به نقل از آکاایران: سیستم عامل  نرم افزاری است که مدیریت منابع رایانه را به عهده گرفته و بستری را فراهم می سازد که نرم افزار کاربردی اجرا شده و از خدمات آن استفاده کنند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد انواع سیستم عامل ها مطالعه کنید.

سیستم عامل

آکاایران: در فرهنگ رایانه سیستم عامل (به انگلیسی: Operating System) اساسی ترین برنامه سیستمی است که مدیریت کلیه منابع سیستم را به عهده گرفته و بستری را فراهم می سازد که برنامه های کاربردی می توانند بر روی آن اجرا شوند. در واقع سیستم عامل یک برنامه کلی است که سیستم و سایر برنامه های جانبی را مدیریت می کند. سیستم عامل بلافاصله بعد از بایوس، کنترل سیستم را برعهده می گیرد.

کلمه OS مخفف عبارت Operating System به معنای "سیستم عامل" است. سیستم عامل برنامه ای است که پس از بایوس و Boot Loader، بر رویRAM قرار گرفته و کنترل سیستم را بر عهده می گیرد. به زبان ساده، سیستم عامل برنامه ای است که استفاده از سیستم و کامپیوتر را بسیار آسان و بهینه تر کرده و امکان مولتی تسکینگ را برای کاربر فراهم می کنند. همچنین منابع سخت افزاری را مدیریت و سازماندهی کرده و به عنوان رابط میان کاربر و سخت افزار عمل می کند. درواقع می توان گفت سیستم عامل مهمترین برنامه کنترل کننده است.

دلایل ایجاد سیستم عامل:
یک سیستم کامپیوتری پیشرفته از یک یا چند پردازنده ، مقداری حافظه اصلی ، دیسک ها ، چاپگر ها ، صفحه کلید ، صفحه نمایش ، واسط های شبکه ای و دیگر دستگاه های ورودی و خروجی تشکیل شده است . این اجزا در کنار یکدیگر یک سیستم پیچیده را به وجود آورده اند . نوشتن برنامه هایی که تمامی این عناصر را مدیریت کرده و از آنها به طور صحیح ، بهینه و کارآمد استفاده نماید ، کار بسیار مشکلی است . اگر هر برنامه نویس مجبور باشد با مفاهیمی نظیر نحوه کار دستگاه های ورودی خروجی گوناگون آشنا باشد ، بسیاری از برنامه ها هرگز نوشته نخواهد شد . به همین دلیل ، از سالها قبل به وضوح مشخص بود که باید روش هایی یافت که برنامه نویسان را از پیچیدگی های سخت افزار دور نگه دارد . تلاش های گسترده ، منجر به ایجاد یک لایه نرم افزاری روی سخت افزار شد که همه اجزای سیستم را کنترل نموده و کار برنامه نویسان را راحت تر کند . به این لایه نرم افزاری سیستم عامل می گویند.

وظایف سیستم عامل

سیستم عامل برنامه کلی است که وظیفه دارد تا انواع منابع سخت افزاری و نرم افزاری را مدیریت کند، رابط بین اپلیکیشن ها و سخت افزارها را با استفاده از هسته خود مدیریت کند، رابط مستقیم و غیرمستقیم بین کاربر و سخت افزار را ایجاد کرده و دستوراتی که به RAM برای نگه داری یا بهCPU برای پردازش ارسال می شوند را مدیریت کرده، برنامه ها و فایل ها را سازماندهی و امکان اتصال دستگاه های ورودی یا خروجی را به کاربر می دهد. همچنین فایل ها و داده های حافظه های جانبی را مدیریت کرده، استفاده از شبکه ها را آسان تر می کند و در کل استفاده از سیستم را برای کاربران آسان کرده و از اطلاعات آن ها محافظت کند.

سیستم عامل دو کار عمده انجام می دهد :
در نگرش پایین به بالا ، منابع منطقی ( مانند فایل ها ) و منابع فیزیکی ( مانند دستگاه های سخت افزاری ) رایانه را مدیریت و کنترل می کند .
در نگرش بالا به پایین ، وظیفه سیستم عامل این است که یک ماشین توسعه یافته ( Extended Machine ) یا ماشین مجازی ( Virtual Machine ) را به کاربران ارائه کند تا آنها بتوانند آسان تر برنامه نویسی نمایند و درگیر پیچیدگی های سخت افزاری رایانه نشوند .

انواع سیستم عامل

سیستم عامل تک پردازنده:
این نوع سیستم عامل ها ، سیستم عامل های نسل چهارم ( نسل فعلی ) هستند که بر روی یک پردازنده اجرا می شوند .

سیستم عامل شبکه ای:
این نوع سیستم عامل ها ، از کنترل کننده های واسط شبکه و نرم افزار های سطح پایین به عنوان گرداننده استفاده می کنند و برنامه هایی برای ورود به سیستم های راه دور و دسترسی به فایل از راه دور در آنها به کار گرفته می شود .

سیستم عامل توزیع شده:
این سیستم عامل ها خود را مانند سیستم عامل های تک پردازنده به کاربر معرفی می کنند ، اما در عمل از چندین پردازنده اجرا می شوند. این نوع سیستم عامل در یک محیط شبکه ای اجرا می شود در این نوع سیستم یک برنامه پس از اجرا در کامپوترهای مختلف جواب نهایی به سیستم اصلی کاربر بر می گردد سرعت پردازش در این نوع سیستم بسیار بالاست.

سیستم عامل بی درنگ:
از این نوع سیستم های عامل برای کنترل ماشین آلات صنعتی، تجهیزات علمی و سیستم های صنعتی استفاده می گردد. یک سیستم عامل بلادرنگ دارای امکانات محدود در رابطه با بخش رابط کاربر و برنامه های کاربردی مختص کاربران هستند. یکی از بخش های مهم این نوع سیستم های عامل، مدیریت منابع موجود کامپیوتری بگونه ای است که یک عملیات خاص در زمانی که می بایست، اجراء خواهند شد , مهم تر اینکه مدیریت منابع بگونه ایست که این عمل در هر بار وقوع, مقدار زمان یکسانی بگیرد.

هر سیستم عاملی که توسط انسان کنترل شود نیازمند یک رابط کاربری (User Interface) است که اغلب پوسته (Shell) نیز نامیده می شود.یک سیستم عامل ممکن است رابط گرافیکی یا رابط خط فرمانی (Command Line) را برای ارتباط با کاربر داشته باشد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران