به نقل از آکاایران: نرم افزارهای امنیتی برنامه هایی هستند که از سیستم عامل و یا هر بخشی از سیستم عامل را درمقابل برنامه های مخرب، بدافزارها و ویروس ها محافظت می کند. با ما همراه شودی تا مطالبی درمورد نرم افزارهای امنیتی را مطالعه کنید.

نرم افزار امنیتی

آکاایران: کاسپرسکی همواره جز برترین ها بوده است، و همواره توانسته در تمامی آزمون ها بالاترین امتیازات را بدست آورد، به طوری که در آخرین بررسی این وب سایت که مربوط به ماه مارچ است، کسپرسکی در بخش File Detection Test توانست نشان +Advaned را بدست آورد. عوامل مختلفی در این انتخاب سهیم هستند، به عنوان مثال یکی از اصلی ترین عوامل کسب این مقام بروزرسانی رسانی بسیار سریع آنتی ویروس های کسپرسکی می باشد، به طوری که هر یک ساعت یک بار به صورت خودکار آپدیت شده و در هر به روز رسانی تعداد 15 هزار ویروس جدید به بانک اطلاعاتی آن  افزوده می شود، این مسئله موجب می شود که احتمال حمله جدیدترین ویروس ها به سیستم و دیتاهای کاربر به حداقل برسد.

نرم افزار ضدویروس (Anti Virus) که با نام های ویروس یاب و ویروس کش هم شناخته می شود، نرم افزاری است که با مشاهده و بررسی محتوای پرونده ها به دنبال الگوهای آشنای ویروسها یا کرم های اینترنتی می گردند. در صورت مشاهده این الگوها که به آن امضای ویروس (Virus Signature) گفته می شود، از ورود آن به کامپیوتر شما و اجرا شدن اش جلوگیری می کنند و یا به شما هشدار لازم را می دهند و از شما دستور می گیرند که آیا فایل را حذف کنند و یا سعی نمایند آن را اصلاح و پاکسازی کنند.
شرکتهای سازنده نرم افزارهای ضدویروس، با ساخته شدن ویروسهای جدید، الگوهای نرم افزاری آنها را کشف و جمع آوری می کنند و به همین علت اغلب لازم است تا این نرم افزارها هر از چندگاهی به روزرسانی (Update) شوند تا الگوهای جدید ویروسها را دریافت کنند.

ویروسهای رایانه ای برنامه هایی دارای درجه ای از هوشمندی هستند و روشهای بسیاری وجود دارد که توسط آنها اطلاعاتی از رایانه ء شما به نویسنده ء ویروس یا افراد سودجوی دیگر ارسال شود. به عنوان مثال، شما در حال نگاه کردن به یک فیلم روی اینترنت هستنید، یا در حال خواندن یک نامه و بسیاری کارهای عادی دیگر... و بدون آنکه بدانید در همان زمان به ویروسی اجازه داده اید تا کامپیوتر شما را بررسی و تحلیل کند.
بسیاری از اوقات هنگامی که شما آنها را شناسایی می کنید و از بین می برید، خبر ندارید که ویروس برای ورود مجدد و فعال شدن در کامپیوتر شما قبلا چارهء لازم را اندیشیده است و راه های دیگری (Backdoors) برای حمله مجدد به رایانه یا شبکه رایانه ای شما ایجاد کرده است.

ویژگی های یک نرم افزار ضد ویروس مناسب:
همانطور که برای هر محصولی (چه نرم افزاری و چه سخت افزاری) آزمون هایی وجود دارد که کیفیت و شایستگی آن را تعیین می کند، چنین سنجش هایی برای یک نرم افزار ضد ویروس هم وجود دارد. یکی از آزمون ها با نام آزمون DURCH شناخته می شود که نام آن سرواژه ای است که از حروف ابتدایی بخش های پنجگانه ء این آزمون تشکیل شده اند. بنابر آزمون DURCH یک نرم افزار ضدویروس مناسب باید بتواند به نیازهای زیر پاسخ دهد :

1. آزمون درخواست (Demand): باید بتواند هنگامی که می خواهید به یک پرونده یا صفحهء اینترنتی یا یک رایانامه دسترسی یابید، آن را بررسی کند.
2. آزمون به روزرسانی (Update): به این معنی که نرم افزار باید بتواند در بازه های زمانی مشخص بانک اطلاعاتی خود که شامل امضای ویروس ها است را بروز کند.
3. آزمون واکنش (Respond): اینکه نرم افزار بتواند تمامی رفتارهای منطقی در برخورد با یک ویروس را از خود نشان دهد. پرونده ء آلوده را دوباره سازی و تمیز کند و یا آن را حذف نماید.
4. آزمون وارسی (Check): باید بتواند تمام فایلها از نوع مختلف که می توانند محلی برای پنهان شدن ویروس باشند را کنترل کند.
5. آزمون اکتشاف (Heuristics): به این معنی که نرم افزار باید با وجود نداشتن الگوی همهء ویروسها، بتواند خطر و احتمال وجود ویروس را تشخیص دهد. این رفتار نیازمند هوشمندی نسبی نرم افزار و استفاه ء آن از روشهای اکتشافی است.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران