر اجرا می شود. این به معنای یکپارچگی بیشتر با تلفن های همراه و عملکرد بهتر است.

الکس راسل، یکی از برنامه نویس ارشد کروم گفت:

PWA ها می توانند از API های [رابط برنامه نویسی کاربردی] نوین Page Lifecycle برای ذخیره شرایط و قدرت دهی مانند برنامه های بومی استفاده کنند که این واقعا هیجان انگیز است!

0
.

منبع : ech.gamefa.com